Odstranění břečťanu ze zdi a nebo přímo i ze země není vůbec snadné a vyžaduje značnou trpělivost. Tato stálezelená liána vypadá zvenčí klrásně po celý rok, ovšem s jejím pěstováním se pojí i některé stinné stránky. Poměrně rychle dokáže pokrýt velké plochy zahrad, kmenů stromů, stěn, plotů a zídek, což právě od břečťanu požadujeme. Pokud se jej však naopak rozhodneme zbavit, čeká nás téměř nadlidský úkol.
Břečťan (Hedera) je velmi nenáročným rostlinným druhem, nevyžaduje žádnou péči, ani dodatečnou zálivku, je plně mrazuvzdorný, prosperuje i v silně znečištěném prostředí. Jeho nároky na světlo jsou minimální, proto rád opanovává právě i stinné kouty. Jestliže však má dostatek světla, roste neskutečně rychle. A oblíben není jen pro schopnost pokrývat svislé konstrukce, ale i jako rostlina půdokryvná. Snadno poroste jakýkoli terén, poradí si i se strmým svahem, dovede doslova nahradit trávník. Jak se ale břečťanu naopak zbavit tam, kde jej již nechceme?
Břečťan na fasádách a jeho odstranění
Břečťan fasády kryje, chrání, vyretušuje fasády nevzhledné, navíc funguje jako dodatečná tepelná izolace a zároveň se stane oblíbeným obydlím mnoha druhů hmyzu, ale i ptactva. V našem břečťanu s oblibou lezou i myši, což není zrovna dobré, ale zabraňte jim v tom. Některé ptačí druhy v břečťanu s oblibou i zahnízdí, u nás jsou to každoročně kosi.
Na fasádách se břečťan drží vzdušnými kořínky, které drží pevně, i když rostlina uschne. Často se stane, že nezbude nic jiného, než břečťan strhnout i s omítkou. Na stěnách z lícových cihel či stěnách betonových se břečťan také uchytí pevně, ale strhneme jej snáze. Ovšem právě uchycené vzduchové kořínky na těchto stěnách zůstanou a nás čeká titěrná práce často i ve značných výškách. Zbytky rostlin trčící ze stěny prostě nevypadají vůbec dobře. Nejsnadnější řešením je ocelový kartáč ruční a nebo na konci vrtačky. Další možností je opalování, to však nazvěme spíše krajním řečením, jelikož na fasádě po něm zůstanou nežádoucí stopy a navíc jde o práci dosti nebezpečnou z hlediska požární bezpečnosti. Opalováním máme opět na mysli jen zbytky rostlin na stěnách po stržení břečťanu, snažit se zbavit rostlin jejich spalováním není jen vrcholně nebezpečné, ale doslova hloupé!
S odstraňováním břečťanu je spojena ještě jedna svízel, dovede totiž vyvolat podráždění pokožky, obzvláště jeho listy. Rukavice jsou proto nezbytné a dejte pozor i na obličej a další části těla.
Odstranění břečťanu ze země
O něco jednodušší než odstranění břečťanu z fasád je jeho odstranění z půdy zahrady. Ovšem takový koberec břečťanu na zemi nebude vůbec snadné odstranit, jelikož si vytvořil neuvěřitelnou spoustu kořínků, kterými je k zemi přichycen. Vykopat ze země břečťan, který je přichycen ke stěně či plotu je mnohem jednodušší.
Problém představuje u břečťanu jeho neuvěřitelná vitalita. Příliš nepomáhají ani chemické prostředky, jelikož listy břečťanu obsahují voskovitou vrstvu, která rostlinu chrání. Chemie proto nepronikne v dostatečném množství a prostě nezabere, navíc se vám dostane do půdy. Dalším zádrhelem jsou hluboké a bohatě rozvětvené kořeny doslova v jakékoli půdě. Díky nim se břečťan rychle vzpamatuje a znova obrazí. Jediným zaručeným způsobem odstranění břečťanu je vykopání všech kořenů, i těch nejmenších. Vytrhaných rostlin včetně kořenů se pak musíme rychle zbavit. Rychle totiž zakoření všude, kam břečťan odložíme. Dávat jej pak třeba na kompost je opravdu holý nesmysl.
Plochu po odstraněném břečťanu utužíme a posypeme mulčí, nejlépe kůrou, díky které břečťan znova nezakoření. Pokud nebudeme při odstraňování břečťanu důslední, čeká nás tato činnost opakovaně. Vrstvu mulče volíme vysokou alespoň 15 až 25 centimetrů, přičemž kůru pravidelně doplňujeme. Použít však lze i mnohem levnější dřevní štěpku, která se prodává k vytápění. Pokud se na očištěné místo nechystáte nic vysazovat, lze si pomoci silným herbicidem, ale vzhledem ke spodním vodám a cennosti fenoménu jménem voda takový postup nedoporučujeme. Postřiků bude navíc třeba během roku více, nejlépe každých 6 týdnu a to představuje obrovskou koncentraci chemie.
Nejlepší radou je břečťan vůbec nevysazovat, pokud to s ním nemyslíte opravdu vážně. Jde o partnera na celý život. A pokud máte novou, drahou fasádu, važte si jí, břečťan vám ji zaručeně poškodí.