Rádi byste si doma vytvořili zelené zákoutí, ale stále se vám nedaří pokojové rostliny pěstovat? Na vině může být nadměrná nebo naopak nedostatečná zálivka. Při zalévání rostlin je potřeba dodržovat určitá pravidla a držet se osvědčených postupů.
Prospívající a zdravé rostliny naši domácnost krásně oživí a zútulní. Aby nám však pokojové rostliny dělaly radost dlouhou dobu, je potřeba respektovat požadavky jednotlivých druhů. Jak je správně zalévat, aby rostly a nestrádaly? Nejčastějším důvodem úhynu rostlin je totiž špatný postup při jejich zalévání. Každá rostlina potřebuje jinak vydatnou zálivku. Zůstane-li substrát dlouhodobě mokrý, kořeny přijdou o kyslík a uhnijí. Pokud zase budeme rostlinu zalévat málo, uschne. Že rostlina potřebuje více vláhy, poznáme podle toho, že má svěšené a ochablé listy nebo tak, že květináč potěžkáme a nebo do substrátu strčíme prst. Když je půda suchá, rostlinu zalijeme. Ale jak?
Intenzita zálivky záleží i na druhu rostliny. Například kaktusům a rostlinám s dužnatými listy (nejčastěji sukulentům) stačí minimální zálivka, přestože je půda v květináči suchá. Stálezelené nesukulentní rostliny je pak potřeba zalévat po celý rok. Dalším faktorem ovlivňujícím rozsah zálivky je druh substrátu a počet a velikost listů, jejichž pomocí se voda odpařuje. Rostliny zalévejte měkkou vodou pokojové teploty - studená voda by jim mohla způsobit šok. Pokud máte doma vodu tvrdou, zalévejte alespoň vodou odstátou a nebo převařenou a vychladlou.
Kolik vody?
Dejte si pozor na časté zalévání rostlin především ze strachu, aby neuschly. Pokud se nejedná vyloženě o některé druhy tropických nebo bahenních rostlin, častou zálivkou je umoříte. Rostliny lépe snesou občasné sucho než neustálou vlhkost. Rostlina s povadlými listy se po zalití většinou vzchopí, ale rostlinu s uhnilými kořeny už nezachráníte.
Velikost rostliny a květináče
Obvykle platí, že velká rostlina spotřebuje více vody než rostlina malá. Pokud budete všechny rostliny bez rozdílu velikosti zalévat stejným množstvím vody, pravděpodobně vám menší rostliny uhnijí a velké naopak uschnou.
Záleží také na velikosti a materiálu květináče. Velké květináče pojmou větší množství vody a není nutné rostlinu zalévat tak často. Pokud je rostlina zasazena v hliněném květináči, voda se odpařuje rychleji než například z květináče plastového a rostlinu je tedy potřeba zalévat častěji. Výborné jsou samozavlažovací květináče, ze kterých si rostliny berou potřebné množství vody samy a vy je nemusíte zalévat tak často.
Kam rostlinu zalévat?
Většina rostlin by se měla zalévat do půdy, aniž byste polili její listy a květy. V takovém případě by hrozilo, že se na mokrých listech začne tvořit plíseň. Některým rostlinám v prostředí se suchým vzduchem občasné rosení naopak prospívá, a když je při zalévání polijete, nic se neděje. Některé druhy rostlin je však potřeba zalévat pouze do misky. Pokud je v květináči a nebo v misce vody nadbytek, vylijte ji a nechte rostlinu odpočinout - přebytečná voda může některé rostliny poškodit už za několik minut.
Jak poznáte zalitou rostlinu?
Že je rostlina dostatečně zalitá a voda se dostala i ke kořenům, poznáte tak, že část vody vyteče otvory ve dně květináče do misky. Z důvodu zajištění odtoku přebytečné vody rostliny sázejte zásadně do květináčů s děrovaným dnem a na dno ještě ukládejte drenáž. Pokud rostlinu zasadíte do ozdobné nádoby s plným dnem, hrozí, že spodní část substrátu bude stále mokrá a rostlině uhnijí kořeny.
Substrát
Pro pokojové rostliny nikdy nepoužívejte zeminu ze zahrady. Není pro ně vhodná a může obsahovat různé choroby a škůdce. Rostliny pěstujte v substrátu určeném právě pro daný druh. Většina pokojovek se však spokojí s univerzálním substrátem pro pokojové rostliny a poté je stačí pouze občas přihnojit. Rostliny s velkými a měkkými listy by měly mít substrát vždy mírně vlhký. Dužnaté rostliny sukulentního typu potřebují, aby substrát občas úplně proschl.
Umístění rostliny a vlhkost vzduchu
Pokud je rostlina umístěna u okna, do kterého celý den svítí slunce a nebo během zimy u ústředního topení (což by se mimochodem nemělo dělat), půda v květináči rychleji vysychá a rostlinu je nezbytné zalévat častěji. Pokojovým rostlinám suchý vzduch neprospívá. Pokud chcete, aby se jim dařilo, pravidelně větrejte a snažte se udržet vyšší vlhkost vzduchu například pomocí rozprašovače, ovšem ne každá rostlina má rosení ráda.
Které rostliny jak zalévat?
Potřeba vody je individuální. Kaktusy a rostliny s dužnatými listy potřebují pouze minimální zálivku, naproti tomu stálezelené rostliny musíme pravidelně zalévat po celý rok. Čím více vody rostlina vypaří, tím více se musí zalévat. Rostliny s velkými tenkými listy vypaří velké množství vody. Kožovité, dužnaté, chlupaté nebo voskové listy naopak vypařují vody málo. Extrémem pak jsou kaktusy – nemají listy a dovedou v sobě uchovat velké množství vody.
Rostliny s dužnatými stonky – například brambořík a africká fialka, jsou náchylné k uhnívání od středu. Proto je zalévejte do misky, nechce vodu vsáknout a poté zbytek vody z misky vylijte. Na přelití jsou citlivé i orchideje. Jednou za týden květináč na několik minut ponořte do vody pokojové teploty a nechte okapat. Vrisea a bromélie se zalévají do srdíčka listů. Lišejníkům postačí mlžení rozprašovačem.