Máte okna s truhlíky, balkón či terasu orientované tak, že není za největších veder před horkem úniku a přesto chcete, aby vám zde vysázené rostliny bohatě kvetly a nestrádaly?
Známá klasika je poměrně náročná a největší vedra přitom nesnáší dobře
Máte okna a balkón orientované na jih a není zde prakticky žádná možnost přistínění rostlin? Nechcete přitom celou sezónu neustále jen zalévat? Vtip je v tom, že mezi nejoblíbenější balkónovky u nás dnes patří palargonie (muškáty), petunie a surfinie, na jih od nás v Rakousku jsou to pak kromě muškátů a petunií i million bells. Všechny tyto druhy ochotně snáší přímé slunce, ovšem značný sluneční úpal za největších letních veder jim příliš nesvědčí a navíc je třeba stále zalévat. Potřebu neustálé a hojné zálivky lze vyřešit samozavlažovacími truhlíky a květináči, pokud však na nějakou dobu odjedeme, stejně máme o tyto rostliny starost. Nvíc jsou náročnější i na hnojení. Je však možné vysázet krásně kvetoucí druhy, které jsou na silný žár a minimum vody i hnojiva zvyklé již ze své podstaty, z oblastí svého původu. A vůbec nemusí jít jen o sukulenty. Sice od nich nečekejte zrovna "omráčené okolí", ale vás samé potěší bohatě.
1. Gazánie
Gazánie nabízí neskutečně krásné, sytě probarvené květy. Patří do čeledi hvězdnicovitých a kvetou od poloviny června až do prvních podzimních mrazíků. Zajímavostí gazánií je, že otevírají své květy pouze za slunného počasí, jakmile sluníčko zaleze za mraky, květy zavřou, to samé pak udělají i navečer. Odkvetlé květy gazánií je třeba pravidelně odstraňovat, čímž podpoříme násadu květů nových. Kromě nižších nároků na zálivku a schopnosti nestrádat i za největších veder tyto rostliny nijak netrpí na škůdce a choroby, nesmíme je však přelévat a vystavovat silným dešťům. Gazánie dobře snáší sucho, nikdy však přemokření.
2. Šruchy
Také šruchy, obzvláště pak šrucha velkokvětá, dobře snáší sucho a nevyžadují ani pravidelnou zálivku. A také šruchám naopak vadí přemokření. Šruchy rostou v trsech při zemi a za teplého počasí nám rozkvetou již v červnu. Jde opravdu o nenáročné letničky, které nevyžadují přílišnou péči a přesto nám bohatě pokvetou květy různých barev. Kromě balkónů a okenních parapetů se šruchám daří i na skalkách či zídkách. Stejně jako je tomu u gazánií, šruchy vlastně potřebují především slunné stanoviště. Jinak nám prostě nepokvetou.
3. Sanvitálie
Též sanvitálie se hodí na balkóny, terasy a okenní parapety a pěstovat je lze i jako rostliny závěsné. Jinak se jim také říká lidově vitálky a kvůli záplavě drobných žlutých kvítků a původu se tyto rostliny přezdívají aztécké zlato. Mladé vitálky však vyžadují polostín a více zálivky, teprve vitální, dospělé rostliny můžeme nechat na přímém slunci i za největších veder. A můžeme pak i méně zalévat.
4. Kosmatce
Stejně jako květy gazánií se i květy kosmatců otevírají pouze za slunného počasí, obzvláště pak například kosmatce sedmikráskového. Tato rostlina má dužnaté listy s voskovým povlakem, které si dovedou udržet vodu, její květy pak nabízí takovou pestrost barev jako již zmíněné gazánie. Kosmatce se dokonce obejdou i zcela bez hnojiv, půdu přitom vyžadují propustnou písčitou. Za podprůměrných letních teplot a deštivého počasí pak kosmatce nejenže nepokvetou, ale mohou i uhynout. Co naplat. Bez sluníčka se prostě neobejdou a čím více, tím lépe.
5. Levandule
Levandule jsou vlastně oblíbené středomořské bylinky, které však také nádherně kvetou a voní. Jde o vytrvalé teplomilné rostliny, čili na rozdíl od mnoha jednoletých letniček jde o trvalky. Pokud však někam vyloženě praží slunce, pak jsou právě levandule naprosto ideální. Zálivku sice vyžadují, přesto si však dovedou delší dobu dobře hospodařit i s minimem vody. Navíc mají schopnost odlákat (odpudit) obtížný hmyz. A pokud si levanduli na podzim sklidíte a usušíte, máte zásobu báječné vonné a léčivé byliny.