
Rozhovor: Cortenová ocel – trend, který nás přežije
Jaké jsou výhody cortenu oproti „klasické“ konstrukční oceli a jaké využití má v zahradě – na to jsme se zeptali Petra ze společnosti GEOMAT.
Jaké jsou výhody cortenu oproti „klasické“ konstrukční oceli a jaké využití má v zahradě – na to jsme se zeptali Petra ze společnosti GEOMAT.
Je to název, který dílo skutečně moc neprodává. Ale šanci byste mu dát měli, protože se vám to ve výsledku vyplatí. Nabízí totiž hned několik chytrých řešení, která vaší zahradě mohou významně prospět. A celé to pořízení přitom nic nestojí. Je totiž ze zbytků.
Plotové výplně do drátěných plotů Bekafor a Nylofor od Betafence zajistí více stínu i soukromí na vašem pozemku. Sníží větrnost na zahradě a vypadají krásně. Oplocení rázem ožije. Instalovat je lze jak do nově stavěných plotů, tak na již nainstalované drátěné ploty Nylofor 3D i 2D a Bekafor Classic. Montáž je jednoduchá, bez nutnosti použití speciálního nářadí, vybrat si lze z několika barev a výšek. Nové plotové výplně jsou určené pro každého, kdo se nespokojí jen s drátěným pletivem, nebo chce něco víc než jenom zelenou stínící tkaninu. A záruka? 10 let!
Pokud náhodou zavítáte na anglický venkov, třeba do hrabství Suffolk, nemůžete si jich nevšimnout. Jsou totiž všudypřítomné: lemují ulice a chodníky, svými křivkami k sobě přitahují pozornost. Radost na ně pohledět. Řeč je pochopitelně o vlnitých zídkách. Stojí za nimi kus historie, kterou je možné se inspirovat.
Zapudit kunu z vašeho pozemku; odradit ryjící divočáky od návštěvy vaší zahrady a zřetelně vysvětlit srncům, že stromky ve vašem sadu nejsou svačinka k okusu. Tohle všechno by měly dokázat dočista obyčejné lidské vlasy. Nejpodivnější na tom prastarém receptu je, že vlastně opravdu trochu funguje. Ale jen za dost specifických podmínek.
Přitahuje vás kouzlo opadavých listnáčů, které na podzim mění své barvy, a toužíte zároveň po živém plotu, který vyroste docela rychle a udrží si pěkný, kompaktní tvar? Pokud zvolíte habr, určitě nebudete litovat. Jeho podobnost s buky je více než výrazná a ne náhodou jsou oba druhy dřevin s oblibou kombinovány.
Horké léto není zase tak velkou novinkou. S vlnami veder se potýkali už naši předci, a nejen v Evropě. Přitom přišli v průběhu historie s celou řadou nejrůznějších adaptací. Jak to tedy dělali za veder dříve? A nedal by se náhodou nějaký z těch nápadů použít i dnes?
Hliníkové brány nabízí celou řadu výhod a dlouhodobě patří k nejžádanějším způsobům, jak nejefektivnější oplotit příjezd k nemovitosti. Jsou velmi praktické, bezúdržbové, mají dlouho životnost a nabízejí výborný poměr ceny a užitné kvality. Hliníková brána s automatickým pohonem navíc zajistí maximální komfort.
Každý z nás se chce ve svém domově cítit bezpečně. Bezpečnost podpoříte pořízením vybavení, které právě k tomuto účelu slouží. Důležitým prvkem jsou moderní vjezdové brány, které budou prostor chránit před neoprávněným vstupem. Zjistěte, jaké bezpečnostní funkce chytré brány nabízejí.
Kdo to zažil a viděl na vlastní oči, jak za silného větru kolem něj padá jeden strom za druhým, nebo za velké sněhové nadílky s ledem, kterou už některé dřeviny neunesou, určitě bude o výsadbě dřevin na vlastním pozemku uvažovat trochu jinak než ostatní. Tak dlouho to roste a pak bum a je po všem. Během vteřiny. Co ale vysadit?
V angličtině se pro takzvané serpentinové stěny používá výraz “crinkle crankle wall (crinkum crankum)“, česky by se dalo opisně říci zvlněné cihelné stěny, zahradní zídky a ploty, stejně jako zeď vrásčitá, sinusová, hadovitá, nebo zvlněná zeď a stuha. Jde o neobvyklý typ strukturální nebo zahradní zdi, která byla postavena v hadovitém půdorysném tvaru se střídajícími se křivkami. K čemu jsou?
