Přineste si moudrost lesa domů a propadněte zálibě v opracování samorostů. Hledejte v jejich záhybech kusy abstraktního umění a vyzdobte si s nimi nejen zahradu, ale také interiér. Poradíme vám, jak na to.
Sběr samorostů
Najít ten správný kus někdy trvá. Choďte proto po lese a rozhlížejte se. Kromě kořenů tvoří zajímavý efekt také různé suky, pokroucené větve keřů, boule a všelijaké další anomálie na dřevě. Dobré úlovky se vám mohou naskytnout také u rybníků s pokleslou hladinou vody.
Dejte ale pozor na legislativní předpisy. Zákon říká, že z lesa si můžete odnést suché klestí. Tím se myslí přirozený odpad větví a zbytků z těžby, které na konci nemají průměr větší než 7 cm (měřeno bez kůry).
Když doneseme samorost z lesa
Nejprve ho zbavte všech nečistot. Vzhledem k velkému množství záhybů, oceníte starý zubní kartáček. Použít můžete také jemný a hrubí brusný papír. S tím ale pracujte opatrně, abyste příliš nezasahovali do původní struktury a barevnosti.
Zbavte materiál kůry. Snáze se vám bude pracovat, pokud dřevo nejprve necháte namočit. To může trvat i několik týdnů nebo měsíců.
Následuje velmi dlouhý proces sušení. Než se pustíte do jakéhokoliv natírání, dřevo musí být perfektně suché. Předejdete tak budoucímu nečekanému vzniku prasklin. Nenechte se oklamat, pokud již po donesení dřevo působí jako zcela suché. Raději ho stejně nechejte pár měsíců ležet na suchém místě.
Obrázek: Samorosty donesené z lesa - pouze očištěné
Mechanické opracování dřeva
V této fázi přestává být samorost pouhým kusem dřeva a stává se kusem abstraktního umění. Použijte svoji fantazii a odhalte, co ve dřevě vidíte. Hodit se vám budou následující nástroje: řezbářská dláta, smirkový papír, železný kartáč, kartáč na leštění, pilka na dřevo či vrtačka.
Přípravky vhodné k povrchové úpravě samorostů
Při volně formy povrchové úpravy dejte pozor, aby dřevo neztratilo nevhodným nátěrem svou přirozenou patinu.
Použít můžete následující:
- napouštěcí oleje – hodí se k použití jak do interiéru, tak do exteriéru,
- kvalitní ochranný lak – aplikujte ho zejména na dřevo, které umístíte ven. Odpuzuje vodu a chrání samorosty před nepříznivými povětrnostními vlivy,
- pasta na parkety – matný povrch získáte vykartáčováním po zaschnutí pasty,
- včelí vosk rozpuštěný v benzínu nebo parafínu – stejně jako u pasty na parkety můžete matný povrch získat vykartáčováním,
- napouštěcí fermež,
- jedlý olej.
V případě, že vystavíte samorost povětrnostním vlivům, nezapomeňte čas od času úpravu opakovat.
Bělení samorostů, zesvětlení povrchu
K zesvětlení dřeva při zachování stávající struktury použijte silný roztok peroxidu vodíku (10%), který smícháte s čpavkovou vodou (2%). Čpavek má za úkol působit jako stabilizátor zlepšující bělící schopnosti peroxidu. Vhodné je také smíchání peroxidu se salmiakem. Ten se velmi rychle rozkládá, proto jej použijte ve smíchané podobě pouze, pokud se chystáte ošetřit menší plochy. Při bělení větších ploch nejprve naneste salmiak a až poté peroxid.
Rozhodněte se, jaké bělosti chcete dosáhnout. Čím vyšší koncentraci chemických látek zvolíte, tím získáte větší bělost. Oproti tomu, nikdy nezvyšujte množství roztoku.
K nanášení použijte fíbrový nebo nylonový štětec bez kovové objímky. Skvěle poslouží i bavlněný hadřík, který namotáte na dřevěnou tyčku. Při práci s peroxidem vždy používejte ochranné rukavice a brýle.