Jak si v zahradě vypěstovat bohatě kvetoucí a neuvěřitelně vonné frézie, původem africké krásky, které jsou u nás oblíbenými řezanými květinami? Jaké preferují stanoviště a podmínky? A lze je pěstovat i v bytě?
Některé ženy nedají na frézie dopustit, drobnější, ale nádherné a hlavně překrásně vybarvené kvítky, kterých je na každé rostlině mnoho, až neuvěřitelná vůně… Prostě jarní láska na první pohled. Velmi oblíbené jsou i ve svatebních kyticích (bíle kvetoucí varianta). Jednu obdivovatelku frézií jsem znal, jiné květiny nechtěla, a když v květinářstvích zrovna frézie neměly, příliš se jí to nelíbilo. V té době se však frézie neprodávaly po větší část roku. Ovšem tento nedostatek lze snadno napravit, tedy alespoň sezónně, a to přebytkem frézií ve vlastní zahradě. Ve váze pak budete moci mít doma frézií, kolik jen budete chtít. A navíc právě i v té zahradě. Přitom si je lze pěstovat i doma v květináčích.
Hlíznaté rostliny z jižní Afriky
Frézie (Freesia) z čeledi kosatcovitých jsou trvalé hlíznaté rostliny pocházející z jižní Afriky. Tyto vonné květiny jsou vyloženě předurčeny k řezu. A barevné spektrum jejich květů je až dechberoucí. Najdeme zde tóny od bílé přes žlutou, oranžovou, nachovou, růžovou, červenou až po fialovou. Listy pak mají celkem jednoduché – sytě zelené, ploché a špičaté. Tyto oblíbené jarní květiny se rychlené dostávají na pulty obchodů již v zimě. Ovšem v zahradách nám vykvetou až na konci léta, a to jednoduchými i plnými květy, podle odrůdy.
Pokud si frézie zrovna nekoupíme řezané, můžeme je kromě zahrady pěstovat i v květináčích. Frézie vydrží kvést ve váze poměrně dlouho, je však třeba vždy odříznout cca 3 cm stonku a nechat je chvíli zabalené ve váze. Frézie lze též výborně kombinovat s jinými květinami, například s tulipány a modřenci, ale i mnoha jinými druhy.
Pro trh s řezanými květinami se frézie pěstují ve velkém ve sklenících, pokud je ale chceme v zahradě, vybíráme slunné stanoviště a za větších veder prospěje alespoň mírné přistínění po část dne, například korunou stromu, která zrovna vrhá stín.
Frézie a květomluva
Jméno fréziím propůjčil lékař a botanik Theodor Freese. V květomluvě pak najdeme jejich význam ve slovech: Nikdy neztrácej naději!
Frézie ve svatebních kyticích
Do svatebních kytic se volí především frézie bíle kvetoucí. Symbolizují nevinnost a jejich bílá barva podtrhuje čistotu. Okouzlující kytice pak dosáhneme v kombinaci například s plnokvětými pryskyřníky bílé barvy a bíle kvetoucími pivoňkami. Ovšem frézie kombinujeme i ve svatebních kyticích sezónně, volit proto lze třeba bílé papouščí tulipány, bílé růže a nebo bíle kvetoucí fialy šedivé či bílé eustomy.
Frézie pěstované v zahradě
Na venkovní stanoviště můžeme hlízky frézií umisťovat až v druhé polovině května. Na záhon hlízky vysazujeme nejlépe ve sponu 10 až 15 cm (okolo 15 až 20 hlízek). Při vysazování hlíz na záhony je třeba dodržovat hloubku cca 3 až 5 cm (podle velikosti hlízek), přičemž nám tyto rostliny dorostou do výšky až 50 cm. Na podzim musíme hlízy po odumření nadzemních částí rostlin vyrýt a uschovat. Zimu by v zahradě nepřežily.
Ve vegetačním období frézie vyžadují pravidelnou zálivku dešťovou vodou přímo ke kořenům. V době růstu rostlin volíme zálivku vyloženě silnější, ale pozor na trvalé přemokření. Frézie též mají rády vyšší vzdušnou vlhkost (okolo 70%), čehož však není snadné dosáhnout. Proto jsou také ve velkém pěstovány ve sklenících a nikoli na venkovních záhonech.
Důležité je pro frézie plně osluněné stanoviště. Na záhonu v zahradě začínají frézie nakvétat od července do září podle teplotních podmínek. Před prvními mrazíky je nutné hlízky na podzim z půdy vyjmout a uskladnit v teplém a suchém prostředí. Aby příští rok frézie opět vykvetly, měly bychom jejich hlízkám dopřát skladování po dobu tří měsíců při teplotách okolo 25 °C.
Platí, že růst a kvetení jsou u frézií závislé na pěstebních teplotách a stálé vlhkosti zeminy. Zemina musí být navíc dokonale propustná a humózní. Pravidelné přihnojování jednou týdně dodržujeme, dokud rostliny nenasadí poupata. Důležitá jsou hnojiva s nízkým obsahem solí a s vyváženým poměrem složek. Proto je třeba preferovat tekutá hnojiva, která se v půdě dobře rozpouštějí. Po odkvětu snížíme zálivku a necháme nadzemní části rostliny odumřít. Na zimu hlízy uschováme podobně jako hlízy mečíků. V suchu a teple se nám krásně zatáhnou.
Jelikož jde o rostliny hlíznaté, nejsnadnější množení je právě dělením hlíz a oddenky.
Frézie pěstované v bytě
Pro pěstování v bytech vysazujeme hlízky frézií do květináčů již na podzim. Ideální jsou květníky středně velké terakotové o průměru přibližně 14 cm, do kterých se frézie vysazují po třech hlízkách. Květináč je třeba umístit ve světlé místnosti s teplotou +13 až 15 °C. Zeminu v květináčích přiměřeně zavlažujeme a půdu udržujeme vlhkou. Pozor však na přemokření, které frézie vyloženě nesnáší! V průběhu předjaří až v květnu začnou frézie nakvétat v závislosti na teplotách, jaké jim dopřejeme.
Rostliny pěstované v bytě v květináčích, vyžadují v zimě chladnější prostředí, když se zatáhnou do hlíz. Ideální je umístění květináčů do zimní zahrady nebo skleníku v době, kdy frézie nasadí poupata. Až později je přeneseme zpět do bytu.