Mnozí stavebníci nyní spěchají, aby ještě do konce roku využili alespoň částečně výhody plynoucí ze snížené sazby DPH na výstavbu nového domu. Postavit lze do konce roku ještě i celý dům - montovaný a suchými principy výstavby. Pozor však na znění smlouvy. Na co si musíte dát pozor?
Smlouvě předchází výběr stavební firmy
Ještě před vypracováním smlouvy o dílo a jejím podpisem je samozřejmě nutné vybrat vhodnou stavební firmu. Tomu by mělo předcházet malé výběrové řízení. Jeho nezbytnou součástí jsou reference stávajících zákazníků jednotlivých stavebních firem, které nám prošly hrubším výběrovým sítem. Od stavebních firem si vyžádejte alespoň několik referenčních staveb a slušně poproste jejich majitele, aby vám sdělili své zkušenosti s danou stavební firmou. Řešením může být internetová komunikace, případně přímo návštěva, pokud budou vstřícní. Mnohé stavební firmy pak vystavují na svých www stránkách referenční stavby včetně uvedení lokality, i odsud pak lze čerpat. Mnohdy je vhodnější nahodilý výběr, samotná stavební firma vám může dát odkazy pouze na referenční stavby, kde nenastaly žádné problémy. Výběr stavební firmy provádíme nejméně 2 měsíce před plánovaným zahájením výstavby.Dále stavební firmu požádejte o hrubou nabídku ceny za realizovanou stavbu v provedení, jaké požadujete (hrubá stavba, stavba na klíč, případně stavba na klíč včetně vynitřního vybavení). Nejlepší je již při výběru firmy spolupracovat s nezávislým odborníkem, který vám později bude provádět stavební dozor, nebo s rozpočtářem. Nezávislá osoba je plně zainteresována na spokojenosti svého zákazníka a nebude ignorovat případné nedostatky a nesrovnalosti ze strany stavební firmy. Navíc rozpozná už při výběru firmy, že něco prostě není v konkrétních případech v pořádku. Důležité je nejen provnání cen, ale především konkrétních nabízených služeb. Rozpočtář pak snadno pozná, co důležitého v nabídce chybí a co která položka znamená. A nezapomeňte – svá práva a povinnosti mají v dobré a vyvážené smlouvě obě smluvní strany!
Vybrali jste firmu, následuje uzavření smlouvy
Návrh smlouvy o dílo je nutné důkladně prostudovat, návrh smlouvy připraví stavební firma, vy však nepodepisujete jakýsi „formulář,“ ale svou „budoucnost.“ Obzvláště důležité je také sladění smlouvy o stavbě domu se smlouvou, kterou uzavíráme s hypotéčním ústavem, případně stavební spořitelnou. I v případě smlouvy s finanční institucí je nutné důkladně prostudovat všechny její body (ustanovení), včetně smlouvy o zástavě nemovitosti. Vůbec není od věci požádat o pomoc zkušeného právníka, který vás upozorní na úskalí jednotlivých smluv. Finanční instituce mívají tendence chovat se jako úřad, který vám předkládá formulář, to však není pravda. Velmi pomůže i spolupráce s dobrým finančním poradcem, který by měl v ideálním případě dokonce vybrat vhodný hypotéční produkt a konzultuje za vás jeho podmínky.Sladění smlouvy s úvěrovými podmínkami
Úvěr je většinou čerpán postupně a musí tedy navazovat na dílčí kroky (etapy) výstavby a postupné hrazení nákladů. Špatně uzavřená smlouva s finančním ústavem může stavbu načas dokonce i zastavit a ohrozit tak termín jejího dokončení a předání. Peníze prostě musí být uvolňovány bankou tak, aby postupně hradily faktury vystavované stavební firmou. V praxi se to provádí tak, že stavební firma navrhne v souladu s etapami výstavby termíny splatnosti dílčích faktur, banka je zhodnotí a případně navrhne jejich úpravu, pokud je přímo neschválí. A nezapomeňte na takzvané „zádržné,“ čili částku, která bude bankou uvolněna až po řádném převzetí díla investorem. Nezapomeňte, že i banka se bude chovat jako majitel nemovitosti, protože ta bude až do uhrazení hypotéky včetně úroků bance zastavena. Zádržné činní cca 10% celkové ceny výstavby. Také nezapomeňte, že kvůli uzavření úvěrové smlouvy musíte uzavřít i životní pojistku, což bude další nemalý náklad. Hovoříme o takzvaných doprovodných nákladech, kam patří třeba i poplatek za vyřízení úvěru, pojistka pro případnou neschopnost úvěr splácet a další položky včetně poplatků na stavebním úřadu. V případě pojistky pro neschopnost splácet je pak nutné důkladně prostudovat její podmínky a pokud se vám pak tato „nemilá situace“ skutečně stane, včas to pojišťovně nahlašte, aby mohla včas začít plnit své závazky vůči bance.