Tabák (Nicotiana) je běžně známý jako kuřivo v mnoha svých podobách, křížením tabáku však vznikly i okrasné druhy, jejichž listy sice nelze kouřit, nádherně nám však vykvetou v záhonech i květináčích a truhlících. Musíme však dát na tyto rostliny pozor, jsou jedovaté a mohou uškodit dětem i domácím zvířatům.
Ohromnou předností okrasných tabáků je nepřetržité kvetení od července až do prvních mrazíků. Květy mohou mít barvu růžovou, červenou, žlutou, bílou až zelenkavou, vždy podle konkrétního kultivaru. Tyto letničky výborně snáší letní horka, mráz však v zahradě nepřežijí. A právě proto jsou u nás pěstovány pouze jako letničky. Mezi okrasnými tabáky najdeme druhy nižšího, ale i vyššího vzrůstu, ty vyšší jsou vhodné pro výsadbu do pozadí záhonů či k zídkám, nižší se hodí do mobilních nádob i na skalky.
Druhy okrasného tabáku vysoké i nízké
Mezi vyšší druhy řadíme například více jak 1 metr výšky dorůstající druh Nicotiana sylvestris a nebo křížence Nicotiana x sanderae, velmi impozantně pak vypadá keřovitá rostlina Nicotiana colossea, která dovede dorůst výšky až 4 metry. Pro truhlíky a skalky se pro změnu hodí kultivary tabáku Rosa Gnom, Saratoga a Dynamo. Velmi vhodná je jejich kombinace s jinými pestrobarevnými letničkami. Zlatou střední cestu a vlastně nejčastěji pěstovaný druh pak představuje 40 až 60 cm vysoký tabák křídlatý (Nicotiana alata), který se hodí pro pěstování ve společnosti například petúnií a lobelek.
Kvetení pozdě odpoledne a v noci, jednoduchá péče o rostliny
Všechny okrasné tabáky však mají jednu zvláštnost, rozkvétají až v pozdních odpoledních hodinách a květy vydrží kvést (tedy vydrží otevřené) až dlouho do noci. Výjimkou jsou pouze nižší druhy, ze kterých mnohé kvetou přes den.
Péče o okrasné tabáky je poměrně jednoduchá, zásadní je slunné stanoviště a kyprá a humózní půda, která nesmí nikdy vyschnout. Bohaté kvetení tabáku podpoříme kompostem, rostliny v mobilních nádobách podporujeme častým hnojením běžnými hnojivy určenými pro kvetoucí balkónové rostliny.
Přečtěte si více podrobností o pěstování okrasného tabáku.
Tabák viržinský, selský a jiné průmyslově využívané druhy
Tabák (Nicotiana) je rostlinným rodem z čeledi lilkovité, pocházejícím z Ameriky. Stejně jako celé rostlině říkáme i listům této rostliny, ve kterých je obsažen alkaloid nikotin. A právě kvůli němu je tabák užíván v podobě cigaret, doutníků, nacpávaný do dýmek, ale i žvýkaný. Do Evropy se tabák dostal z Ameriky díky Walterovi Raleighovi v období vlády anglické královny Alžběty I.
Ovšem dnes je tabák pěstován a sklízen pro své typické účely ve 117 zemích světa. Na celém světě najdeme cca 33 milionů pěstitelů hospodařících právě s tabákem na celkové ploše cca 5,14 milionů hektarů. Na našem území se tabák pěstoval pouze do roku 1994, dosud je pěstován v sousedním Slovensku, Polsku a Německu.
Zajímavostí je, že dříve byla největším producentem tabáku Severní Amerika (především USA), dnes však také dominuje Čína, Indie, Brazílie a některé africké země (Zimbabwe, Malawi, Kamerun). Z mnoha známých druhů tabáku se dnes hodí pro pěstování za účelem produkce „kuřiva“ pouze dva druhy - tabák virginský (Nicotiana tabaccum) a tabák selský (Nicotiana rustica).
V každém případě je tabák vnímán jako důležitá rostlina určená pro průmyslové zpracování. Kromě listů se využívají i semena a stvoly. Tabákové listy putují do tabákového průmyslu, ale i do průmyslu chemického. Tabákové květy jsou pro změnu důležitým zdrojem vonných látek pro kosmetický průmysl. Tabákové semeno se lisuje a ze získaného oleje se vyrábí laky a fermeže, dokonce lze semena po úpravě i konzumovat. Ze stvolu se vyrábí celulóza, lze jimi však v sušené podobě i vytápět.