Květinová stěna je ohromně široký pojem, který začíná možností zavěšení květináčů na zeď, pokračuje různými regálovými systémy či schůdky, trelážemi a končí i možností takzvaných zelených stěn, kterým se jinak též říká vertikální zahrady.
Na stěny můžeme květiny zavěšovat až po ledových mužích, tedy až po příchodu a následném odchodu Pankráce, Serváce a Bonifáce. Teprve poté se můžeme sousedům pochlubit květináči s muškáty, petúniemi, fuchsiemi, begóniemi a dalšími květinami, ale třeba i převislými a stále plodícími jahodami a nebo bylinkami.
Výsadba může být laděna do určitého barevného tónu, ale též může být pestrobarevná. Určitě však nebuďte nedočkaví, nenechte se zlákat prvními dubnovými či květnovými teplými dny. Tuto neděli (17.3. 2019) bylo například až +18 oC a dnes ráno (19.3. 2019) byly -3 oC. A právě to samé se může stát ještě i v polovině května. Především jarní mrazíky jsou opravdu zrádné a dovedou napáchat nenapravitelné škody.
Ovšem po ledových (zmrzlých) mužích můžeme již dokonce i začít letnit pokojové rostliny, které se tak mohou stát na vhodném stanovišti (nejčastěji přistíněném) i součástí květinové stěny. Ven prostě přemístíme, respektive můžeme přemístit vše, co jsme uschovali před zimou a čím se pyšníme v bytě, ale tyto rostliny milují letnění.
První dny však rostliny stavíme spíše do stínu a chráníme je tedy před ostrým sluncem. Přechod do venkovního prostředí nesmí být pro rostliny příliš náhlý. Jakmile však obzvláště u mladých sazenic okrasných letniček zesílí stvoly a listy, můžeme začít s přihnojováním a ty druhy, které to mají rády, již můžeme umístit na plné slunce.
Druhů hrnkových okrasných rostlin, které zdobí domy, ploty a třeba i treláže bohatou násadou květů, je nespočet. Dekorujeme jimi okna a balkóny, zápraží, venkovní schodiště, svahové tvárnice, oplocení a zídky, terasy, pergoly s trelážemi i bez, prostě jakákoli zajímavá místa, kam se květinová okrasa hodí. Květiny v květináčích či truhlících stavíme na zem, na vyvýšená místa, na zídky, umísťujeme je do regálů zavěšených na zeď, zavěšujeme je a necháváme volně povívat ve větru v závěsných koších. Zdobíme jimi i jinak zapadlé a smutné kouty, rozzáříme je.
Prostě jakoukoli přenosnou nádobu můžeme umístit doslova kamkoli, jen tam musí nějak držet. Pomoci si můžeme různými držáky, stojany, regály a závěsy, ale i schůdky, štaflemi či speciálně vyrobenými konstrukcemi. Ty mohou být dokonce doplněné i o kapkové (kapkovač) či jiné zavlažování. Výzdobu můžeme doplnit i neživými přírodninami či uměleckými předměty a na podzim pak třeba okrasnými dýněmi v době, kdy již rostliny ukrýváme do tepla před chladem.
Vystavené nádoby je třeba dostatečně zabezpečit před větrem, určitě nechceme, aby se poškodily, natož aby někoho při pádu nádoba s květinou zranila, obzvláště při pádu z větší výšky. Stojany a způsoby uchycení nádob s rostlinami proto vybíráme velmi pečlivě. Regály či schůdky pak nesmí být vratké, ideální je i rozložení hmotnosti podle velikosti a obsahu nádob. Těžší nádoby umístěné níže lépe ukotví stojan.
Nejlepší je dávat přednost stojanům z pevného masivního dřeva či železa a též vybíráme raději stanoviště chráněné před větrem. Ohled také bereme na snadný přístup k rostlinám v případě péče o ně (zálivka, hnojení, pletí, doplnění substrátu, ošetření před škůdci a chorobami, …).
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com