Nenechte se tlačit k rychlému podpisu smlouvy na novou fotovoltaiku
Nenechte se tlačit neseriózními firmami k rychlému podpisu smlouvy na novou fotovoltaiku. Nová zelená úsporám na této dotaci od září nic nemění!
Nenechte se tlačit neseriózními firmami k rychlému podpisu smlouvy na novou fotovoltaiku. Nová zelená úsporám na této dotaci od září nic nemění!
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) končí ve své současné podobě k 30. červnu 2023. Od září má přinést významné změny, během léta bude příjem žádostí o dotaci pozastaven.
Mýt si po práci na zahradě ruce mýdlem, to se tak nějak rozumí samo sebou. Důvodem ale není jen to, že bychom se štítili trochy té zdravé špíny. Ona nemalá část té špíny je i hodně nezdravá a agresivní. Půda je totiž domovem řady bakterií a plísní, které jen čekají na svou příležitost.
Němci se bouří a to je co říct. Německo, lídr Evropské unie snad ve všem, co si jen lze představit, včetně ekologie a evropského zeleného myšlení, má, zdá se, problém. Až 80% Němců je podle průzkumů veřejného mínění společnosti Allensbach proti návrhu zelených zakázat od roku 2024 instalace vytápění na plyn a topné oleje. A to by vlastně znamenalo především povinné instalace tepelných čerpadel.
Papírová brčka nejsou pro životní prostředí zrovna výhra. Co se stane, když si kladete nesprávné otázky? Doberete se odpovědí, které vás k řešení problému nakonec moc nepřiblíží. Na příkladu pro životní prostředí závadných plastových brček to je dobře vidět. Nahradila je totiž brčka papírová, která zrovna smysluplnou odpovědí nejsou.
Jedy jsou všude kolem nás, jsou přirozenou součástí přírody, jenže ne všechny jedy jsou přirozené, jsou nutné a vůbec už ne v našich obydlích. Řeč nebude o jedovatých bylinách a syntetických jedech, které vyhledávají traviči ve snaze vyřešit nějaký svůj problém či jej za peníze vyřešit někomu jinému. Řeč bude o jedech, kterými se denně dobrovolně a často i nevědomky trávíme sami a zkracujeme si tak zbytečně své životy. Totiž jedech plynoucích z jedné základní lidské potřeby, bydlení. A skončíme u podlahy!
Na výběr úsporných zdrojů energií nemůžete být sami. Ať již uvažujete o fotovoltaické elektrárně na střeše svého domu, tepelném čerpadle, přepisu energií (změně dodavatele) a dalších řešeních, je dobré oslovit partnera, který vám nejen poradí, ale postaví se za vás. Určitě znáte internetový portál Heuréka, kde můžete porovnávat výrobky, služby a jejich ceny a pak již nakupujete s přehledem. A právě obdobou takové revoluční služby ve světě energetiky a úspor energií jsou FFS Energy.
Daň z nemovitostí se má podle zveřejněných záměrů vlády od příštího roku zvýšit někde až dvojnásobně. V některých obcích to však bude bude zhruba pouze o třetinu. Proč? Zvýšení daně se bude řídit místními koeficienty. Navíc se počítá s tím, že by se daň z nemovitosti měla od roku 2025 zvyšovat automaticky podle výše inflace.
Muchomůrka zelená čili hlíznatá, jedna z nejnebezpečnějších a nejjedovatějších hub na světě, rekordmanka v tomto směru především v Evropě, kde způsobuje každoročně nejvíce smrtelných otrav. Dovede přitom dosti mást svým vzhledem. Někdy si především začínající houbaři spletou mladé plodnice, jindy plodnice starší. Zákeřná je i v tom, že se často vyskytuje na místech, kde rostou jedlé druhy hub, se kterými si tuto „houbu smrtku“ snadno zaměníme. Blýská se však na lepší časy, i když i tak zůstane muchomůrka zelená zřejmě ještě dlouho častou příčinou úmrtí následkem otrav.
Hala Polárka ožije v pátek 26. května a v sobotu 27. května Frýdecko-Místeckým veletrhem. Plochu haly zaplní expozice vystavovatelů z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby.
Jestli zvolit pro svá nová okna izolační dvojskla anebo trojskla, v tom má jasno prakticky každý. Samozřejmě jsou trojskla dražší a především těžší, proto vyžadují i náročnější a dražší provedení rámu a kování, jejich izolační schopnosti jsou ale natolik vynikající, že není důvod váhat. Jedině co se týká ceny. Ovšem i mezi izolačními trojskly jsou favorité a průměrná káčátka, která se nestanou krásnou bílou labutí. Proč?
Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj, deklaroval ve svém vyjádření k novele stavebního zákona, že jejím cílem je zajištění rychlého, jednoduchého a transparentního stavebního řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko”. Řízení, které bude pro běžného občana přehledné a srozumitelné. Tedy takové řízení, ke ke kterému se současná vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Co však s černými stavbami?
Dotační podpora domácích fotovoltaických elektráren je na vrcholu. Pokud přemýšlíte o tom, zda si umístit na střechu „soláry“, je čas rozhoupat se k realizaci. Jak si ale zajistit financování, když dotace se vyplácí až zpětně? Můžete využít třeba zvýhodněné úvěry.
Vítejte v roce 2023, v roce, ve kterém se podařilo státnímu fondu životního prostředí spustit program, který je otevřen zateplování, a to i lidem, kteří nemají potřebnou hotovost. Komu je program určen, jak se žádost podává a na jakou podporu zateplení svých obydlí mohou lidé bez úspor dosáhnou?
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. Oba dotazy se týkají dotací, tedy zda existují dotace na přechod z vytápění plynem na tepelné čerpadlo a také na venkovní žaluzie stínící okna.
Námraza v lednici znamená dvě věci, za prvé vyšší účet za elektřinu, chlazení se prostě prodražuje. A za druhé až několik hodin odmrazování, tedy nejprve vyjmutí všech potravin a vypnutí ledničky či mrazáku, případně obou naráz, pak odmrazování a nakonec důkladné vyčištění a vysušení. Přitom je možné používat lednici tak, aby se v ní námraza netvořila či tvořila co nejméně. Navíc se prodávají moderní zařízení, která námraze dovedou zabránit.
Elektřina, topení, ale i voda. 3 nejdůležitější mantry současnosti. Navíc podražilo úplně všechno, ovšem v případě potravin, drogerie a spotřebního zboží můžeme útratu přece jen nějak korigovat. Něco si nedopřejeme, oželíme, někde utáhneme kohoutky mírně, jinde radikálněji. Nejhorší jsou však periodické platby, pokud narostou tak neúměrně, že nás doslova spolknou. Jak alespoň trochu ušetřit? S vtipem, českomoravským humorem, zpátečnickým mírným pokrokem v mezích zákona.
Utéct drahým energiím, ušetřit a mít nějakou jistotu v budoucnu, to je cílem těch, kteří kupují fotovoltaickou elektrárnu. Dalším důležitým faktorem je také udržitelnost. Bohužel kupce často odrazují vysoké pořizovací náklady. Naštěstí existují dotační programy i půjčky. Jak pořízení fotovoltaiky bezpečně financovat?
Slovo lepší v názvu článku může na první pohled působit sporně, jenže když se zeptáte odborníků, zda by stála za úvahu například konopná tepelná izolace či hliněné omítky, pokývají hlavou a řeknou. Připlatíte si, ale litovat rozhodně nebudete. Co je vlastně přírodní stavitelství, jaké alternativní materiály nabízí a proč je dobré o nich uvažovat?
Je více než žádoucí, abychom doma měli v zimě teplo a v létě nebyl interiér přehřívaný, abychom měli stále čerstvý vzduch, dostatek světla (přirozeného denního i umělého po setmění), aby nás netrápil hluk jdoucí zvenčí a od sousedů a aby nás nemořily různé chemikálie. Je jasné, že samo od sebe to určitě nepůjde, a že takové prostředí nevytvoříme zcela bez technologií a sofistikovaných výrobků. To samozřejmě vždy něco stojí, jak pořízení, tak provoz, ale při vhodné volbě a kombinaci zvolených prvků ušetříme na energiích a navíc nám s pořízením mohou pomoci dotační programy.