Podlahové vytápění na bázi vody je v současnosti výrazně rozšířenější způsob podlahového topení v nových domech než konkurenční podlahové vytápění elektrické.
Jak celý systém funguje a jaké využívá materiály
Systém teplovodního podlahového vytápění využívá vodu proudící v plastových trubkách. Toto dlouhé plastové potrubí se dá umístit na nosiče podlahového panelu, na litý beton či na stávající konstrukci a poté se napojí na zdroj vytápění.Trubky jsou následně uloženy do vrstvy betonu, na kterou se obvykle dále pokládá podlahová krytina vyrobená z keramiky, mramoru, žuly, kameniny či dřeva. Trubky přenáší teplo do podlahy a odtud do celé místnosti, čímž se celý povrch podlahy stává topným tělesem.
Vodu pro teplovodní podlahové vytápění můžete ohřívat v plynovém, elektrickém nebo kondenzačním kotli, v tepelném čerpadle, případně solárním systémem. Velkou výhodou je tedy možnost kdykoli v budoucnu změnit zdroj ohřevu vody.
Podlahové vytápění na bázi vody může navíc fungovat nejen jako topné, ale i jako chladící zařízení. Pustíte-li do systému studenou vodu o teplotě přibližně 15 oC, můžete podlahou i chladit.
Jak už jsme zmínili, teplovodní podlahové vytápění je dnes nejčastější volbou v nových domech. Při rekonstrukci stávajících objektů, které jsou vybaveny klasickými radiátory s cirkulující vodou, je nicméně možné podlahové vytápění na bázi vody připojit i přímo na tyto radiátory.
Složení systému teplovodního podlahového vytápění
Systém podlahového vytápění na bázi vody se skládá z několika základních částí a různých materiálů:- Směšovací jednotka s rozdělovačem – Slouží k mísení ohřáté a chladné vody na potřebnou teplotu. Vodu o správné teplotě pak pouští do okruhů v podlaze.
- Plastová nebo sendvičová (hliník a plast) trubka – Trubka se pokládá do okruhů do systémové desky. Následně se zalévá betonem nebo anhydritem.
- Systémová deska – Jde o polystyrenovou izolační desku s výstupky, mezi které se stáčí smyčky trubky. Polystyren je potažen folií – ta je na spojích překrytá, aby anhydrit nezatekl do spár.