Pokud vám zestárne kuchyně sektorová, kterou jste si pořídili třeba před patnácti, dvaceti lety, zřejmě bude její případná renovace bezpředmětná (i když), ale jsou kuchyně, které si renovaci nejen zaslouží.
Záleží samozřejmě na stylu vybavení interiéru, ne do každého se renovovaný nábytek hodí. Navíc je opravdu rozdíl mezi kousky starými 100 a více let, nábytkem prvorepublikovým a například nábytkem z 50. či 60. let 20. století. Nejčastěji vybavujeme starými kuchyněmi chalupy, respektive renovujeme nábytek, který zde již je. A právě do chalup se hodí jak původní nábytek z masivního dřeva, kdy si na vzhledu dřeva zakládáme a přiznáváme jej, tak nábytek natíraný, nejlépe ve světlejších odstínech. Často se setkáme s profilovanými dvířky, ale žádoucí je též patina. Dokonce je v oblibě nábytek nový, který je patinu uměle opatřován.
Dvířka a čela zásuvek nám zhotoví truhlář (tedy pokud toho nejsme schopni sami) včetně případného požadavku na patinu, čili opotřebovaný vzhled. Patina se provádí tak, že řemeslník nanese namíchané barvy na fóliovaný povrch a poté je ručně stírá. Barvy pak zůstanou částečně ve struktuře fólie. Další zajímavostí, kterou však dnes již umí jen málokdo, je takzvané fládrování. O patinu se můžeme pokusit sami, i když výše popsaný postup nám nebude stačit, fládrování však raději nezkoušejte. Kromě vhodných barev jsou třeba fládrovací štětce a také zkušenosti.
Po zbroušení smirkovým papírem je třeba před lazurou, lakem či nanesením barvy povrchy důkladně otřít vlhkým hadrem a nechat uschnout. Po smirkování zůstává na povrchu jemný dřevní prach a právě ten stíráme. Nábytek, na který chceme nanášet lazuru či lak, bude mnohem snadnější smirkovat, jelikož povrch, který budeme opatřovat barvou, musí dokonale rovný. U lazury či laku též musíme počítat s tím, že může být po zaschnutí odstín jiný, než jsme plánovali. Záleží totiž na druhu, barvě a struktuře dřeva.
Důležité jsou též úchyty a madla. Vybíráme výrobky stylové, které se k danému nábytku hodí. V mnoha případech je ale též možné renovovat původní. Často je ale naopak nasnadě výměna madel a úchytek, načež nábytek nebývale prokoukne.
Zajímavé úpravy nábytku také dosáhneme použitím šablon, pomocí kterých na nábytek naneseme barvou ozdobné dekory.
Původní nábytek též lze vhodně kombinovat s novým, vyrobeným v podobném stylu. Trh je doslova zaplaven retro nábytkem stejně jako výrobky nejmodernějšího vzhledu. Navíc se ke starému nábytku hodí i jednoduché, čisté výrobky, nejlépe se vzhledem přírodního dřeva. Celek musí v každém případě působit harmonicky.
Pokud jste se však místo renovace rozhodli pro nové vybavení a nebo chcete renovovanou kuchyni vkusně doplnit něčím novým, podívejte se na leták Mobelix. Najdete zde širokou nabídku produktů a mnoho inspirace.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com