Od termínu tradiční české dovolené u moře, v Chorvatsku, nás ještě pár předlouhých měsíců dělí. To ale není důvod se nepodívat na to, jaké proměny se tu dočkala jedna typicky netypická letní vilka. Sea House, Dům moře, jak je realizace nazvána, totiž současně připomíná (a nepřipomíná) klasický bungalov. Tedy, spíše bungalov, který někdo prohnal urychlovačem částic.
Rysy objektu jsou totiž totožné s těmi, které u stavby daného typu očekáváme. Ale jsou povýšeny na mnohem vyšší úroveň propracovaným materiálem, designovou strukturou a novátorským členěním. Je to jako klasický bungalov, jen ve verzi 2.0. Nebo spíš 3.0.
Přestavba s rozšířením
Architekti tu kromě rekonstrukce stávajícího objektu ještě další dva přidaly. Na ploše 350 metrů parcely je tedy 112 metrů užitné plochy, členěné do letního/sezónního sídla rodiny majitele – na ni navázaný sdílený prostor společenských místností tzv. nekonečného bydlení. A decentně stranou, přesto pořád součástí, je i menší obydlí pro hosty. Tři stavby jsou funkčně provázány, a prakticky nejde na první pohled poznat, která z nich tu stála prve. Všechny ladí, jsou jedním celkem.
Sestava této letní vilky chytře reaguje na podmínky lokality, skalnaté pobřeží, na jehož svahu nad mořem se nachází. Za horizontem se nachází příjezdová cesta, Sea House sám o sobě je ale od ruchu civilizace izolovaný. V hloubce pod ním se pak nachází soukromá pláž. Prostě instantní pohoda.
Hlavním požadavkem klienta bylo začlenit do již existujícího venkovského domu z kamene dům pro hosty, obytný prostor a také rozvinout interiérový design. Architekti vsadili na povznášející lehkost celého vyznění, repetici motivu bungalovu. Ovšem s tím, že se tu pracovalo se sklem, černavou ocelí a pro splynutí s okolní krajinou – ozeleněnými střechami.
Tři v jednom, každý originál
Ústředním motivem je tu panoramatický výhled do krajiny. Výrazovým prostředkem jsou tu kontrasty – mezi zbrázděnými skalisky a hladce opracovaným kamenem staveb, mezi pokroucenými středomořskými dřevinami a čistě vyvedenými formami vestavěného nábytku. A nad to je ještě postaven souřadný styl výstavby v dalmatském stylu, tolik typický pro celé Chorvatsko.
Sea House je jako vesnice poskládaná z malých domků. Je to malebné, nerušivé, milé. A byť k sobě tyto „domky“ patří, každý je něčím originální. Dům pro hosty je nenápadně začleněn do krajiny. Pod ním ležící hustá vegetace borového lesa objímá a maskuje celou stavbu. Tím, že je budova postavena pod úrovní terénu původního domu, je i přes velké plochy neviditelná.
Její skleněné stěny jsou chráněny systémem skládacích kovových žaluzií, které po otevření zajišťují maximální vizuální prostupnost mezi interiérem a exteriérem. Při zavření je zaručena hermetická ochrana zastavěného objemu. U „nekonečného bydlení“ byla hlavní výzvou výhled k pásmu moře ve spojení s elegantními liniemi uvnitř. A samozřejmě, společné venkovní prostory byly podrobeny prostorové reorganizaci také.
Náměstíčka ve vesničce domu
Bazén, pergola i na odiv vystavený pilíř působí jako místa, přirozeně vábící pozornost obyvatel. Zajímavostí je pak posuvný strop, tzv. velarium. Je to flexibilní konstrukce, která se během dne přizpůsobuje klimatickým podmínkám a umožňuje vychutnat si osvěžující denní stín nebo hvězdnou noční oblohu vleže na pohodlné pohovce, podle chuti.
Sea House může z dálky vypadat jako obyčejný dům v Chorvatsku, zblízka jde ale vidět, že nabízí neobyčejné zážitky.
Zdroj: Studio Bressan
Foto-kredit: Simone Bossi