zobrazit 3 fotky Podzim je nejen obdobím sklizně, ale také obdobím, kdy je na zahradě nejvíc práce. Zahradu je třeba před příchodem zimy čistit od plevelů a spadaného listí. Jenom podzim dokáže přírodu obléct do pestrého kabátu. Mnohdy žasneme, jaké barvy lze v korunách stromů vidět. Než spadne listí na zem, vytvoří nádherné kombinace barev od žluté, oranžové, vínové až po hnědou. Jakmile však tato ozdoba začne padat, je třeba ji uklízet. A rázem je kouzlo barevného podzimu pryč.
Často je pomocníkem při úklidu listí klasika – tedy hrábě. Neúnavná práce, která však někdy končí bolestí zad. Také se ptáte, kde se tady toho listí najednou tolik vzalo? Pokud nechcete, aby spolu s trávou na zahradě zetlelo, je třeba jej shrabat včas. I tady lze uplatnit nejmodernější techniku. Pomocí zahradního vysavače si můžete usnadnit práci nejen na podzim s hrabáním listí, ale také v zimě, kdy vám silný proud vzduchu pomůže odstranit prachový sníh. Tento důmyslný přístroj dokáže odstranit mokré a sešlapané listí, na které je třeba s hráběmi vynaložit víc námahy. Princip zahradního vysavače spočívá v nafoukání spadaného listí na jednu hromadu, kterou pak nasajete do vaku. Takto můžete na hromadu nakupit i seno a trávu. Řada přístrojů je vybavena i rozmělňovačem, který listy a drobné větvičky rozdrtí speciálními lopatkami na malé části, takže se jejich objem i zmenší. Pokud je suchý podzim, odpad se sníží až na desetinu svého objemu.
Sběrný vak má objem od 30 do 50 l, takže záleží už jen na vás, jaký druh si vyberete. Zahradní vysavače jsou k dostání elektrické nebo benzinové. Elektrické druhy jsou zhruba o polovinu levnější než benzinové, obvykle jsou také lehčí a mají tišší chod. Bohužel jste však při práci vždy omezeni délkou elektrického kabelu. Elektrický zahradní vysavač pořídíte od 1.200,- do 4.000,- Kč, za benzinový utratíte od 2.500,- Kč do 9.000,- Kč. Benzinový vysavač se vyplatí zejména u rozlehlých prostor. Při výběru vysavače se zaměřte také na náročnost uklízeného terénu. Měli byste vědět, že kameny, sklo a voda jeho životnost snižují. Vybírejte proto vysavače s kovovými vrtulemi, které jsou odolnější než ty plastové. Vysavač máte zavěšený na popruhu přes ramena, takže podle toho volte i jeho hmotnost, která se pohybuje od 4 kg výš.
Pokud jste pořízení zahradního vysavače zavrhli, nezbývá nic jiného, než do rukou vzít staré známé hrábě. Je však třeba říct, že i hrábě prošly řadou vylepšení. Násady jsou vyrobené z odlehčených materiálů a jsou tedy lehké. Některé modely jsou teleskopické a snadno se přizpůsobí potřebné výšce a záda tak netrpí. Nářadí bývá ergonomicky tvarované a potažené v místě uchopení měkkým materiálem. Díky unikátním křidélkům, které usnadňují hrabání, hrábě snadno kopírují terén a nezadrhávají se o výstupky.
Co s listím dál?
Rostlinný odpad je také možné odvést do sběrného dvora. Nejjednodušší a nejekologičtější však je zůstat u kompostování. Vhodné je umístění kompostu v rohu zahrady a v polostínu, aby jej slunce nevysušovalo. Abyste nenarušili průběh rozkladu rostlin, je nutné dodržet jistá pravidla. Minimální velikost kompostu by měla být 1 m2. Kompostér si můžete vyrobit svépomocí ze dřeva, které však jeho trvanlivost snižuje, nebo z pletiva, které je vhodnější. Zakoupit se dají i plastové kompostéry, které lze snadno uzavírat. Kromě listí do kompostu patří i zelená tráva, ovoce, zelenina, hnůj, piliny a třísky. Ostatní suroviny by byly jen na škodu.
Zbývá už jen rozhodnout, pro jaký způsob kupení listí se rozhodnete. Každopádně hrábě či vysavač na zahradě využijete, ať se jí zrovna prohání jakékoli roční období.