V prostoru kolem domu je zapotřebí umístit různé prvky, které s užíváním domu velice úzce souvisejí. Kromě dlažby a vegetace jde o množství nutných, relativně velkých prvků, které tam mají své důležité místo. Bohužel tyto prvky jsou často, vědomě nebo nevědomě, opomíjené.
Vítejte ve světě hliníku, tedy hliníkových výrobků v podobě hliníkových pergol, plotů, bran a branek od českého výrobce KERAMET, dodavatele hliníkových materiálů s tradicí od roku 1993. Hlavní produkcí společnosti KERAMET jsou sice hliníkové střešní krytiny, zaměřuje se však právě i na výrobu hliníkových pergol, plotových výplní, bran a branek na zakázku. Rychlá výroba, ověřená kvalita a odborný přístup jsou u této rodinné firmy samozřejmostí.
Kdo právě pláče nad zmrzlými květy ovocných stromů a keřů ve své zahradě, měl by zbystřit. Existuje ovocný keř až stromek původem z Asie, který obvykle nakvétá až tak pozdě, že jeho květy nezmrznou. Plodí ochotně a bohatě, přičemž dostatečně vyzrálé plody chutnají výjimečně i syrové. Navíc z nich lze připravit kompoty, šťávy a marmelády, sladké moučníky a jiné dobroty. Plody přitom obsahují ohromné množství antioxidačního karoteniodu, který je údajně i účinnou prevencí rakoviny, například rakoviny prostaty. Řeč je o hlošině okoličnaté.
S titulkem článku samozřejmě nebude spousta lidí souhlasit. Někdo si nedovede představit své každoroční snažení v zahradě bez pravidelného řezu dokonale střiženého živého plotu. Pozemek bez oplocení je sice také fajn, ale v našich končinách nejde o věc obvyklou. Přece jen když vezmeme v úvahu úroveň civilizace vůči poctivosti a dodržování psaných i nepsaných pravidel, nevyjde z takových čísel významná část naší populace vůbec dobře. Plot je u nás prostě zvykem, normou, obvyklým řešením. Chrání naše soukromí i majetek. Mnoho lidí však touží po takovém plotu, o který se nebudou muset starat.
Buk lesní je známá dřevina, která v minulosti sloužila v mnoha směrech. Skvělé palivo, vynikající i na uzení, skvělý stavební materiál a surovina pro truhláře, z bukvic, které jsou jedlé, si chudina dokonce připravovala mouku. Málo lidí však ví, že jde také o skvělou volbu pro živé ploty.
Některé staré živé ploty už vůbec nemusí vypadat dobře. A ne všechny je možné zachránit, respektive radikálně zmladit právě hlubokým řezem. Každá dřevina to nesnese a není nic horšího, než když radikálně zmlazený živý plot vypadá jako měsíční krajina, kde se tu a tam něco jen zazelená. Na druhou stranu jsou živé ploty téměř bezúdržbové, když je necháme růst volně, jenže i to neplatí pro každou dřevinu a ne vždy je možné, aby živý plot rostl třeba až 2 metry do šířky a více jak 2 metry do výšky. Volba druhu keřů a stromů pro živé ploty je zásadně důležitá, když ale zvolíte správně, váš živý plot poroste do krásy i po radikálním zásahu.
Oplocení pozemku vyžaduje pečlivé plánování a výběr kvalitního materiálu. Nejen ploty a ohrady, ale i další dřevěné produkty najdete v Lesoservisu, u specialisty na dřevo.
Na bambus, nejrychleji rostoucí dřevinu na světě, sice jilm sibiřský čili turkmestánský brest nemá, mezi u nás vysazovanými dřevinami pro živé ploty je však opravdu nejrychlejší. Navíc jej lze právě kvůli rychlým přírůstkům pěstovat i na štěpku, tedy pro potřeby spalování biomasy. Pro srovnání, bambus dovede narůst v ideálních podmínkách až o 1 metr denně, zato jilm sibiřský až o 1,4 metru ročně, obvykle je to však méně. V reklamě marketéři sní až o dvou metrech za rok, to je však iluze.
Zabránit některým živočichům v proniknutí na náš pozemek může pouze takové oplocení, přes které se nedostanou. Tedy dostatečně husté, kterým se neprotáhnou, ale i dostatečně vysoké a pevné. Třeba běžné ohradníky překoná taková srna s lehkostí baletky. Nízké ploty prostě nefungují, stačí ale přidat alespoň několik desítek centimetrů, půl metru, metr a světe div se, žádný Duplantis se mezi vysokou zvěří nerodí. Hustý živý plot pro změnu nefunguje na zajíce, i kdyby měl sebevíc trnů. Je ale opravdu nutné budovat oplocení, nebo existují i jiná řešení?