Mandala je motiv, který dodává životní sílu a energii. Proto se také stala velmi oblíbeným motivem mnoha interiérů. Mandala je bytovým doplňkem, který rozzáří ložnici, obývací pokoj, dětský pokoj, pracovnu či koupelnu.
Slovo mandala znamená bod nebo také střed, posvátný, rituální nebo magický kruh. Kruhový tvar mandaly symbolizuje nekonečnost života, sjednocení, klid, celistvost a harmonii. Každá mandala může působit na každého z nás jinak. V někom probouzí emoce, aktivitu a v jiném naopak tlumí bouřlivé reakce, navodí pohodu a zlepší celkovou náladu. Mandaly většinou mění množství a kvalitu naší vitální energie a dodávají životní sílu.
V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). Dohromady pak utváří harmonický celek. Nepatří do žádné kultury, ani do žádného náboženství. je to nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. Často bývají spojovány s oblastí Indie a Tibetu, objevovaly se však v různých kulturách v jejich různých obdobích.
Mandaly jako koberce
Mandaly jako koberce jsou velmi populární. K dostání jsou v nejrůznějších rozměrech a barvách. Umístit ho můžete do libovolné místnosti u vás doma. Vnesete tak do svého domova originální prvek, který se jen tak neokouká.
Mandaly na zeď
Velké tapisérie s motivem mandaly vypadají na stěně perfektně. Stačí pro ni vymyslet vhodné místo, tak a aby ladila s místností. Použít se dají i velké šátky nebo přehozy. Stejně tak obrazy ve formě fototapet a samolepek na zeď. Je třeba myslet na to, že jsou samy o sobě dost výrazné, nepotřebují kolem sebe další doplňky ani nástěnné dekorace.
Přehozy a povlečení
Mandaly na povlečení nebo na přehozu na postel či sedací soupravu vnesou do vašeho bydlení orientální atmosféru. Sehnat je můžete také jako závěsy. Stejně jako se vším, není dobré i v tomto případě se to nemá přehánět. Do každé místnosti je dobré umístit jen jednu mandalu.
Mandalu si můžete vytvořit sami
Využití mandaly v interiéru se meze nekladou. Pokud jste tvořiví, vyrobte si svou vlastní. Sežene je ve formě antistresových omalovánek pro děti i dospělé. Výsledek vás bude těšit o to více.
Mandalu si můžete vytvořit sami. Už sama její tvorba uklidňuje duši, pomáhá uspořádat vnitřní svět a léčí naší psychickou i fyzickou stránku. Harmonie z kruhových obrazů se pak přenáší do našeho nitra i celého okolí.
Jak si vytvořit vlastní mandalu
V první řadě potřebuje dostatek času sami pro sebe a také příjemnou atmosféru pro tvoření. Zapalte si svíčku, uvařte čas a pusťte tichou meditační hudbu. Dále budete potřebovat výtvarné potřeby podle toho, jakou mandalu a na co budete tvořit. Malovat můžete na papír, kámen, talíř nebo látku. Ideální je si předem tužkou načrtnout základní strukturu mandaly, které se budete celou dobu držet.
Pak si určíte jestli budete malovat od středu ven nebo od okraje ke středu a kterým směrem. To je pak potřeba dodržovat po celou dobu tvoření, abyste dosáhli zklidnění mysli. Barvy vyberte dle své momentální nálady a chuti. U tvoření mandaly platí jedno pravidlo: čím více se budete snažit, tím bude výsledek horší. Jde totiž o samotný proces tvoření a nikoliv o výsledek.
Mohlo by vás také zajímat jak vytvořit klasický labyrint.
Pokud ale nejste natolik duchově založení a mandaly se vám prostě jen líbí, nevadí. Obklopovat se věcmi, které se nám líbí, má na naší psychiku také příznivý vliv.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com, centrum-mandala.cz