Miniskleníky a minipařeniště jsou určené pro klíčení semen a vývoj mladých sazeniček. Zabezpečují ochranu před chladem a vyšší vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení semen důležitá. Zároveň zajišťují dostatek světla a snadnou optickou kontrolu klíčících semen a rostoucích rostlinek, jelikož kryty jsou průhledné. Nemusíme je neustále snímat, abychom stav rostlinek zkontrolovali.
Z čeho se interiérové miniskleníky a minipařeniště skládají
Konstrukce těchto obvykle plastových a velmi levných výrobků je velmi jednoduchá. Skládá se ze dvou částí, misky a průhledného krytu. Ty nejlevnější se vyrábí z měkkého plastu a jejich životnost prodloužíme pouze šetrným zacházením. S miniskleníky z pevného plastu se lépe manipuluje, vybaveny mívají kryt i primitivní ventilací (ventilační škvíry), aby bylo možné regulovat vzdušnou vlhkost uvnitř. Pro lepší kontrolu nad pěstovanými rostlinkami jsou ideální ventilační škvíry, jejichž velikost můžeme měnit, nejčastěji pootáčením. Rostliny pak mají zajištěnou ideální vlhkost a proudění vzduchu.
Miniskleníky a minipařeniště se vyrábí v různých rozměrech. Rozměr volíme podle potřeby, přičemž dovnitř je ideální provádět výsevy do sadbovacích jiffů. Stačí do misky nalít vodu, postavit do ní jiffy, nechat je pořádně napít a do každého pak vysít semínko. Sazeničky později přesazujeme do větších nádob i s jiffy, které se v zemině postupně rozloží.
Kromě předpěstovávání (rychlení) sazeniček využijeme miniskleníky třeba i pěstování mladých pokojových rostlinek, třeba kaktusů a sukulentů. V jejich případě ale musíme být opatrní se vzdušnou vlhkostí. Miniskleník v tomto případě použijeme vlastně jen kvůli většímu teplu, které rostlinkám poskytne.
Prodávají se také plastové zahradní miniskleníky určené k rychlení sadby, které jsou skládací a o poznání větší. Vlastně již připomínají miniatury skutečných fóliovníků.
Improvizovaný miniskleník
Jednoduchý miniskleník si přitom můžeme snadno vyrobit i sami. Stačí k tomu obyčejná průhledná plastová miska na potraviny s víčkem, do kterého uděláme otvory. Lepší samozřejmě je, když je miska co nejvyšší. Pro předpěstování rostlinek pak můžeme použít třeba ruličky od toaletního papíru, které přestřihneme vždy na dva až čtyři stejné díly, umístíme do skleníčku, vysypeme je substrátem a vysejeme semínka. Až rostlinky v takto improvizovaných jiffech dostatečně prokoření, přesadíme je do větších nádob opět i s jiffy.
Použít lze také velké PET lahve, které přeřízneme vejpůl, plastové krabičky od ovoce a zeleniny a další plastové výrobky původně určené pro jednorázové použití. Z tolik kritizovaných jednorázových plastů tak uděláme praktické pomocníky delší životnosti. Pokud si třeba rádi kupujete koktejly v průhledných plastových nádobách s krytem a otvorem na brčko, jde vlastně o ideální miniskleníky pro jednu rostlinu. Možností je mnoho. Podobné miniskleníčky si vyrobíme z úzkých a vysokých PET lahví.
Vybíráme substrát
Naštěstí žijeme v době, kdy si již substrát pro výsev semen a rychlení rostlin nemusíme nutně míchat. Stačí koupit vhodný substrát v zahradnictví, pokud nechceme používat výsevní jiffy. Hotové substráty se prodávají v igelitových pytlících a pytlích o objevu od cca 10 až po 80 litrů. Koupit si můžeme substrát vhodný pro pokojové rostliny včetně těch kvetoucích, rostliny balkónové, rostliny náročné na kyselejší pH, ale i substrát univerzální a výsevní. Některé substráty jsou obohaceny o průmyslová či přírodní hnojiva. Mohou tak zabezpečit rostlinám přísun živin až na více týdnů od vyklíčení.
Speciální výsevní substráty jsou však vzdušné, propustné a hlavně chudé na živiny, jelikož při klíčení a v počátečních stadiích růstu rostlinek počítáme se zásobními látkami v semenech a příliš živin by bylo na škodu. Koupit si lze dokonce i substrát určený pro řízkování rostlin, přičemž řízky je možné zapichovat i do vlhčeného perlitu. A ano, také řízky si můžeme rychlit v miniskleníčku.
Rostliny rostou v miniskleníku rychle
Rostlinky rostou v miniskleníku opravdu rychle, musíme proto ve správnou dobu přistoupit k přesazení. Což je zároveň obvykle dobou, kdy rostliny miniskleník opouštějí. Poznáme to jednoduše, začínají jeho vnitřní objem přerůstat a při zavírání víka rostliny snadno poškodíme.
Jelikož se sazenice otáčí za světlem, musíme otáčet i miniskleníkem. Pokud jsou nakloněné k jedné straně, musíme miniskleníček otočit, aby se narovnávaly. Po vyklíčení, kdy se objeví první dva děložní lístky (nejčastěji rychlíme druhy dvouděložné), je třeba vrchní díl (kryt) miniskleníku sejmout. Za prvé je již vyšší vzdušná vlhkost obvykle nežádoucí, hrozilo by padání klíčních rostlin, za druhé rostlinky potřebují co nejvíce světla a v interiérových podmínkách jim dosti světla ubírá právě i průhledné víko. Jakmile mají sazeničky již více lístků, přistoupíme k přesazení do větších květináčků.
Skleněné nádoby a tropická terária
Velmi efektně vypadají rostliny pěstované ve skleněných nádobách. Nádoby shora otevřené jsou vhodné především pro sukulenty, mohou přitom být i závěsné, nádoby uzavíratelné pak vlastně fungují právě jako uzavřené miniskleníčky, uvnitř je větší vzdušná vlhkost, což ocení tropické rostliny. A tropická terária? Neopakovatelná nádhera rovnou dvojího účelu, kromě rostlin tropického původu náročných na teplo (udržuje se zde stabilní teplota) a vysokou vzdušnou vlhkost můžeme v takovém teráriu zároveň chovat i menší živočichy pocházející z tropů.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz