Kříny (Crinum) jsou cibulovinami, jejichž květy se u mnoha odrůd velmi podobají liliím. Na mohutném stvolu křínu najdeme až 15 cm široké květy omamné vůně od května do srpna. Nejčastěji jsou květy zbarvené bíle, růžově a červeně, může však trvat i řadu let, než nám kříny vykvetou poprvé. Další dominantou křínů jsou dlouhé, mečovité listy (až 90 cm).
Jedinou stinnou stránkou křínů je náročná péče, abychom je přiměli kvést. Jinak jsou ale kříny nenáročné, v období vegetačního klidu vyžadují chladnější prostředí chráněné před mrazy, kvetení pak uspíšíme přesunutím rostlin ven již na jaře. Křín je vytrvalá pokojová rostlina, která sice není mrazuvzdorná, ale ve vegetačním období se může dmout pýchou právě i v zahradě. Kříny pochází z tropů a subtropů, u nás dorůstají nejvýše 150 cm, což je ale dost. V bytech proto potřebují dostatek prostoru.
Mezi nejznámější odrůdy křínů patří Crinum powellii (kvete růžově), Crinum bulbispermum (tmavě růžové květy s bílým středem), Crinum americanum (štíhlé, tmavší, žíhané květy), Crinum asiatica (jemné liliovité, čistě bílé květy) a Crinum powellii (slavnostně růžové, hvězdicovité květy).
Jak pěstovat křín
Kříny vyloženě milují hlinité půdy a světlá stanoviště, nikoli však přímé, ostré slunce. Vyhovují jim běžné pokojové teploty, v době vegetačního klidu ale stanoviště chladnější (8 až 10 oC). Bez tohoto poklesu teplot se v následujícím roce zřejmě nedočkáte květů.
Zálivku volíme vydatnou především na jaře a v období násady prvních květů ji zmírníme. Kříny také milují zvýšenou vzdušnou vlhkost, pokud to tedy nejde jinak, měli bychom je pravidelně rosit. Pomůže též umístění nádoby s rostlinou do misky s vlhkými oblázky, tedy vodou a oblázky.
Kříny také potřebují dostatečný přísun živin, s hnojením ale začínáme až když se začnou objevovat první květy. Hnojíme pak jednou za 14 dní běžným tekutým a nebo rychle rozpustným hnojivem, pokud již rostliny odkvetou, můžeme s hnojením v klidu přestat.
Kříny vůbec nemusíme přesazovat a vystačí si i s menší nádobou, pokud však na tom trváme, přesazujeme nejvýše jednou za 3 až 4 roky a to vždy na jaře.
Množení křínů je nejlepší v létě dělením odnoží (vegetativně) či semeny (generativně).
Množení křínů je nejlepší v létě dělením odnoží (vegetativně) či semeny (generativně).
Ohromnou předností křínů je minimální napadání škůdci a chorobami, čili kříny vlastně v tomto směru nevyžadují žádnou speciální péči. Jednou za čas je však dobré setřít textilií či houbičkou z listů prach, rostlinám se pak bude lépe dýchat. Jak jsme již zmínili, milují též pravidelné rosení.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org