Říkáme tomu kiwi, ovšem většina z nás zná právě jen chutné plody s dužninou zelené barvy a černými jadérky, plnou vitaminu C, která je samá šťáva a svou lahodnou chutí je naprostým originálem mezi ovoci. Když jsem však viděl vysoko v Alpách popnutou na pergole horské chaty liánu, která tyto plody plodí a byla jimi doslova obsypána – říkal jsem si, to není možné, ona to není tropická rostlina? Jak zde přežije zimu? Aktinidie (Actinidia, jinak též čnělkovec) je skutečně popínavá liána, ovšem jde o velice odolný druh, který může zdobit i vaši zahradu. Není se čemu divit - v oblasti svého původu zasahuje na severu její výskyt až na Sibiř. Například aktinidie význačná (Actinidia arguta) vydrží mrazy až -30 stupňů Celsia - její plody jsou velké jako angrešt a nemusí se před konzumací loupat.
Kiwi – ovoce s ohromnou zásobou vitamínu C
Kiwi je ovoce s jedním z nejvyšších obsahů vitaminu C. Ovšem v jeho dužnině najdeme i velké množství minerálů (draslík, fosfor, měď, mangan, …) a kromě vitaminu C obsahuje i vitaminy E a A a mnoho antioxidantů.Lékaři dobře vědí, že když denně sníte 2 až 3 plody, snižuje se riziko krevních sraženin a krevních lipidů, čímž ochráníte svůj kardiovaskulární systém. Pozor však – obzvláště u dětí může kiwi způsobit kopřivku, ale i těžší alergické reakce (nevolnost, silné vyrážky a otoky). Těm nejmenším kiwi prostě nedávejte. Opatrní musí být i lidé s nemocnými ledvinami a žlučníkem.
Stanoviště a podmínky pěstování Aktinidie
Aktinidie milují slunné až polostinné stanoviště a vždy je vysazujeme k pevné opoře, ke které se rostliny budou pnout (například pergoly, altány, zakrytí nežádoucích koutů zahrady – třeba kompostu či staré kůlny).Při výsadbě sazenic je třeba rostliny pořádně zavlažit do výsadbové jámy před výsadbou i po ní. Výsadbové jámy by měly mít velikost cca 40 x 40 x 40 cm. A pozor – pokud chcete po výsadbě povrch mulčovat, nikdy nenahrnujte mulč ke kořenovému krčku.
Při hnojení se zásadně vyhneme organickým hnojivům, jelikož ta podporují růst výhonů na úkor kvetení a my bychom se nemuseli dočkat květů a plodů. V sezóně ale můžeme přihnojovat třeba Kristalonem plod a květ, či jinými minerálními hnojivy. Kristalon plod a květ obsahuje hodně fosforu a draslíku a právě tyto dva stopové prvky podpoří kvetení a požadovaný vývoj plodů.
Aktinidii si můžeme sami i namnožit, ovšem raději zvolíme hřížení podzimních výhonů. Letní řízkování či výsevy trvají velice dlouho a úspěch není zaručen.
Jakou Aktinidii si vybrat?
Pokud preferujete krásné barvy, nadchne vás aktinidie pestrolistá (Actinidia kolomikta). Tato kráska pochází z Koreje, Mandžuska a severní Číny. Je slabšího vzrůstu a málo se ovíjí, její listy jsou srdčité, na špičce často bílé a později zrůžoví, jako bychom je namočili do barvy (samčí rostliny). Plody má žlutozelené a na jednu samičku se doporučuje současná výsadba 4 samečků, jinak se plodů nedočkáme, nebo jich nebude mnoho. Tato odrůda je ze všech aktinidií nejvíce mrazuodolná.Chcete-li skutečnou dominantu, sáhněte po sazenicích aktinidie význačné (Actinidia arguta) – bujně rostoucí liáně, která dorůstá až do výšky okolo osmi metrů. Její listy jsou lysé, s načervenalým řapíkem, stejně jako plody – zelené bobule o velikosti angreštu, ovšem před konzumací je nemusíme loupat. Plody dozrávají v září až říjnu. Tato zvláštní odrůda nabízí dvoudomé i jednodomé řešení, u dvoudomých se doporučuje až 6 samiček na jednoho samečka – je velice plodný. A pozor – tento druh vydrží i mrazy -30 oC. Rostliny sázíme 2 až 4 metry od sebe – samečka doprostřed.
Nejčastěji se u nás setkáme s plody aktinidie čínské (Actinidia chinensis), s poměrně velkými plody hnědé barvy, zelenou dužninou a drobnými černými semínky. Chlupaté nejsou jen plody, ale celá rostlina, na plném slunci budou její výhony načervenalé. Tato aktinidie je nejčastěji dvoudomá a vydrží mrazy do -15 °C, ovšem dejte si pozor na vymrzání. Za tužší zimy vyžadují rostliny přikrývku. Raději proto tuto aktinidii umístíme do nevytápěného skleníku a do venkovního prostředí zvolíme odolnější odrůdu.