Pravda, trochu troufalé tvrzení, ovšem měsíček lékařský není zdaleka jen léčivým pokladem, ale i zajímavostí kulinářskou a krásnou květinou, která se hodí dokonce i k řezu do vázy. Přitom má minimální nároky na své pěstování a ochotně sám vysemení. Dokonce se vám může objevit i v květnaté louce.
Léčivka z jihu Evropy a Orientu
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je léčivá rostlina, která pochází z jižní Evropy a Orientu. Jde o letničku, která se běžně pěstuje v okrasných záhonech a k řezu. Tato bylina má bohatě větvené lodyhy, vřetenovitý kořen, podlouhlé listy a až 8 cm velké květní úbory typické žluté či oranžové barvy. Dorůstá výšky cca 70 až 80 cm. Zajímavostí je, že pokud měsíček po odkvětu seřízneme na výšku cca 15 cm nad zemí, znova v sezóně obrazí a vykvete. Čili zásobárna léčivých květů měsíčku je ohromná.
Hlavně hodně sluníčka
Měsíčku se nejlépe daří v propustné hlinitopísčité půdě dobře zásobené živinami a spíše vápenatého charakteru, na stanovišti slunném a nebo alespoň v polostínu. Kromě požadavku na sluníčko se mu však bude dařit prakticky všude s výjimkou těžkých a zamokřených půd. Ale vyžaduje okolo sebe dostatek prostoru, jelikož ochotně vysemení a rozrůstá se na ploše. Měsíček se rozmnožuje výhradně semeny velkými 0,5 až 1 cm, která mají tvar srpu. Pokud si chceme měsíček vysít, můžeme to učinit na jaře i v létě, v obou případech stihne vykvést i dozrát. Ideální je dokonce výsev postupný.
Flos calendulae
Onou pověstnou drogou (flos calendulae) měsíčku, tedy jeho částí, která ji obsahuje, jsou nepravé okvětní lístky. Ty sbíráme ve fázi rozevírání květních úborů od konce jara až do pozdního podzimu, dokud prostě měsíček kvete (jeho květenstvím jsou úbory). V našich podmínkách je takovou dobou nejdříve červen (tedy pokud si nerychlíme sazenice od ledna, pak je to již květen). Jinak je však měsíček řazen již od středověku i mezi koření, býval jím totiž nahrazován až příliš drahý šafrán. Navíc je měsíček využíván v potravinářství i pro své květní barvivo. Můžeme jím dozdobit i chuťově vylepšit saláty, vyrábí se z něj také různé kosmetické a léčivé přípravky (masti, oleje, tinktura, tablety, …).
Jednou vysejte a dál se bude vysévat sám
Vlastně platí, že pokud si měsíček v zahradě jednou vysejete a necháte vysemenit, již se jej prostě nezbavíte. A to je však dobře. Jeho schopnost vysemeňovat a klíčivost semen jsou opravdu neskutečné. Kromě pravého měsíčku lékařského s žlutými a oranžovými květy však bylo vyšlechtěno i mnoho okrasných kultivarů s odlišným zbarvením a především pak středy květů. Těmi se však kochejte pouze svýma očima. Dále se okrasné odrůdy liší i vzrůstem, který může začínat na cca 25 cm.
Minimum chorob a škůdců, ohromná životaschopnost
Z chorob a škůdců se mohou na měsíčku výjimečně vyskytnout mšice, případně padlí. A pokud chceme, aby nám měsíček kvetl co nejdéle, průběžně odstraňujte odkvetlá květenství. Dobu kvetení též prodloužíme postupným výsevem. Do záhonů se hodí vysoké a polovysoké odrůdy, ty nižší pak můžeme pěstovat i v mobilních nádobách.
Semena měsíčku nám vyklíčí po cca dvou týdnech od výsevu, a když se objeví dvojice pravých lístků, můžeme začít osetou plochu jednotit. Pro snížení spotřeby semene se však doporučuje smísit osivo s pískem a provést výsev řidší. Měsíček se jednotí na vzdálenost rostlin 25 až 30 cm. A když necháme poslední zásobu květů dozrát a vysemenit, v dalším roce se nemusíme žádným výsevem zabývat. O vše se postará příroda.
Antiseptické okvětní lístky
Léčivé nepravé okvětní lístky měsíčku mají silný antiseptický účinek, načež dobře hojí kožní onemocnění i povrchové rány. Mast z měsíčku též pomáhá s prokrvováním, obzvláště silné účinky má pak v zimě na prokrvování konečků prstů na rukou a nohou. Z měsíčku se ale připravují i léčivé čaje a vůbec léčivý je v jakékoli podobě užívání, syrový (právě utržený) i sušený.
Silnou vůní odhání v zahradě škůdce
Svou silnou vůní dokonce dovede v zahradě odhánět různé škůdce, proto je měsíček oblíben v záhonech mezi jinými květinami, kterým nijak neškodí. Výborný je i v zeleninových záhonech. Výluhem (jíchou) z měsíčku lékařského také můžeme zalévat rostliny napadené škůdci. Pozor však, výluh je třeba dostatečně ředit vodou. Vhodné je i přidávání měsíčku do bylinných jích včetně té nejslavnější kopřivové.
Rychlení sazenic měsíčku již od ledna
V bytových podmínkách pak můžeme vysetý měsíček začít pěstovat již v lednu. Předpěstované sazeničky pak jednoduše přesadíme na venkovní záhony, až to počasí dovolí. Takto časně vysetý měsíček nám vykvete již v květnu. Stačí vzít malé květináče a do každého zasít 2 semínka do hloubky cca 1 cm. Květináč s výsevem pak udržujeme v teplotě 8 až 15 °C. Zálivka stačí mírná.