Sice se hovoří o vyhlášení výzvy pro Novou Zelenou úsporám na rok 2013, ta však zřejmě nebude vůbec vypsáno v letech 2013 a 2014 pro podporu revitalizace bytových domů. Přesto je zde však řešení, podpora z programu SFRB – Panel 2013+. Žádosti o podporu z tohoto programu jsou přijímány již od 11. ledna 2013.
Co nabízí program PANEL 2013+
Program PANEL 2013+ nabízí nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů. Určen je pro všechny vlastníky bytových domů, čili bytová družstva, společenství vlastníků, fyzické a právnické osoby, města či obce. Úvěr lze získat na modernizace bytových domů bez rozdílu technologie jejich výstavby. Čili i přes název programu (PANEL 2013+) jsou podporovány i cihlové bytové domy.Program nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů PANEL 2013 + vyhlásil příjem žádostí již od 11.1. 2013. V první fázi jsou k dispozici finanční prostředky ve výši 210 miliónů korun. Pokud bude vyšší zájem žadatelů, je však prý SFRB připraven vyčlenit na podporu programu až 1 miliardu korun ročně.
Úroková sazba bude začínat na 1,09% p.a., což odpovídá výši evropské referenční sazby. Konečný úrok se bude počítat podle bonity žadatele a také podle splnění podmínky de minimis (podpory malého rozsahu). Fixace úrokové sazby potrvá po celou dobu splácení úvěru, což může být až 30 let.
Pro kalkulaci výše úvěru je rozhodující výše rozpočtových nákladů na opatření, která jsou vyjmenována v nařízení vlády ČR. Úvěr pak může krýt až 90% z rozpočtových nákladů na tato opatření.
Jak získat úvěr
Pozor, žádost je u tohoto programu třeba podat ještě před zahájením prací a po dobu alespoň následujících 5 let musí bytový dům nadále sloužit k bydlení. Zásadní podmínkou pro poskytnutí úvěru je provedení nezbytných oprav a modernizací (dle potřeby a stavu budovy):- základů a hydroizolace spodní stavby
- statických poruch nosné konstrukce
- oprav obvodového pláště a reprofilace styků dílců obvodového pláště
- oprav lodžií a balkónů včetně zábradlí
- zateplení neprůsvitného obvodového pláště včetně jeho sanace
- náhrad vnějších otvorových výplní (výměna oken a balkónových a vchodových dveří)
- oprav a zateplení střech
- regulace otopné soustavy
- oprav a výměny rozvodů sanity a plynu
PANEL 2013+, JESSICA a Nová Zelená úsporám
SFRB připravuje vedle programu PANEL 2013 + také program JESSICA. Jeho cílení bude podobné, ovšem finanční prostředky budou v tomto případě čerpány ze strukturálních fondů EU a budou určeny výhradně městům se zpracovaným integrovaným plánem rozvoje měst (IPRM).Přitom bude také jednáno o možné budoucí koordinaci programů PANEL 2013 + a Nová Zelená úsporám.
Program PANEL 2013+ vychází z nového nařízení Vlády ČR č. 468/2012 Sb., které vyšlo ve sbírce zákonů na konci roku 2012.
Další informace najdete na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení
S revitalizací bytového domu a žádostí o podporu pomůže vlastníkům bytových domů „správa domu“
Správa domů a bytů může konkrétnímu bytovému družstvu či společenství vlastníků a dalším subjektům vlastnícím bytové domy ušetřit nemalé finance a čas s organizováním nejen drobných oprav v domě, ale i se zásadními opravami a rekonstrukcí. Například se zateplením domu, výměnou oken, opravami a výměnou výtahu, opravami vad nosné konstrukce, opravami střech, opravami základů a hydroizolacemi a podobně. Pro spravované objekty poskytuje též permanentní havarijní službu, což ocení vlastníci bytů a nájemníci například při haváriích plynu, vody, ale i poruše výtahu.Základem spolupráce bývá mandátní smlouva. Služby správy domu mohou být prováděné v rozsahu úkonů od vydání nájemních smluv na základě rozhodnutí vlastníka, předávání bytových i nebytových prostor, až po zajištění služeb spojených s údržbou včetně havarijních zásahů. Mezi nabízené služby může patřit i kontrola plateb nájemníků a jejich zúčtování. Nedoplatky na nájmech pak mohou být vymáhány.
Proč revitalizovat starší bytový dům?
Starší bytové domy již většinou neodpovídají dnešním požadavkům na úsporné a komfortní bydlení. Revitalizace těchto objektů je tedy velmi aktuální téma. Nesmíme zapomenout, že například výstavba panelových bytových domů byla původně plánována na životnost budov cca 40 let, mnohé budovy však již přesluhují desetiletí. Nemluvě například o zděných městských bytových domech mnohem starších dat kolaudace.Zdroj: Státní fond rozvoje bydlení
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com