V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o sousedovo oplocení v nevyhovujícím stavu či stavbu chaty (srubu) na lesním pozemku.
Dotaz na téma: Sousedovo oplocení v nevyhovujícím stavu
Dotaz: Dobrý den. Na hranici pozemku stojí plot ve špatném stavu, patřící sousedovi. Dvakrát se stalo, že mi tam proběhl pes a soused vyhrožuje jeho likvidací. Nabídl jsem mu opravu plotu na své náklady, ale je zásadně proti. Je nějaká možnost, jak ho donutit k jeho opravě? Nebo jestli bych mohl v blízkosti postavit svůj plot? Děkuji. KMNaše odpověď: Nové oplocení lze realizovat na základě územního souhlasu. Ten vydává, na základě žádosti stavebníka, příslušný stavební úřad. Jedním z podkladů k žádosti je souhlas vlastníka sousedního pozemku. V případě, že tento souhlas nelze doložit, je nutné stavební úřad požádat o vydání územního rozhodnutí. Co se týká možnosti opravy stávajícího oplocení, máte možnost stavební úřad písemně požádat o provedení „státního dozoru“ a v žádosti se dotázat, zda je v oplocení v takovém stavebně technickém stavu, aby sloužilo účelu, ke kterému byl zhotoven. Stavební úřad na místě samém zjistí skutečný stav stavby plotu a zároveň rozhodne o dalších krocích, vedoucích k řešení popisovaného problému.
Další dotazy a odpovědi na téma "Oplocení" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Stavba chaty (srubu) na lesním pozemku
Dotaz: Dobrý den, jsem majitelkou lesního pozemku o výměře 1.260 m2 a chtěla bych tam postavit malou chatku či srub, bez sklepa, nebyla by tam ani elektrika. Ovšem nevím, jestli mi to obec dovolí, jednou mi řeknou, že je stavební uzávěra, pak jim řeknu, že chci jenom malou chatku, tak mi po telefonu řeknou, že když to nebude na pevných základech, že to svolí. Poraďte, lze na svém pozemku postavit takovou chatičku? Pokud ano, podle jakého zákona se mohu řídit? Ještě chci říci, že se jinak jedná o rekreační oblast, jsou tam sruby, chatky. Děkuji za odpověď. LNaše odpověď: Možnost umístění stavby pro rodinnou rekreaci na předmětném pozemku závisí na tom, zda jej schválený územní plán předmětné obce umožňuje. Územní plán obce by Vám měl dát odpověď na otázku, zda je v dané oblasti možná další realizace těchto staveb, nebo je již stávající stav konečný a další realizace staveb bezpředmětná. Tyto skutečnosti by měli být popsány v textové části územního plánu a v grafické části územního plánu by mělo být vyznačeno území, kde je případně možné nové stavby umístit a realizovat.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro rekreaci" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Nesouhlas se sousedovou stavbou k rekreaci v zahrádkářské osadě
Dotaz: Vlastníme zahradu v zahrádkářské osadě. Každá zahrada je samostatně oplocená. Koncem loňského roku nám soused oznámil, že hodlá vystavět stavbu, ale protože v této lokalitě nelze postavit rodinný dům, postaví sice rodinný dům, ale pod názvem rekreační dům. Okamžitě jsme na stavební úřad podali nesouhlas, přesto byl rekreační dům sousedům na ohlášení povolen, a to ve vzdálenosti zdiva 1,5 m od plotu, což je hranice pozemků. Okap začíná asi 0,5 m od plotu a evidentně bude sníh padat na naši zahradu. Sklon střechy je 45 stupňů. Stavbou dojde rovněž k zastínění našeho pozemku. Stavební úřad však již s ohlášenou stavbou souhlasil a nechce k našim námitkám, podaným v termínu, přihlížet. Zatím došlo k vybagrování pozemku. Máme nějakou další šanci se bránit? Ani nadřízený krajský stavební úřad s tím nechce nic mít, věc předal pro nepříslušnost zpět k řízení na okresní stavební úřad. Možná již v obdobné věci existuje nějaký rozsudek soudu, ale o něm nevím. EBNaše odpověď: Stavební úřad může vydat souhlas s ohlášením předmětné stavby, pouze v případě, že jsou splněny podmínky ustanovení § 104 odst. 1 stavebního zákona. Pokud dojde k závěru, že tomu tak je, vydá souhlas. Pokud vlastník sousedního pozemku podá ke stavbě své námitky, musí se stavební úřad k námitkám písemně vyjádřit a toto vyjádření zaslat namítajícímu. V případě, že je namítající vlastník sousedního pozemku přesto toho názoru, že stavební úřad vydal nezákonný souhlas s ohlášením stavby, má možnost se se žádostí o pomoc obrátit na odvolací orgán, kterým je krajský úřad. Tento by měl namítajícímu vlastníku sousedního pozemku sdělit svůj názor na zákonnost předmětného souhlasu. Toto sdělení by měl obdržet i stavební úřad. V případě, že krajský úřad dojde k názoru, že je souhlas nezákonný, vyzve stavební úřad k nápravě nezákonného opatření. Pokud jste tyto možnosti již vyčerpal a Váš názor na nezákonnost souhlasu s ohlášenou stavbou se nezměnil, je jedinou možností při řešení této věci pokračovat občanskoprávní cestou a podat žalobu k příslušnému soudu.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro rekreaci" najdete ZDE.