Čtete rádi? Jsou pro vás výlety do knihkupectví důvodem k radosti? Máte rádi vůni nových knih? Pokud teď spokojeně přikyvujete hlavou, jistě by se vám líbilo i v následujícím „ráji literátů“. Knihkupecké prodejně, která z rituálu pořizování nového čtiva učinila díky pokročilé architektuře skutečně naprosto kouzelný zážitek.
Nejprve trocha nezbytné samochvály, protože nikdo jiný to za nás neudělá. Když přijde na vřelost vztahu k tištěnému slovu, patří Češi mezi světovou špičku. V přepočtu na počet obyvatel máme nejvíc knihoven na světě, a na evropský průměr čteme skoro dvakrát tolik. A zrovna tak jsme silně nad světovým průměrem, když přijde na knihy skladované doma. Hned 0,7 % svých příjmů investujeme do nákupu knih.
Ano, jsme jedni největších sečtělých knihomolů na planetě. Ještě v roce 2018 přitom platilo, že Češi tráví čtením knih v průměru 7,5 hodin týdně. Jsme v tom na čtvrtém místě z celého světa. Kdo že si troufl nás předběhnout?
Vítejte v pralese, který plodí knihy
O prvenství v této kategorii nás „připravili“ Indové, Egypťané a Číňani (všichni oscilující mezi 8-10 hodinami týdně). Jenže na rozdíl od nás, Indů nebo Egypťanů, je teď čtenářský trend v Číně teprve na vzestupu. Tamní adolescentní mládež, louskající momentálně 11 knížek ročně (u nás kolem třinácti), se totiž do čtení zamilovala. A dá se předpokládat, že jim to nejspíš vydrží do pokročilé dospělosti. Tamní knihkupci už nástup tohoto trendu komerčně podchytili, a snaží se o pozornost pravidelných čtenářů od útlého věku soupeřit. Jak?
Tím, že i z relativně fádního nakupování beletrie dělají nezapomenutelný zážitek. Když například zavítáte do takového „bambusového pralesa knih, ráje literátů“, nejspíš nevyjdete z údivu. Otočné boxy a prolínající se policové systémy, prosklené stěny, zrcadly násobící prostor do nekonečnosti. Točená bezrozměrná schodiště, křivky a linie umocňující efekt pohlcení. Fantaskní scenérie pokrývající prostor 973 m2, s atmosférou dokreslenou šustěním popsaných stránek.
Je snadné se tu ztratit, ale bloudění je to do krajnosti příjemné. Společnost vám na každém kroku totiž dělají knihy.
Zatraceně návykové místo
Podle architektů takové zpracování jinak ustálené podoby knihkupectví přináší „dialog mezi kulturou a moudrostí, interpretuje sny a pocity, dává vyniknout poezii i historickému kontextu“. Těžko říct. Jisté je, že když do takhle návykového prostředí vstoupí v doprovodu rodičů dítě, s tím, že si přišlo vybrat svou první knížku… to co tu uvidí, na něj určitě mocně zapůsobí a najde si pevné místo ve vzpomínkách. A jistě se sem bude později moc rádo vracet i samo. Nedivíme se mu ani trochu.
Když se nad tím zamyslíte, knihkupectví nikdy nebylo jen tak obyčejným krámem, kam se chodilo pro čtivo. Vždycky to tak trochu bylo místo magické, plné inspirace, příběhů. Pro dospělé i dorůstající. A pokud by i naše česká knihkupectví vypadala tak, jako tohle, nejspíš by ani nadšení začínajících malých českých čtenářů neznalo hranic. Kdo ví, třeba bychom nakonec v tom světovém knihomolství předběhli i Čínu. Každopádně si architektura a design tohoto mimořádného projektu zaslouží velkou pochvalu.
Zdroj použitých materiálů: studio X+Living
Foto-kredit: Feng Shao