Krásnoplodka je bohužel teplomilný keř, který je nutné v našich podmínkách na zimu ukrýt před mrazem. Pokud však máte zimní zahradu či prostorný obývák, stane se i v mobilní nádobě nádherným doplňkem vašeho okrasného prostoru okolo domu v sezónně a uvnitř přes zimu.
Krásnoplodka - většinou drobnější keř tropů a subtropů
Krásnoplodka (Callicarpa), tento teplomilný keř je rodem, který je zastoupen asi 150 rostlinnými druhy. Některé rostliny jsou opadavé, jiné stálezelené, keřovité formy dorůstají obvykle výšky až 2 metry (max. 3). Stromovitá Callicarpa yunnanensis však dorůstá výšek 12 až 18 metrů. Ve volné přírodě se krásnoplodky vyskytují převážně v tropech a subtropech Asie a Ameriky. Tropické druhy jsou stálezelené, druhy subtropické a mírného pásu opadavé. Na našem území se příležitostně pěstuje krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri).
Centrum diverzity krásnoplodky
Centrem druhové diverzity rodu krásnoplodka je tropická východní a jihovýchodní Asie (jih Číny, Indočína, Indonésie, Papuasie, Filipíny), dále tento rod najdeme na Indickém subkontinentu a v subtropech východní Asie. Několik druhů roste v Austrálii, Japonsku, na Madagaskaru, ostrovech Indického a Tichého oceánu, v tropech Jižní a Střední Ameriky, v Karibiku a jižních oblastech Spojených států amerických (na severu až po stát Maryland). Nejčastěji tyto rostliny najdeme v přírodě jako podrost a nebo příměs světlejších lesů. Rostou na horských svazích i v údolích, v křovinách a houštinách okolo vodních toků.
Dekorativní plody krásnoplodky jsou důvodem jejího pěstování
V každém případě jsou krásnoplodky vyhledávány pro své dekorativní plody fialové barvy, další předností těchto rostlin je snadné tvarování. U nás se tento keř vyskytuje teprve několik desítek let a celoročně lze ve venkovním prostředí pěstovat pouze jediný druh, již zmíněnou krásnoplodku Bodinierovu (Callicarpa bodinieri). Ta pochází z Číny, jde o druh opadavý, který je ve své domovině přivyklý na větší nadmořské výšky a tedy i chladné počasí. Mrazuvzdorný je včetně vyšlechtěných odrůd do -24 oC.
Pokud však netrváte na celoročním pobytu krásnoplodky v zahradě a nebo se u vás v zimě vyskytují ještě větší mrazy, nezapomeňte při nákupu na to, že některé druhy jsou jednodomé a některé dvoudomé. A právě u nich se pouze s jednou rostlinou plodů nedočkáte. Na druhou stranu se však prodávají i samosprašné odrůdy (např. 'Profusion').
Nároky krásnoplodky na pěstování
Oč složitější je výběr krásnoplodky a oč choulostivější jsou na mráz, o to snadnější je jejich pěstování. Jde o rostliny nenáročné, které vyžadují hlavně sluníčko a nebo alespoň polostín, půdu humózní až hlinitou a neutrální až mírně kyselou (pH 5,6 až 7,5). Nejlépe propustnou a stále vlhkou. Dobře snáší i průmyslové exhalace.
Pod kořeny je třeba nasypat drenáž a na povrch vrstvičku rašelinné mulče. Ta pomůže udržet v půdě vláhu. Vlhkou půdu krásnoplodky vyžadují, nesmí však stát ve vodě. Platí přitom, že čím mladší rostliny, tím větší nároky na vláhu, starší rostliny dovedou růst po nějakou dobu i delší dobu v půdě suché a snesou i půdu méně kvalitní. Takový stav se však projeví na vzhledu rostliny, její habitus i množství plodů na tom nebudou dobře.
Konkrétně zmíněná mrazuvzdorná krásnoplodka Bodinierova také určitě ocení na zimu zakrytí, aby mrazům odolávala lépe. Jde o rostlinu pouze okrasnou, ale některé druhy krásnoplodek jsou i léčivé a připravují se z nich bylinné čaje.
Pokud chceme provádět řez krásnoplodky, je vhodný na začátku jara. Zpravidla však není nezbytný, obvykle se seřezávají pouze namrzlé výhony. Dokonce lze keř seříznout i jen kousek nad zemí a naprosto bez problémů se plně obnoví. Jeho schopnost regenerace a růstu po provedeném radikálním řezu je úžasná. Již v červnu se pak dočkáme drobných růžových kvítků a postupně se pak až do září začnou tvořit plody, které na keři zůstanou ještě hodně dlouho i po opadu listů (u opadavých druhů). V zimě pak nejen přilákají vaše oči, ale u mrazuvzdorného druhu i oči kolemjdoucích a ptactvo.
Velkou předností krásnoplodek je minimální náchylnost na škůdce, prostě se jim vyhýbají, což se však týká mnoha druhů cizokrajných rostlin, které v našich podmínkách přirozené škůdce prostě nemají. Co se týká péče, je dobré každoroční přihnojení kompostem, pokud rostlina roste v zahradě, v mobilních nádobách přihnojujeme hnojivem tekutým a je třeba dbát na pravidelnou zálivku.
Množit můžeme krásnoplodky pomocí semen a nebo řízkováním. Řízkovat přitom lze řízky dřevité i bylinné. Stačí je nechat zakořenit pod sklem.
Zimní zahrada - ideální prostředí pro choulostivé druhy krásnoplodky
Opravdovým požehnáním jsou pro krásnoplodky zimní zahrady. Zde můžeme pěstovat i choulostivé odrůdy, třeba krásnoplodku americkou (Callicarpa americana), krásnoplodku vidličnatou (Callicarpa dichotoma) a nebo krásnoplodku japonskou (Callicarpa japonica). Po ledových mužích je můžeme letnit třeba na terase. Opět do tepla rostliny umístíme po opadu lístků, v každém případě však vždy před příchodem mrazíků. Na jaře rostlinu přesadíme do čerstvé zeminy, seřízneme a po posledních mrazících opět umístíme na terasu.
Květy krásnoplodky vyrůstají ve stopkatých vrcholících stojících proti sobě, kalich i koruna jsou téměř pravidelné, čtyř až pěticípé. Plody jsou drobné, kulaté bobule, mohou být fialové, červené, bílé a nebo černé. Mají dužnatý exokarp, který obsahuje několik semenných přihrádek. Chuť bobulí je trpká a svíravá.