Rod hortenzie zahrnuje cca 70 druhů, které jsou rozšířeny především v přírodě východní Asie. Ovšem nádherně vykvetlé hortenzie jsou právě u nás (a v mnoha jiných zemích světa) velmi oblíbené a obvykle zcela mrazuvzdorné. A aby nám každý rok krásně kvetly, vyžadují odpovídající péči, ke které patří i řez. Ten se však provádí zcela jinak než je tomu u jiných okrasných keřů a trvalek. Záleží totiž na druhu hortenzie, jedny kvetou pouze na starém dřevě, jiné na mladých, ročních výhonech. Každoroční řez navíc právě hortenzie nevyžadují.
V našich podmínkách jsou hortenzie (Hydrangea) dosti nenáročné, snesou i silnější mrazy, stejně jako větší vedra. Ovšem některý rok nám nevykvetou a problém může být právě v nevhodně provedeném řezu. Řez hortenzií se liší podle konkrétního druhu. Záleží totiž na tom, kdy se vyvíjí květní základy. Řezem ve špatnou dobu snadno zničíme celou úrodu květů v následující sezóně. A některé hortenzie se dokonce nesmí řezat vůbec. Je tedy třeba nejprve znát konkrétní druh, jaký pěstujeme, než začneme o řezu vůbec uvažovat. Pokud dostanete sazenici třeba od sousedů, zeptejte se jich, zda ví, o jakých druh jde a pokud ne, jak o ni pečují. Správným řezem pak udržíme úhledný tvar koruny a podpoříme každoroční produkci překrásných květů (tedy vlastně květenství).
Hortenzie kvetoucí na starém dřevě
Hortenzie kvetoucí na starém dřevě kvetou obvykle na začátku léta a uvadají přibližně v jeho polovině. A právě v tu dobu již začínají rašit pupeny, z nichž v následujícím roce vyrostou nové květy. Mezi druhy rostoucí na starém dřevě patří především hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) a hortenzie Sargentova (Hydrangea sargentii).
Řez u nás nejčastější hortenzie velkolisté
Nejčastějším zástupcem rodu bývá u nás hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), kterou nesmíme stříhat na jaře ani na podzim. Na květy zakládá již v předešlém roce hned po odkvětu. Na jaře proto pouze odstřihneme slabé, suché a odkvetlé větve, pokud jsme to již neudělali dříve. Odstraníme i větve, které se překrývají, jelikož by si jejich květy navzájem překážely, koruna se tak navíc provzdušní. Staré výhony odstraňujeme na přibližně až pětiletém keři, dřív nemusíme. Není to potřebné. A pospíchat s tímto zdravotním řezem není třeba, stačí až po posledních mrazících, čili bez problémů až cca začátkem května.
Důslednější řez, který podpoří kvetení hortenzie velkolisté, pak provádíme co nejdříve po odkvětu. Nebudeme tak řezat větve, které již začínají produkovat květní pupeny. Čím déle budete s řezem otálet, tím pravděpodobnější bude menší množství budoucích květů. A pokud vhodnou dobu zcela zmeškáte, počkejte až na půlku léta příští sezóny. Dobrou zprávou totiž je, že hortenzie není vůbec třeba stříhat každý rok. Prostě se nic nestane.
Větve ustřiháváme nad třetím nebo čtvrtým očkem a to i na jaře při jednoduchém řezu zdravotním. A pokud je výhon zakončený rovnou květním pupenem, není třeba stříhat vůbec. Pokud se vám nelíbí tvar rostliny, klidně řízněte hlouběji, ale počítejte s tím, že když to provedete mimo výše uvedenou krátkou dobu v polovině léta, na rok si rostlina od bohatého kvetení odpočine.
Někteří zahradníci dokonce stříhají větve s květy z loňského roku a ponechávají pouze pět až dvacet nejsilnějších větví podle velikosti a vzrůstu rostliny. Tedy takových větví, které jsou ještě nerozvětvené a začaly růst poslední vegetační období. Čili nechávají jen větve mladé, jednoleté, ze kterých bude rostlina v dalším roce bohatě růst a nakonec pak i vykvete.
Jestliže je keř již přerostlý, lze též sáhnout po několika letech k hlubšímu řezu, kterým obnovíme tvorbu mladých pupenů. I to nám přinese novou záplavu pestrých květenství. Akorát si opět počkáme déle.
