Stará kuchyně (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Kuchyně, původně vlastně ohniště jako středobod obydlí, které poskytovalo teplo a zároveň umožňovalo tepelnou úpravu pokrmů. Kuchyně se v historii stále měnily až do současné moderní podoby. Důležité bylo také skladování potravin, proto vlastně jsou různé keramické střepy nejčastějšími archeologickými nálezy z různých dob. A pak ještě kamenné a kovové části předmětů. S mnohými dávnými prvky, které patří do kuchyní a vůbec domácností, se však můžeme setkat i dnes. I když jde většinou o vystavené historické kousky, které již ztratily svou funkci. Poznáte je? Nezapomněli jsme ani na pořádný chyták!

Chcete dostat PO ČUNI? Dejte své ženě místo pračky valchu

Vybavení kuchyně našich předků se významně lišilo. A nejen kuchyně, ale vůbec celé domácnosti a hospodářství. Ukažte kterékoli současné moderní ženě valchu a mýdlo s jelenem a řekněte jí, ať jde vyprat. Víte, co se stane? Dostanete mokrým, horkým hadrem pořádnou facku. Přímo do obličeje. Konkrétní nářečí by řeklo PO ČUNI. Ovšem ještě pro naše prababičky šlo o životní nutnost, rutinu.

Škopek s valchou - nedrážděte hada bosou nohou (Zdroj: Shutterstock)
Škopek s valchou - nedrážděte hada bosou nohou (Zdroj: Shutterstock)

Klikatá cesta glazované keramiky

Proměna se samozřejmě týká i nádobí. Glazovaná keramika sice byla vynalezena již ve starém Egyptě, ale v evropských chaloupkách bývaly ještě do začátku 18. století běžné dřevěné talíře a lžíce. Glazovaná keramika nastoupila až okolo 17. století. A souběžně se stále používala hliněná neglazovaná. To je však jen maličkost, různé nádoby, předměty denní potřeby a později i technika prošly bouřlivým vývojem. Věřte přitom, nebo ne, vždy to bylo ve prospěch hospodyň.

Glazovaná keramika nebyla dlouho samozřejmostí, i když jsou její nejstarší egyptské nálezy staré cca 5300 let (Zdroj: Shutterstock)
Glazovaná keramika nebyla dlouho samozřejmostí, i když jsou její nejstarší egyptské nálezy staré cca 5300 let (Zdroj: Shutterstock)

Trend? Třeba si doma mlít vlastní mouku

Ovšem do vybavení domácností promlouvají i jakési retro trendy, které třeba velí si doma připravovat celozrnnou mouku z obilí. Nesmysl jako hrom, ale mnozí zastánci takzvaného zdravého způsobu života tomu věří. Mlýny a mlynáři jsou jenom podvod, který tahá z našich kapes peníze, přitom si kupujeme jedy… Tak jen doufejme, že si nekupují namořené osivo, které je před výsevem odolné vůči chorobám a škůdcům. To by příliš zdravé nebylo. Ba naopak.

Lepší chudý a zdravý než bohatý a mrtvý

Dříve bývalo také běžné třeba nádobí měděné a cínové, naši předci se nebáli ani olova, prostě nevěděli, že jde o prudce jedovatý těžký kov. A pak na to také dopláceli. Vlastně bylo svým způsobem v určitých dobách lepší být chudý a zdravý, než bohatý a brzy mrtvý. Později však tento luxus pronikl i do běžných obydlí. A když byl třeba po válce zřizován veřejný vodovod, olověné trubky představovaly standard. Socialistický blahobyt dohnal vrchnostenské materiály. A také nemoci.

Tak trochu jsme náš kvíz připravili jako průřez historií s přesahem až do současnosti. Ostatně můžete sami posoudit hned o několik řádek níže.

Poznáte staré kuchyňské vybavení, které používali naši předci?

Poznáte předměty, které bývaly kdysi zcela běžné a dnes většinou leží vystavené někde na regálu, nebo třeba zavěšené u krbu, případně jako výzdoba na stěně? A aby toho nebylo málo, přidali jsme do našeho kvízu i několik technických vychytávek, které byly předzvěstí doby moderní, ale v jiné podobě. Navíc jeden chyták, který do kuchyně nepatří.

Foto: Shutterstock
Košík s vejci pozná každý, ještě tak bychom vás mohli zkoušet, zda jde o slepičí, nebo kachní. Ale… Víte, co je to vedle za plechovou smaltovanou nádobu?
Konvice na vodu
Konvice na skladování a vynášení výkalů z domácích nočníků
Konvice na mléko
1/20