Korálovka přichází z amerických And, nabízí pěkný, kompaktní vzhled, drobné kvítky a nádherné korálky kulovitých plodů. Další druhy rodu korálovka navíc najdeme i v přírodě asijské, australské a na Novém Zélandu.
„Korálový mech“
Korálkovka (Nertera) je rodem rostlin z čeledi mořenovité. Jde o vytrvalé plazivé byliny s drobnými vstřícnými listy, drobounkými květy a nápadnými, ale menšími kulovitými plody. Rod korálovka zahrnuje cca 9 druhů, ovšem právě korálkovka andská se pěstuje jako pokojová květina. Je též známa pod pojmem „korálkový mech“.
Okrasná především korálky plodů
Listy mají korálovky velmi drobné, jednoduché, vstřícné a na okrajích ztlustlé, řapíkaté a nebo přisedlé, s vejčitou až okrouhlou čepelí. Palisty těchto rostlin jsou interpetiolární, trojúhelníkovité a nebo dvouzubé, srostlé s řapíkem. Květy korálovek jsou oboupohlavné, jednotlivé, vrcholové a nebo jakoby úžlabní. Plodem je oranžová, červená, bílá a nebo černá peckovice (bobule), která obsahuje 2 nebo 4 semena.
Korálovka andská zabírá na světe největší plochu rozšíření mezi všemi korálovkami
Byť zrovna korálovka andská pochází, jak je již z názvu zřejmě, právě z And, největší druhovou diverzitu tohoto rodu najdeme na Novém Zélandu. Největší plochu svého rozšíření má však právě korálovka andská (Nertera granadensis), která je v Americe rozšířena od Mexika až po Argentinu a Chile, najdeme ji však i v Karibiku, na Havajských ostrovech, v jihovýchodní Asii a Austrálii. V souostroví Tristan da Cunha, které leží uprostřed Atlantského oceánu mezi Argentinou a jižní Afrikou, roste endemický druh Nertera holmboei. Korálkovka andská dosahuje v tropické Střední Americe do nadmořských výšek až 3400 metrů nad mořem. Jde však o druh tropický, který by v našem klimatickém pásu v zahradě nepřežil zimu.
Nádherná pokojovka
A právě korálkovka andská (Nertera granadensis) je běžně pěstována jako pokojová rostlina. Okouzlí svým velmi nízkým, kompaktním vzrůstem a záplavou působivých oranžových plodů, jakoby korálků navlečených na konce větviček. Byly však vyšlechtěny i kultivary s odlišně zbarvenými plody.
Nároky korálovky andské na pěstování
Korálkovka andská vyžaduje slunné až polostinné stanoviště a půdu písčitou, stačí i méně vlhkou, ovšem vysoké nároky má na vlhkost vzduchu. Prostě jde o krásku tropickou. Množit ji můžeme na jaře výsevem (generativně) a nebo dělením či vrcholovými řízky (vegetativně).
Plodů se dočkáme v létě
Plodů se dočkáme v létě, pozor však, byť jde o trvalku, často je pěstována pouze jednu sezónu. Proč? V obchodech se právě pro zdobnost plody prodává již s nimi, načež ji lidé vyhazují, sotva o plody přijde. Dorůst může výšky až 1 metr, není to však příliš obvyklé. Často to není ani 20 cm. Jde tedy o rostlinku drobnou, která však vypadá pěkně ve skupinách. Například slavnostně prostřená tabule s více květináčky této korálovky v řadě vypadá opravdu báječně.