V dnešní době, kdy je nedostatek bytů za přijatelné ceny, se mnoho lidí obrací k alternativním možnostem. Jednou z nich je koupě nebytového prostoru, jako jsou ateliéry, kanceláře nebo garáže, a jeho přeměna na bydlení. Ale je to dobrý nápad?
Co je to nebytový prostor?
Nebytový prostor je prostor, který není určen k trvalému bydlení. V katastru nemovitostí ho často poznáte podle označení "jiný nebytový prostor".
Proč byste měli koupit nebytový prostor k bydlení?
- Hlavním - a vlastně jediným - argumentem je nižší pořizovací cena ve srovnání s klasickými byty.
Proč byste neměli koupit nebytový prostor k bydlení?
- Špatné podmínky: Nebytové prostory často nemají dostatek denního světla, jsou hlučné a špatně se v nich větrá.
- Trvalé bydliště: V nebytovém prostoru vám nebude povoleno mít trvalé bydliště, což může komplikovat některé administrativní záležitosti.
- Financování: Banky nejsou ochotné poskytnout klasickou hypotéku na nebytové prostory, což znamená vyšší úrokové sazby.
- Pronájem a prodej: Nebytový prostor je obtížnější pronajmout nebo prodat jako byt. Dříve byla dokonce nájemní smlouva na nebytový prostor za účelem bydlení neplatná. Nyní je to možné, pokud je prostor fakticky uzpůsoben k bydlení a obě strany smlouvy souhlasí s podmínkami.
- Pokuty: Za bydlení v nebytovém prostoru může být uložena pokuta až do výše půl milionu korun. (Podle § 178 odst. 1 písm. g) zákona č. 183/2006 Sb., o stavebním zákoně, se přestupku dopouští ten, kdo užívá stavbu v rozporu s určeným účelem, ke kterému byl prostor zkolaudovaný nebo ten, který to umožnil jiné osobě.)
Je možné nebytový prostor zkolaudovat na bytový?
Ano, ale pouze za určitých podmínek. Bytové prostory mají určité normy, a pokud je prostor neplní, tak to možné není. Třeba s příliš nízkými stropy nic nenaděláte.
Oproti tomu jindy může stačit udělat drobné změny a pouze vyřídit papírování (u bytových domů například nezapomenout ani na souhlas SVJ). Stejný postup vás samozřejmě bude čekat i tehdy, pokud budete měnit bytové prostory na nebytové.