Děti, hrající si na zahradě, v jednom kuse něco vytváří a budují. Domečky, úkryty, hnízda i hrady je prostě baví. Většinou si dokáží vystačit samy, ale tu a tam si žádají výpomoc rodičů. Co se stane, když se pak do takové stavební zakázky pustí rodiče skutečně z gruntu a s nevšední vervou? Když pro radost svých ratolestí využijí pomoci profesionálních architektů a stavitelů?
To, co obvykle odlišuje „dětské stavby“ a „stavby pro děti“, jsou jejich základní charakteristické rysy. Ty první, které si děti spolu-vytváří samy, obvykle nevynikají kvalitou provedení, a už vůbec ne bezpečností. Volně do prostoru trčící hřebíky, záseky do živého dřeva rostoucích stromů, stabilita, z níž by hrůzu jímala i otrlého statika. Druhé, vznikající na poptávku jako instantní stavební díla do zahrad, zase zápolí s nulovou originalitou. Objekt, který loňské léto vznikl na zahradě v portugalském Cascais, tomu dokonale předchází. Je naprosto původní, originální. Bezpečný a profesionálně vyvedený. A nádherný.
Bezpečnost, originalita a hlavně pohoda
Na jeho tvorbě totiž spolupracovalo hned několik regionálních profesionálů z oboru dřevostaveb. Vystřídali se tu architekti, špičkoví tesaři-stavitelé, dodavatelé kvalitního materiálu. I proto se tzv. Cassiopeia Treehouse jiným dětským zahradním domům moc nepodobá. Ve svém principu je totiž spíš polo-venkovním dětským pokojem, prostorem pro zábavy na čerstvém vzduchu. Ve svém objemu nabízí přitom vše, co by se od dobrého dětského domečku (z pohledu rodičů) očekávalo: hygienické a bezpečné prostředí, stinné kouty chránící před sluncem, úložný prostor na hračky, univerzální a srozumitelné zpracování.
Jenže navíc k tomu ještě nabízí - protože jde primárně o zábavy dětí - pár houpaček, sítí a průlezek, šplhací tyč, malou boulderovou stěnu, lanovou zip-line dráhu s karabinou pro hladký sjezd. A hlavně velkolepou klouzačku, která celkový dojem maximálně podtrhuje. Je to maximálně propracovaná dřevostavba, jež dovedně splývá se svým okolím, a byť se vyznačuje zastavěnou plochou 20 metrů čtverečních (což už je dost masivní kousek), na profilu udržované portugalské okrasné zahrady za oči rozhodně netahá. Je spíš elegantním doplňkem, atypickou formou. Protože se, podobně jako dětské domečky ve větvích stromů, nachází ve výškách.
Čas strávený venku se počítá
Základy vychází z bytelné nosné konstrukce z ocelových traverz, vsazených do betonových základů. Tento ostrohranný a neestetický materiál ale děti neuvidí. Překrývají jej totiž ryze přírodní struktury (sloupy a trámy), vyrobené ze dřeva. O poznání líbivěji. Svrchní část, s pokojem a okny, je vystavěna z CLT panelů, na něž se upínají klasické palubovky. Lehce nepravidelný profil stavby je reakcí na požadavek členitosti prostoru - tak aby vyhovoval dětským hrám - a současně odpovídá optimální orientaci vůči světovým stranám a úpalnému slunci.
Cassiopeia Treehouse tak v sobě nese potenciál zábavy pro slunné i deštivé dny. Je místem her, venkovním pokojem, i když třeba zrovna prší. Je to domeček, ze kterého jeho malí obyvatelé jen tak nevyrostou. Podstatné přitom je, že děti svůj veškerý volný čas tráví venku, na čerstvém povětří. A dost často fyzickým pohybem, který si všechno to šplhání, slaňování a klouzání žádá.
Materiály: Madeiguincho
Foto-kredit: Joao Carranca