Byt s výměrou 75 metrů čtverečních nezní špatně. Na japonskou Jokohamu je to vlastně dost komfortní prostor. Jenže od pohodlí až nadstandardního bytu je třeba odečíst, že jej neobývá jedna osoba, ale hned čtyři. Manželský pár, který tu bydlí trvale, a pak ještě jejich dospělý potomek s partnerem, kteří ve městě pracují a u rodičů mají zajištěnou střechu nad hlavou pět dní do týdne.
Výsledkem je dost nelehké zadání k řešení, které musí na minimálním prostoru uspokojit naprosto rozdílné požadavky na soukromí obyvatel. Bez kompromisů se to pochopitelně neobešlo. Projekt architektů, zacílený na rekonstrukci bytu, byl silně ovlivněn denní rutinou všech lidí uvnitř.
Aby si spáči nepřekáželi
Místní tradice přitom velí, aby mladý pár pobývající u rodičů spal odděleně. A tím padly hned dvě ložnice, volné pokoje, na definovaný účel. Kde tedy budou spát rodiče? Ti svůj prostor nalezli v centrálním pokoji, fakticky obývacím pokoji, který se velmi chytrým prvkem může měnit na spací box. Jeho uzpůsobení a závěs umožňují, aby mohli spát, zatímco mladí vstávají časně ráno do práce.
Byt sám o sobě má charakteristický arkýř na východní straně, ale původní okenní příčka musela být během renovace/rekonstrukce odstraněna, protože ztěžovala zajištění prostoru a prostup světla. Se světlem se architekti docela prali, protože přístup denního světla tu byl limitován jen na sektory u oken. Odstranění mezistěn tedy napomohlo lepší pohodě a kvalitě bydlení.
Ostrůvek umí mizet
I tomu napomohl „ostrůvek“ ložnice, která po roztažení závěsů zmizí a ponechá volný prostor. Funguje tu i jistá návaznost na boční chodbu. Ostrůvek lze naopak zatažením závěsů proměnit v soukromou místnost, čímž vzniká uzavřený a diskrétní prostor. Rohy tohoto ostrůvku a výklenku jsou zaoblené, aby vytvořily měkkost, která eleganci prostoru zvýrazní.
Dále byl arkýř na východní straně upraven tak, aby se stal velkým oknem, a podél okna byla uspořádána kuchyňská linka. Nabízí pracovní prostor o délce 5,5 metru. Kuchyň má prostorný půdorys, který maximálně využívá délku a hloubku, a odpovídá tomu, že si tu jídlo chystají lidé s různými nároky. Zajímavým prvkem je i zastrčená mini-pracovna za spacím prostorem, a multifunkčně laděná stěna v obývacím pokoji.
Byt po rekonstrukci opravdu dělá z mála hodně. Architekti neskrývají, že všichni obyvatelé tu musí trochu ubrat ze svých požadavků a posílit toleranci i tendence ke kompromisům. Jsou to rodiče, kteří se tu omezují kvůli mladým. Na druhou stranu, tradice tu velí, že se o ně mladí zrovna tak jednou budou muset důstojně postarat.
Materiály: Daiki Awaya
Foto-kredit: Daiki Awaya