Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima či jinak též poinsettia) patří do řádu malpighiotvaré (Malpighiales), čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae) a rodu pryšec (Euphorbia) a pochází z Mexika a Střední Ameriky. Je známá především pro své červené a zelené listy, které ji přímo předurčují k vánoční výzdobě (kombinace červené a zelené je pro vánoční výzdobu typická). V roce 1825 přivezl tuto rostlinu do Spojených států první velvyslanec USA v Mexiku Joel Roberts Poinsett, proto se jí též říká „poinsettia.“
Tyto keříky či stromky dosahují v místě svého původu výšky 0,6 až 4 metry, u nás jsou však nejznámější mnohem menší rostliny. Listy mají dlouhé 7 až 16 cm a mají drobné, nenápadné květy. A pozor, vůbec nemusí být vrchní listy pouze červené, i když ty jsou nejžádanější a proto většina z nás zná tuto rostlinu právě v tomto zbarvení. Červeně zbarvené horní listové růžice mohou být i oranžové, světle zelené, smetanové, růžové, bílé a nebo mramorované. Na první pohled budí dojem okvětních lístků, ale skutečně jde o listy. Vánoční hvězda je rostlinou krátkodenní a pokud chceme změnit její barvu, vyžaduje nejprve tmu, ovšem poté potřebuje pro dosažení jasné barvy zase dostatek světla.
Poinsettie se stala oblíbenou součástí vánoční výzdoby nejen v domácnostech, ale i v kostelech, obchodech a kancelářích. A historie její komercionalizace sahá do roku 1900, amerického Los Angeles a jména německého emigranta Alberta Ecka, který ji začal prodávat v pouličních stáncích. V USA dokonce slaví 12. prosince národní den Poinsettie.
Poinsettie se stala oblíbenou součástí vánoční výzdoby nejen v domácnostech, ale i v kostelech, obchodech a kancelářích. A historie její komercionalizace sahá do roku 1900, amerického Los Angeles a jména německého emigranta Alberta Ecka, který ji začal prodávat v pouličních stáncích. V USA dokonce slaví 12. prosince národní den Poinsettie.
Vybíráme vánoční hvězdu
Něž si vánoční hvězdu přinesete domů, je třeba vybrat pěknou, zdravou rostlinu a zdaleka nemusí být dominantní barvou jejích horních listů jen červená. Dokonce můžete vánoční hvězdu barevně sladit s vybavením interiéru a vánoční výzdobou. Přinést si domů můžete dokonce i rostlinu vícebarevnou. Při výběru dejte pozor především na substrát, nesmí být příliš přemočený ani suchý. Pozor též dejte na listy, které by měly být vybarvené rovnoměrně a nesmí mít nevzhledné skvrny a zaschlé konečky listů. A jelikož je vánoční hvězda velice citlivá na chlad, je třeba ji domů dopravit co nejméně prokřehlou. Chodit s ní hodiny v mraze skutečně nelze a dokonce i na krátkou vzdálenost (přenos z obchodu do automobilu) si ji musíme nechat zabalit do několika vrstev papíru či novin.
Jak pěstovat vánoční hvězdu
Doma umístěte rostlinu na světlé a teplé místo, ovšem nikoli na přímé slunce. Má ráda teplotu interiéru 20 až 26 °C a pokud ji umístíte na okenní parapet nad radiátorem, postavte květináč na misku s vlhkými oblázky a rostlinu roste. Vánoční hvězdu zaléváme alespoň jednou za 2 až 3 dny odstátou vodou, přičemž přidáme jednou za 14 dní hnojivo určené kvetoucím pokojovkám. Pokud budete mít to štěstí, že se dočkáte jejího kvetení, užijte si to, jelikož kvete po dobu pouhých pěti až dvanácti dní a kvítky jsou drobounké. Jakmile vánoční hvězda odkvete (pokud vám dřív nezajde), přestaňte ji hnojit, ale nadále ji přiměřeně zalévejte. Její substrát nesmí nikdy vyschnout, ovšem nesmí být ani podmáčený. Pokud chcete rostlinu po donesení domů přesadit, opatrně ji vyjměte ze stávající plastové nádoby a vložte i s veškerým substrátem do substrátu čerstvého, složeného ze zeminy určené pokojovkám a písku v poměru 2:1.Vánoční hvězda nemusí na jednu stranu přežít ani dopravu domů a ani se nemusíte dočkat květů a rychle uhyne, jelikož je poměrně náročná na vhodné místo a péči. Ovšem může vám též vydržet mnoho let. Jak? Jestliže jí začnou opadávat červené (či jinak zbarvené) listy, musíme ji přenést do chladnější místnosti (nikoli méně jak 15 °C) a omezíme zálivku. V březnu ji pak výrazně zkrátíme a vrátíme na původní místo, kde ji začneme zalévat jako dříve. Od května ji pak přihnojujeme hnojivy pro kvetoucí rostliny a opět cca jednou za 14 dní. Po svátcích proto tuto rostlinu zásadně nevyhazujte a pokuste se z ní vypěstovat ještě větší a hezčí rostlinu pro další a další Vánoce.
Vánoční hvězda nám vždy vykvete za krátkých dní a dlouhých nocí, tedy nemusí, ale právě v tuto dobu vykvétá. Pomoci jí totiž musíme i my sami. Od října do listopadu ji zabalíme do černého papíru a přikryjeme i shora, a to na dobu 14 hodin, do které započítáváme i venkovní tmu. Kromě květů se nám pak v prosinci odvděčí i krásnými barvami listů, nikoli jen květy.
Jak množit vánoční hvězdu
Vánoční hvězda se množí řízkováním v dubnu či květnu. Ustřihneme mladé větvičky, ponoříme je na chvíli do vody, čímž zastavíme vytékání mléka a ihned zasadíme do vlhkého substrátu z běžné zeminy pro pokojové rostliny a písku v poměru 2:1.Pozor – jed, ale slabý!
Vánoční hvězda je jedovatou rostlinou, proto je dobré udržovat ji mimo dosah malých dětí a zvířat. Pokud dojde k náhodnému potřísnění pokožky mlékem této rostliny, je třeba místo ihned omýt vodou. Pokud jsou zasaženy oči, je lepší vyhledat lékaře. Ale pozor – vyloženě silně jedovatá tato rostlina není, její toxicita je spíše slabá. Latex způsobuje nejčastěji alergickou reakci, lehce dráždí pokožku a žaludek a při požití vyvolává průjem a zvracení. Nejnebezpečnější je pro lidské oči – může totiž způsobit oslepnutí, byť dočasné. Odborné zdroje uvádějí, že 25 kg vážící dítě by muselo sníst až 500 listů, aby mu jed dlouhodobě uškodil.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.wikipedia.cz, www.shutterstock.com