Dnes, 4.12., mají stejně jako každý rok svátek všechny Barbory, Barbary, ale také Babety. A právě podle Barbor je pojmenován starý lidový zvyk, kdy si dříve svobodná dívka v tento den natrhala větvičky třešní nebo višní. A pokud jí na Štědrý den rozkvetly, měla se do roka vdát. Dnes barborky trhají i dívky a ženy nevdavkuchtivé. A dokonce i muži. Jde přitom především o sváteční bytovou dekoraci, původní zvyk již ztratil smysl.
Střihat nemusíme jen třešně a višně
Aby nám větvičky do Vánoc vykvetly, nemusíme zrovna střihat zahradnickými nůžkami jen větvičky třešní a višní, třeba taková zlatice, které nesprávně říkáme zlatý déšť, nám do Štědrého dne vykvete zaručeně, dokonce mnohem dříve. A zkusit můžeme i jiné druhy dřevin, stromů a keřů. Třeba větvičky švestek a jiných slivoní, jejichž květy budou sněhobílé, ale i magnólie. I ty za pokus stojí stejně jako větvičky broskvoní, jabloní a hrušní, třešní okrasných (sakur), kalin, jabloní okrasných, prostě čehokoli, co máte právě ve své zahradě po ruce.
Zvyky méně tradiční
S barborkami přitom souvisí i tradice méně známé. Dívka si třeba může větvičky pojmenovat podle svých nápadníků a nakonec se stane nevěstou toho, jehož větvička vykvete nejdříve. Pomocí barborek lze také předpovídat šťastný měsíc, jelikož kolikátý den po uříznutí barborka vykvete, tolikátý měsíc bude pro jejího majitele šťastným. A tuto hru si může vyzkoušet rovnou celá rodina. Zvyky spjaté se svátkem Barbory připomínají svatou Barboru, světici z maloasijské Nikomédie. Tu podle legendy sťal její vlastní otec, bohatý a krutý pohanský obchodník. A proč? Protože se nezřekla své křesťanské víry. Cestou na popravu prý Barbora uchopila větvičku, která pak uprostřed zimy vykvetla.
Péče o barborky, aby vykvetly
Péče o barborky začíná již výběrem vhodných větviček. A není to nic složitého, vybíráme takové, které mají hodně květních pupenů. Při střihání větviček přitom musíme dát pozor, abychom dřevinu nepoškodili. Zásadně používáme kvalitní ostré zahradnické nůžky, abychom do míst řezu nezanesli infekci, určitě větvičky netrháme, nepižláme tupým nožíkem apod. Nastříhaným větvičkám pak seřízneme konec, aby byla co největší plocha přijímající vodu, čili hodně zešikma.
Větvičky vložíme do vázy s vodou a necháme je nejprve několik hodin přizpůsobit vyšší teplotě (třeba ve sklepě či komoře). Poté je až umístíme i s vázou na světlé místo se stálou pokojovou teplotou. Do tří týdnů by nám tak měly větvičky ve vytápěném prostoru vykvést. Nejčastější příčinou neúspěchu bývá suchý vzduch a vysoká teplota, proto větvičky nedáváme blízko topení, místnost vytápíme na cca 20 oC a větvičky pravidelně rosíme.
Co když na barborky na svatou Barboru zapomeneme?
Pouze stačí se vzdát bělostných květů třešní či růžových květů třešní okrasných – sakur a jiných ovocných dřevin. Uříznuté větvičky zlatice nám vykvetou velice rychle. Rychle nám vykvete také jasmín a větvičky vrby. Pomoci si navíc můžeme i tak, že nařezané větvičky ponoříme přibližně na půl dne do vody o teplotě okolo 35 oC a dbáme na to, aby voda nevychladla. Poté vložíme větvičky do vázy.
Tradiční pranostiky o svaté Barboře
- Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bude po celý advent (až do Vánoc).
- Je-li na den svaté Barbory jinovatka, urodí se hojně ovoce.
- Svatá Barbora je pilná pradlena.
- Svatá Barborka vyhání dřevo ze dvorka.
- Svatá Barbora větry přivolá.
- Barbora na ledu, Vánoce na blátě.
- Po sněhu Bára s Mikulášem šla.
- Svatá Barbora nosí vodu a Mikuláš splavuje.
- O svaté Barboře ležívá sníh na dvoře.
- Po svaté Baruši střez nosu i uší!
- Svatá Barbora nosí bláto do dvora.
- Svatá Barborka táhne sáně ze dvorka.
- Na svatou Barboru saně do dvoru.
- Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude hodně trávy.
- Jsou-li na svatou Barboru meze přikryty sněhem, bude hojně trávy.
- Snese-li led o svaté Barboře hus, snese o Vánocích vůz.
- Svatá Barbora bývá naškrobená.
- Když je Barborka ucouraná, bude svatý Štěpán na ledě.
Zdroj: Wikipedia.org