Chatka pro ideální dovolenou vypadá trochu jinak, plánujete ji trávit ve dvou. Anebo, má-li sloužit k pobytu vás i vašich dětí. A co teprve, když k tomu ještě přiberete prarodiče. To už chce pořádnou chatu, aby se tam všichni vešli. Trojgenerační chata s panoramatickým výhledem na jezero Catchacoma to ale ustojí.
Uvnitř chata nabízí 205 metrů čtverečních, a je chytře strukturovaná tak, že se spolu jednotliví její obyvatelé (podle věkových skupin) vlastně ani moc potkávat nemusí. Nedá se totiž očekávat, že by se prarodičům chtělo lézt po žebřících do obytného mezipatra. To se tak stává formálně nedostupným královstvím dětí. Rodiče pak nachází soukromí za dveřmi jejich vlastní obytné části.
Tím se elegantně předchází tomu, že by si tu lidé mohli lézt na nervy a trpět ponorkovou nemocí. K tomu by totiž teoreticky dojít mohlo. Chata totiž stojí na poloostrově, a přístupná je pohodlně jen vodní cestou. Lodí po jezeře. Autem to jde přes lesy taky, ale nic příjemného to není. Takže když počasí nepřeje, může se tu pobyt neplánovaně i docela protáhnout. Což už by k těm ponorkovým náladám vést mohlo. Členění prostoru ale napomáhá tomu, aby si každý mohl rodinnou dovolenou užít po svém.
Chata je ve své podstatě jednopodlažní, definována je ale trojicí propojených objemů. Její design vychází ze svažité topografie, která se zvedá z okraje vody.
Tři objemy, jedna střecha. A pohoda pro všechny
Tři objemy chaty fungují jako diskrétní křídla sjednocená pod jedinou střechou, se strmě nakloněnými střešními liniemi. Centrální shromažďovací prostor zahrnuje prostor pro bydlení a stolování – tam jsou stropy vysoké - zatímco rodinné a hostinské pokoje jsou seskupeny do příslušných křídel a lemují centrální objem.
Dohromady tu napočítáte šest ložnic, dvě koupelny a společný rodinný pokoj. Ten se skvěle hodí, kdy je zájem o družnost a společné zážitky. Interiérem se nese paleta bílé a dřeva s tmavými akcenty. Vnitřní stěny lemují javorové překližky, doplněné uhlově šedými dvířky a skříňkami. Stěna z plechu válcovaného za studena doprovází kout s krbem a kamny. Výrazná je v plánu chaty i kuchyně s ostrůvkem ze šedavého kamene.
Vnějším obkladem chaty je šedě mořené dřevo. Hezky to ladí s okolním lesem, který též není úplně tmavý. Vstupní veranda, lemovaná hřejivě načervenalým dřevem zeravu, k sobě přitahuje pozornost. Pobytová paluba je zasazená do svahu, rozkládá se na několika úrovních a podbízí se pestrému využití celou rodinou.
Když se tu architekti ze studia Dubbeldam Architecture + Design pustili do práce, ležela jim na srdci udržitelnost. Proto také do návrhu začlenili pasivní a aktivní strategie pro minimalizaci dopadu stavby na životní prostředí. Systém HVAC například umožňuje odstavení vytápění jednotlivých křídel (při nenaplnění kapacity). Klenuté stropy a velká ovladatelná okna zlepšují pasivní větrání a přirozené denní osvětlení, čímž snižují závislost na klimatizaci a umělém osvětlení.
Mezi další udržitelné prvky patří vysoce výkonné zasklení, nízkoprůtokové instalatérské práce, energeticky efektivní vybavení, ventilační systém s rekuperací tepla, vše doplněné vysoce zaizolovaným pláštěm budovy, která je vystavěná z FSC certifikovaného dřeva.
Zdroj: Dubbeldam Architecture + Design
Foto: Riley Snelling