Pokud máte uskladněné staré pálené cihly a nebo se chystáte bourat nějakou stavbu na svém pozemku či její část, určitě zvažte, co se stavebním materiálem dál. A nemusí jít jen o cihly, ale též kámen, či staré dřevěné konstrukce. Vraťme se ale ke starým páleným cihlám.
Tyto cihly totiž můžeme využít v domě, ale i zahradě různým způsobem. A nejde jen o to, že bychom chtěli ušetřit, ale především o vzhled těchto cihel, jejich patinu, kouzlo. Určitě samozřejmě vyhodíme spolu s ostatní stavební sutí cihly mokré a rozpadající se, pokud však některé cihly stále drží a nebo dokonce zvoní, schovejte si je. Jsou dokonce lidé, kteří o takové cihly stojí, nemají však jinou možnost, než si je zakoupit. Pokud tedy nenajdete pro tyto cihly využití, můžete je někomu prodat, levněji neočištěné, dráž očištěné. Nechcete-li se však jimi vůbec zabývat, můžete je buďto darovat za odvoz, nebo dokonce nechat zájemcem o cihly konkrétní konstrukci zbourat. Očistí si je na místě, odvezou a vy se pak postaráte již jen o likvidaci suti. To samé nakonec lze udělat i se starým stavebním kamenem.
Využití starých cihel na svém pozemku však opravdu stojí za zvážení, u starých kamenných a zděných chalup a statků je to dokonce vnímáno jako nutnost a každá cihla se pečlivě očišťuje a schovává v suchu. Cihly využijeme jako originální dekorativní prvky s patinou uvnitř chalupy i v zahradě, postavíme z nich též zajímavé prvky zahradní architektury, působivě však budou vypadat přiznané i uvnitř. Stejně tak z nich však postavíme i omítané stavební konstrukce, které vydrží dlouhá desetiletí i déle. Že je cihla nová, neznamená, že musí být kvalitnější.
Navíc cihly s patinou obzvláště u starších objektů, ale i v nově zakládaných zahradách, výborně ladí s jinými přírodními materiály. Ve zdech starých domů dokonce najdeme spoustu již jednou recyklovaných starých cihel i kamenů. S klidem lze říci, že některé cihly (u kamene je to logické) pamatují staletí a přesto jsou stále funkční, pokud nebyly součástí vlhké či vyloženě mokré stavební konstrukce.
Staré cihly lze prostě recyklovat a to dokonce i opakovaně. Například v interiéru mohou vytvořit působivou neomítnutou, vyspárovanou stěnu, jen je nakonec často vhodné plochu nalakovat, nikoli ale natřít, tím bychom se zbavili větší části působivé patiny. Starými cihlami je též vhodné například obložit místo, kde budou stát krbová kamna, stanou se pohlednou součástí krbu vnitřního i venkovního, udírny a jiné podobné stavby, postavíme z nich zídky, zdi či ploty, ale též vydláždíme dvorek či pěšinu. Ze starých cihel postavíte působivou letní venkovní kuchyni a podobně.
Na závěr si řekněme, jak cihly účinně očistit. Nabízí se celá řada osvědčených metod. Použít můžeme zednické kladívko (a nesmíme se bát bouchnout, alespoň poznáme, že cihla ještě něco vydrží), ale i sekeru s vědomím, že ji ztupíme, plochý sekáč, motyčku bez násady, ovšem i starý žebrový radiátor, který použijeme, jako bychom prali prádlo na valše, prostě o něj cihly odrhneme. Je samozřejmě také možné vyrobit si či sehnat nějaký čistící stroj, například na principu hoblovačky, ovšem smysl to má pouze v případě, že se chystáme čistit velké množství cihel. Mnohdy stačí i jen očištění pouhou zednickou lžící, pokud byla původní malta nekvalitní (šetřilo se na cementu i vápně) a nebo je již velice stará.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com