Dobrou zprávou však je, že se již prodávají odrůdy hortenzie velkokvěté, které snesou i drsnější zacházení. Tyto odrůdy si pořídíte pod obchodními názvy Endless Summer a Forever and Ever. Zakládají květy i na nových výhonech (nekvetou pouze ze starého dřeva), ovšem jsou o dost dražší. Za šlechtění si v těchto případech připlatíme.
Doporučený postup řezu hortenzií kvetoucích na starém dřevě
Nejprve odstraňte staré květy a to ihned po odkvětu, střih provádějte těsně pod květem na vrcholu stonku. Dosáhnete tak úhledného vzhled celé rostliny v další sezóně. Zároveň odstraňujeme i výhony odumřelé a odumírající. Těch se zbavíme u základny.
Dále je třeba odstranit nejstarší výhony, jelikož s přibývajícím věkem plodí výhony stále méně květů. Vhodné je prostřihat asi třetinu z nich a střih vedeme nízko u země.
Pokud pak vaše hortenzie narostly do značné velikosti, lze je prostřihat již těsně po začátku květu, tedy zmenšit. Větve zastřihněte cca o jednu třetinu, obvykle až k nejbližšímu kloubu. Výhony velmi rychle opět dorostou. Ovšem právě tento typ řezu není pro zdraví rostlin vůbec přínosný, doporučuje se pouze pro případ, že rostliny již zabírají příliš mnoho místa. A vhodnou prevencí je výběr takového stanoviště, kde nám rostliny nebudou i po mnoha letech vůbec překážet. Kde budou mít okolo sebe dostatek prostoru pro volný růst.
Řez dalších druhů hortenzií
Podobně jako k hortenzii velkolisté je třeba přistupovat i k několika dalším (např. hortenzii pilovité, Sargentově a dubolisté, viz výše). U hortenzie latnaté se provádí i razantnější řez na podzim, kdy jsou ponechány jen krátké pahýly. Vše do jara dožene a v létě vykvete. Naopak takovým řezem podpoříme růst a kvetení. U jiných druhů se to však dělat nesmí. Pokud pak chceme, aby se tato hortenzie více rozrostla, stačí sestřihnout pouze jednoleté výhony o délce 10 a 20 cm. Naopak například hortenzii drsnou nesmíme střihat vůbec stejně jako popínavé druhy hortenzií.
Mohlo by vás zajímat: Časté chyby při pěstování hortenzií.
Doporučený postup řezu hortenzií kvetoucích na mladém dřevě
Tyto druhy hortenzií plodí nové pupeny každé jaro a později v létě z nich vyrůstají květy (květenství). Kvetou tedy obvykle později než odrůdy kvetoucí na starém dřevě, jelikož potřebují pro vývoj nových pupenů čas. Lze dokonce říci, že podle doby kvetení poznáme, jaký druh v zahradě vlastně máme (tedy ve smyslu kvetení na starém a nebo mladém dřevě). Kromě hortenzie latnaté (Hydrangea Paniculata) to platí např. i pro Hortenzii stromkovitou (Hydrangea arborescens).
Řez těchto hortenzií je ideální provádět v zimě, tedy ještě před vývinem pupenů. Ovšem pokud řez provedeme kdykoli od odkvětu až do předjaří (tedy konce zimy), neuděláme chybu. Záleží jen na tom, jak chceme, aby hortenzie po zbytek sezóny a v zimě vypadaly. Všechny výhony můžeme zkrátit o třetinu a pokud řez provedeme právě v zimě, budou pak rostliny mít bohatší a krásnější květy. Pokud však chcete především květy na silnějších výhonech, proveďte řez již na podzim. Rostliny tak získají dostatek času pro růst silných větví před jarním nakvétáním.
I v tomto případě je zároveň třeba odstranit výhony odumřelé a také křivé větve, zamotané a křížící se. Zajistíme lepší proudění vzduchu, světlost v koruně a více místa pro květenství. Vždy je zároveň vhodné nechat alespoň několik vyloženě starých větví a výhonů, které budou oporou rostliny, byť to u nich není zrovna s kvetením valné. Stabilní základ starších výhonů zajistí, že se pod tíhou nových květů nezlomí nosné větve.
U těchto druhů je třeba se vystříhat hlubšího řezu za účelem zmenšení rostliny. To již bude vhodnější její přesazení, aby vám nepřekážela. Hluboký řez druhy hortenzií kvetoucí na mladém dřevě obvykle nesnáší. I když se často provádí právě na podzim (viz výše). Regenerace pak totiž trvá dlouho. Výjimku představuje právě výše uvedená hortenzie latnatá.
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock