Podražce, tyto vytrvalé, přímé a nebo popínavé byliny, keře, dřevnaté liány a výjimečně i stromy jsou zpravidla aromatické a překvapí roztodivností svých květů (pozor však, květy obvykle nevoní, ale zapáchají) . Je to orchidej, není to orchidej? Ale je nějaká divná. Tak asi zní slova mnohých, kdo podražce spatří poprvé.
Jediný u nás rostoucí druh, podražec křovištní
Podražec (Aristolochia) je rostlinným rodem z čeledi podražcovité (Aristolochiaceae). Vesměs jde o aromatické druhy, které mají obvykle květy dýmkovitého tvaru a zcela speciální stavby související s unikátním opylováním. Listy jsou jednoduché střídavé, celistvé nebo laločnaté, celokrajné, tenké, ale také až kožovité. Květy mohou dosahovat úctyhodných rozměrů. Plodem je tobolka. Rod podražec zahrnuje více jak 500 druhů (cca 538) a je rozšířen téměř po celém světě. Centrum rozšíření je v tropech a subtropech, na našem území roste jediný druh, podražec křovištní (Aristolochia clematitis). Jde o klíčovou rostlinu pro přežití motýla jménem pestrokřídlec podražcový (Zerynthia polyxena), podražec křovištní je pro něj takzvaně živnou rostlinou. Další druhy podražců potkáte nejblíže ve středomoří.
Jedovaté rostliny důležité pro motýly
Kromě některých společných rysů týkajících se způsobu růstu, stavby a vzhledu především květů a listů a také vůně je pro podražce společné ještě jedno, vesměs jde o rostliny jedovaté. Více či méně. Obsahují především alkaloidy, hlavně kyselinu aristolochovou. V tropech jde o živné rostliny různých druhů otakárků a některé druhy jsou využívány v domorodé medicíně. V tropech a subtropech jsou pro nápadné květy některé druhy vysazovány jako okrasné dřeviny. V České republice je jako okrasný vysazován podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla) pocházející ze Severní Ameriky. Jde o bohatě rostoucí liánu s nápadnými listy.
Rostou na různých typech stanovišť
Podražce rostou ve světě na mnoha různých typech stanovišť. Najdeme je v tropických lesích deštných i v lesích horských, v oblastech s obdobím sucha, na suchých horských svazích i v polopouštích. V mírném klimatickém pásu jde převážně o byliny, v tropech a subtropech jsou to většinou dřevnaté liány.
Květy podražců
Květy podražců jsou úžlabní, solitérní a nebo uspořádané v květenství hrozen či ve svazečcích. U některých druhů květy rostou ze starého dřeva. Zbarvení květů je nejčastěji v kombinacích purpurové, červené, hnědé, zelené, žluté a bílé barvy. Obvykle zapáchají.
Okvětí je trubkovité, dvoustranně souměrné a na bázi baňkovité, ve větší výšce zúžené. Okraj okvětí je rozšířený, nálevkovitý, válcovitý a nebo laločnatý. Trubkovité okvětí bývá prohnuté a uvnitř hladké a nebo vystlané speciálními trichomy. Koruna květům zcela chybí. Plodem je tobolka, která puká od vrcholu a nebo od báze šesti chlopněmi. Mezi podražci však najdeme i plody nepukavé (suché bobule). Semena jsou plochá a nebo oblá a mohou mít křídlo. Velikost semen a způsob šíření jsou různé.
Raritní opylování podražců
Většině druhů podražců květy zapáchají. A má to svůj účel právě v případě opylování. Pach láká různý dvoukřídlý hmyz, který je uvězněn a propuštěn až po opylení. Hmyz vleze do okvětní trubky vystlané specializovanými trichomy (může být i hladká) směřujícími do květu a zabraňujícími hmyzu vylézt. Uvnitř je navíc jakési prosvítavé okénko tvořící iluzi východu, takže se hmyz ani nesnaží „vycouvat“. V případě hladké stěny hmyz sklouzne směrem dolů, aniž by se mohl čehokoli zachytit. V komůrce, do které se hmyz tak jako tak dostane, jsou uloženy pohlavní orgány (tyčinky a čnělky), které jsou srostlé do gynostemia. Trichomů je pak nejvíce právě v ústí trubky do komůrky. Hmyz je polapen, nemůže ven, ale může se živit nektarem ze žlázek ve stěně komůrky. Výměšky blizny pro změnu obsahují aminokyseliny. Zajímavé je, že květ láká pachem pouze ve své samičí fázi květu, jelikož blizny dozrávají dříve než prašníky.
Další den, respektive 2. den po otevření květu zvadnou bliznové laloky a přiklopí se k sobě. Prašníky se začnou explozivně otevírat a popráší celou komůrku pylem. Chlupy v okvětní trubce též zvadnou a hmyz může ven, načež přenáší pyl na další květy. Hmyz je „propuštěn na svobodu“ většinou 24 až 48 hodin od otevření květu. Někdy se květy po opylení sklánějí a hmyzu tak ještě více pomohou na svobodu (např. u nás známý podražec křovištní).
Další senzace z oblasti opylování podražců
Některé mouchy (tedy samičky těchto druhů) dokonce kladou do květů vajíčka a ve stěnách komůrky se vyvíjejí larvy. Jiné druhy podražců jsou však navštěvovány především samečky, jelikož rostliny produkují pach připomínající samičí feromon. Další zajímavostí je pod zemí kvetoucí podražec drobnoústý (Aristolochia Microstoma), který je opylován drobnými půdními živočichy. Květy podražce stromovitého (Aristolochia arborea) připomínají plodnice hub a skutečně jsou opylovány především hmyzem živícím se a rozmnožujícím se v houbách.
Šíření semen
Semena některých druhů podražců šíří mravenci hledající výživné masíčko (takzvaný elaiosom). Některé druhy pak mají semena křídlatá, která jsou šířena povětrností, jiné mají drobná lepkavá semínka, která jsou šířena na srsti zvířat. Semena některých druhů se mohou šířit i vodou. Semena jiných druhů jsou šířena trusem zvířat.
Některé tropické druhy podražců jsou v přírodě ohrožené vyhynutím, například čínské druhy Aristolochia utriformis a Aristolochia westlandii. Některé další druhy jsou vedené jako ohrožené.
Vybraní zástupci podražců
- podražec baleárský (Aristolochia baetica)
- podražec bledý (Aristolochia pallida)
- podražec černomořský (Aristolochia pontica)
- podražec čínský (Aristolochia moupinensis)
- podražec drobnokvětý (Aristolochia minutiflora)
- podražec drobnolistý (Aristolochia parvifolia)
- podražec drobnoústý (Aristolochia microstoma)
- podražec filipínský (Aristolochia philippinensis)
- podražec chudožilný (Aristolochia pauciflora)
- podražec indický (Aristolochia indica)
- podražec jepičí (Aristolochia baetica)
- podražec Kaempferův (Aristolochia kaempferi)
- podražec kalifornský (Aristolochia californica)
- podražec krétský (Aristolochia cretica)
- podražec křovištní (Aristolochia clematitis)
- podražec mandžuský (Aristolochia mandshuriensis)
- podražec nízký (Aristolochia humilis)
- podražec obrovský (Aristolochia gigantea)
- podražec okrouhlý (Aristolochia rotunda)
- podražec plstnatý (Aristolochia tomentosa)
- podražec různolistý (Aristolochia heterophylla)
- podražec srstnatý (Aristolochia hirta)
- podražec stálezelený (Aristolochia sempervirens)
- podražec stromovitý (Aristolochia arborea)
- podražec trojocasý (Aristolochia tricaudata)
- podražec užovník (Aristolochia serpentaria)
- podražec velkokvětý (Aristolochia grandiflora)
- podražec velkolistý (Aristolochia macrophylla)
- podražec západní (Aristolochia pistolochia)
- podražec žlutý (Aristolochia lutea)
Zdroj: Wikipedia.org