Největší výhodou družstevního bytu bývají obvykle nižší vstupní náklady a rychlost převodu. Oproti tomu největší překážkou bývá, že zájemci o družstevní byt většinou nedosáhnou na financování hypotékou. Jaké další výhody a nevýhody družstevní byt má?
1. Nižší pořizovací cena
Družstevní byty bývají obvykle znatelně levnější než byty v osobním vlastnictví. Hlavním a zásadním důvodem nižší ceny je to, že družstevní byty nemůžete použít jako zástavu pro financování hypotékou. Snižuje se počet lidí, kteří na kupní cenu dosáhnou. Což přirozeně snižuje i pořizovací cenu.
2. Jednodušší správa
Zatímco v bytech v osobním vlastnictví je rozhodování o změnách v domě poměrně komplikované, u družstevních bytů stačí pro rozhodování o většině záležitostí nadpoloviční většina. To má své výhody i nevýhody.
3. Proces koupě je rychlejší a levnější
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví musíte podávat návrh na vklad do katastru nemovitostí, u družstevních bytů je převod hotový ihned.
4. Je jednodušší vystěhovat problematické obyvatelé domu
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví je prakticky nemožné zbavit se problematických sousedů, bytové nebo stavební družstvo může mít mnohem větší vliv na vyloučení neplatičů či jinak problematických obyvatelů domů.
5. Členem družstva může být jen vlastník
Zatímco u bytů v osobním vlastnictví může být členem orgánů i jiná osoba než vlastník bytu, u družstevního bytu může být členem orgánů pouze samotný člen družstva.
6. Družstvo musí souhlasit se stavebními úpravami
Pokud chcete provádět stavební úpravy v družstevním bytě, musíte požádat o souhlas družstvo, zejména pokud se jedná o zásah do společných částí domu nebo do jeho zařízení. U bytu v osobním vlastnictví má vlastník zakázáno zasahovat pouze do společných částí domu, tedy například do nosných zdí či systému dálkového vytápění.
7. Cenu za převod znáte jenom vy
Zatímco u bytu v osobním vlastnictví se kupní cena uvádí v kupní smlouvě a každý, kdo chce, si může požádat na katastru o její výpis, u družstevního bytu nemusí být kupní cena nikde vidět.
8. Bytové družstvo může podnikat
Bytové družstvo může podnikat např. v pronájmu nebytových prostor nebo v poskytování služeb (např. správy domů jiným osobám). Podmínkou je, aby družstvo neohrozilo svůj hlavní účel, kterým je zajišťování bytových potřeb svých členů. Společenství vlastníků oproti tomu podnikat nesmí.
9. Družstevní byt lze financovat hypotékou jen někdy
Družstevní byt můžete financovat hypotékou pouze tehdy, pokud máte jiný předmět zástavy. V praxi to bývá často byt rodičů kupujících, chata a podobně. Ne každý však takovou nemovitostmi má.
10. Pokud s něčím nesouhlasíte, máte smůlu
Zde se znovu vracíme k rozhodovacímu systému. U družstevního bytu je systém rozhodování mnohem jednodušší, protože - jak už jsme zmínili - u družstva pro většinu rozhodnutí stačí nadpoloviční většina členů družstva. Z toho vyplývá, že menšinová část členů družstva, kteří nesouhlasí, má smůlu.
Zdroj: Původní článek Markéty Mazancové (publikováno se svolením).