zobrazit 9 fotek Výraz geodet (lidově zeměměřič) zahrnuje každého, kdo pracuje v některém z oborů geodézie. Uslyšíme-li však výraz geometr, řeč je o tom, kdo působí v katastru nemovitostí a vytváří geometrické plány. Co všechno můžeme od geometrů čekat a kdy je budeme potřebovat? Jaký je rozsah jejich působnosti a proč je jejich práce nezbytná?
Geometra budeme potřebovat při každé výstavbě jakéhokoli domu, chaty, přístavby, garáže, ale i zděné kůlny nebo plotu, bazénu, zahradního jezírka a podobně. Geometr nám stavebně vytyčí obrys budovy ještě před zahájením stavebních prací. Stejně tak geometra využijeme během stavby, kdy zjistíme, že naše dosavadní úspory na dokončení díla nestačí a my si musíme sjednat hypotéční půjčku, nebo půjčku u stavební spořitelny. Potom po nás bude finanční ústav požadovat geometrický plán na zaměření rozestavěného objektu.
Geometr a kolaudační řízení
Stejně tak se bez geometra neobejdeme při kolaudačním řízení, kdy bude opět třeba geometrický plán. Stavební úřad si tak ověří, že jsme stavbu skutečně postavili a skutečně na svém pozemku. Geometrický plán však poslouží i jako podklad pro doplnění nově vybudované nemovitosti do katastru nemovitostí.
Rozdělení či oddělení pozemku
Bez geometra ani nerozdělíme či neoddělíme pozemek, prostředkem pro takové notářské akce je totiž už od roku 1883 geometrický plán. Parcela musí být na geometrickém plánu zobrazena s dokonalou jistotou identifikující právní evidenci vlastnictví k ní. Nově zaměřené hranice pak mají schopnost obnovitelného vytyčení. Nemělo by přitom při obnoveném vytyčení hraničních bodů docházet k nejistotě v jejich prostorové poloze. Nejistotu lze eliminovat pouze odpovědným výběrem identických bodů, často pak připojováním geometrického základu geometrického plánu družicovou navigací do státního souřadnicového systému.
Záruka správné hranice našeho pozemku
Zárukou hranice našich pozemků není žádný pevně osazený mezník, nebo plot stavěný už našimi předky. Vytyčování hranic pozemků a jiné kontrolní přeměřování hranic pozemků musí geometr provádět podle původní měřické dokumentace. Důležitá přitom není jen evidence vlastníků pozemku a pozemkové mapy, ale i lomové body nově zaměřených hranic, což je nová služba, inspirující se v sousedním Rakousku.
Vytyčením hranice pozemku a jejím označením měřickými značkami vám geometr obnoví neznatelné hranice v terénu. Jelikož pak není v katastru nemovitostí nic jistého a ten se jen hemží nepřesnostmi a deformacemi, je nutné, aby byla přivolaná geodetická firma obezřetná. Dokonce je možné zaslechnout i tvrzení, že 10 geometrů vytyčí 10 různých průběhů původních hranic, vyskytnou se i případy, kdy jeden geometr označí 2 nebo více variant původního průběhu hranic pozemku.
Geometrický plán potřebujeme i pro takzvanou služebnost nebo věcné břemeno. Služebnosti existují na právo chůze a jízdy. Nověji se ale setkáme i s geometrickými plány na provozování pozemních vedení, inženýrských sítí. Je totiž nutné mít jistotu, že nás provozovatel sítě, vlastník pozemku někdy v budoucnosti k položenému potrubí nebo kabelu vůbec pustí (případný soudní spor by mohl být vyřešen ve prospěch vlastníka pozemku).
Pokud ale máme geometrický plán podložený smlouvou o zřízení věcného břemene, je úspěch vlastníka pozemku v případném sporu předem vyloučen. Přitom platí, že geometrické plány bez smlouvy intabulované v katastru nemovitostí nemají žádnou právní platnost.
Vytyčení stavby a zaměření projektového podkladu
Bez geodetických prací se samozřejmě neobejdeme ani při vytyčení naší stavby nebo zaměření projektového podkladu. Dobrý geodet přitom předchází možným nesrovnalostem a škodám přímou komunikací s projektanty a autorským dozorem budoucího díla. Projektové podklady a vytyčovací výkresy tak získá přímo od zdroje (stačí i e-mailem v potřebném formátu) a pracuje zásadně digitálně - ve virtuálních modelech terénu.
Stavbou, kterou je třeba vytyčit a zaměřit, nejsou zdaleka jen domy, chaty a podobně. Hlavní působností firmy „Geodetické práce - Ing. Lubomír Čech,“ jsou například konstrukce dopravní, zejména silnice, dálnice, místní komunikace, chodníky, cyklistické a polní stezky a jiné.
Navíc tato geodetická kancelář zajišťuje i geometrické plány pro jakékoli vodní stavby (regulace vodních toků, meliorace, vodní nádrže, rybníky) a vypracovává 'normace' na vodní nádrže a rybníky.
Činnost geodeta zajistí na každé silniční či dálniční stavbě od investičního záměru a projektového podkladu až po geometrický plán. Včetně zaměření všech přeložek inženýrských sítí v digitálním zpracování, které vyžadují vnitřní směrnice jejich správců. Použít lze i metod letecké fotogrammetrie.