Objevená symetrie v šesti čtvercích, kouzlo objevené jednoduchosti, nápadité členění prostoru. Dům složený ze šesti čtverců v Bridgehamptonu je doslova plný překvapení. Nechte se jím inspirovat.
Čtvercová základna, pravidelný profil stěn, štítová střecha. V zásadě velmi jednoduchý profil pro stavbu obydlí, který se ale američtí architekti pokusili rozvést roznásobením. Co to znamená? Že oněch popisovaných čtvercových objektů sestavili hned šest, a pootočili je ve vzájemné návaznosti tak, aby z nich vytvořili jednu prostorem komfortní rezidenci. Vizuální i funkční propojení tu přitom zajišťuje jednotný materiál, šedá lamelová fasáda, a rafinované provedení zvlněných přesahů střechy, která umožňuje objektům splynout v jeden celek. Architekti si pochvalují dynamiku zvlněných okrajů a vytvořené archy, k nimž se dobrali vlastně velmi civilní a nenáročnou cestou. Opakováním totožného motivu, který se s každým přidaným čtvercem stával pestřejší. A co si pochvaluje klient?
Místa je dost, jen chceme novější bydlení
To je trochu složitější: je majitelem opravdu rozsáhlého okolního pozemku, někdejší farmy s lány polností, luk a hájů. O místo tedy rozhodně neměl nouzi, ale chybělo mu současné bydlení, jež by trochu odpovídalo požadavkům na kvalitu. Současně ale nechtěl, aby stavba nové domácnosti nějak hrubě vybíhala z venkovského pojetí. Proto ho oslovil návrh architektů, který svou jednoduchostí a čistotou tvarů dával v krajině smysl. V domu o rozloze zastavěné plochy 325 metrů čtvereční může na první pohled pár věcí scházet, ale je to dáno tím, že jimi disponuje stále ještě fungující „starý dům“, který se nachází nedaleko. Obydlí složené ze šesti čtverců je prostě momentální rezidencí, která se postupně stane novým jádrem celé lokality.
Typologii venkovské stavby směrem k současnosti posouvají hybridní střechy, jejich oblouky a drobné nepravidelnosti. Design stavby na jedné straně podléhá silné logice geometrie, ale přitom je zarámován obrazem okolí. Uspořádání šesti modulů obydlí, seřazených kolem trojúhelníkovitého vnitřního nádvoří, je díky tomu přesvědčivě vyváženu formou provedení. Referenčním bodem je tu sám obyvatel, který uvnitř domu nemá pocit, že se nachází v nějaké geometrické hříčce, ale v po všech stránkách kvalitním obydlí. Fasáda splývající se střechou, vyvedená ze super-odolného dřeva Accoya odolává vlhku a dešti, a dává obydlí charakter věčnosti a stability. Tu podtrhuje i leštěný beton podkladu, který rámuje podstavu jednotlivých modulů a vytváří spojnice chodníků.
Místnosti jako samostatné domy
Ty propojují jednotlivé strategicky rozčleněné čtverce, nesoucí samostatné místnosti. Každý modul je volně svázán s jiným využitím: samostatný obývací pokoj, kuchyň, hlavní ložnice, vedlejší ložnice, veranda a garáž. Klidné spaní v kteroukoliv denní nebo noční dobu tedy neruší ruch z kuchyně, v obývacím pokoji můžete posedět s přáteli až do rána, a nikoho tím neobtěžujete. Moduly jsou samostatné a přitom jen pár kroků od sebe. Pootočené profily jednotlivých čtverců přináší pestrost, protože se každá místnost může svými výhledy orientovat trochu jiným směrem. Obytné prostory přitom navazují na „krajinu“ vyhrazenou další zábavě – z obývacího pokoje se dostanete na terasu, louku, hřiště, k bazénu či jezírku. Vše je tu nadosah.
Ve své šedi a stálosti exteriér vhodně doplňuje interiér. V celém domě se výběr materiálů a jejich paleta barev řídí neutrálním, neprůbojným a nedominujícím organickým spektrem, specificky zadaným pro konkrétní místnosti. Narazíme na černé a platinově šedé povrchy, cedr v okrovém odstínu, bílý dub a jasan, alabastr a mramor, bílé sádrové omítky. Dům složený ze šesti modulů nepředstavuje bariéru pro prostup denního světla a vede jej svými atypicky tvarovanými místnostmi skrz.
Materiály: Young Projects
Foto-kredit: Alan Tansey