Luštěnice trnitá je neobvykle kvetoucí letnička dorůstající výšky cca 150 cm. Její neopakovatelné květy se zdánlivě podobají velkým pavoukům s dlouhýma nohama. Mohou za to především dlouhé tyčinky, které připomínají nohy pavouků sekáčů. Též se říká, že tyčinky a čnělky řídkých, vzdušných květů tvoří dojem pavučiny. Ovšem své jméno získala luštěnice trnitá podle svých trnů a též trnité žilnatiny na rubu listů.
Nádherné a neobvyklé květy kleome lákají hmyz
Luštěnice trnitá (Cleome spinosa) nebo též kleome je opravdu oslnivá letnička, byť je ve své domovině podle druhu rostlinou víceletou až vytrvalou. Tato rostlina z čeledi kaparovité (Capparaceae) vypadá již na první pohled velice cizokrajně, jelikož pochází z teplých oblastí Ameriky, konkrétně z Mexika, Brazílie, Argentiny, Paragvaje a Urugvaje. V našich zahrádkách, zahradách a parcích není dosud příliš obvyklá, o to je však zajímavější a vzácnější. Do zahrady nám vnese barevnou záplavu květů, prostě tyto květiny nikdo nepřehlédne. Monumentálně přitom působí ve větších skupinách. A pohledné květy silně vábí hmyz.
Originální, neobvyklá, extravagantní
Pokud tedy milujete originální, jakkoli neobvyklé, extravagantní a méně známé květiny, bude pro vás právě kleome jedinečnou volbou. Přitom si ji lze každoročně jednoduše vypěstovat ze semínek. Kleome roste velmi rychle a pro svou výšku se dokonce může stát netradičním sezónním živým plotem. Záplava bílých, růžových, rudých a až fialových květů výborně kontrastuje dlanitě děleným listům. Samotné květenství přitom působí jaksi rozcuchaně. Řídké hrozny kvítků na dlouhých stopkách jsou však poměrně velké. Květy se vyznačují podlouhlými až okrouhlými korunními plátky, které jsou uspořádány do hustých terminálních výhonů.
Slunce, voda, výživa
Kleome se bude nejlépe dařit na slunném stanovišti, ale chráněném před větry (květiny by se mohly polámat, byť jsou i přes svou výšku poměrně pevné a nevylamují se). Kleome preferuje půdu propustnou a výživnou, pravidelnou zálivku a přihnojování (spotřebu živin má vysokou). Výborně pak vypadá obzvláště v městských zahradách a parcích.
Vydatná zálivka je důležitá obzvláště v době květu, luštěnicím bez vody rychle uvadají květy. Ovšem nároky na vodu jsou logické, uvědomte si, jak rychle tato květina roste. Prostě doslova „jako z vody“. Osvědčuje se též nastýlka mulčí, která pomůže udržet v záhonu vodu. Případně si lze pomoci nižšími půdokryvnými letničkami ve skupině s kleome, které půdu zakryjí a jejichž nároky na zálivku nejsou vysoké. Pokud bychom zvolili stinné stanoviště, s kvetením kleome to nebude kdovíjak valné.
Do záhonu až po ledových mužích
Semínka si buďto zakoupíme a nebo můžeme vysít loňskou produkci. Lze koupit i sazenice, ale shánějí se dosti obtížně. Rostlinky si předpěstujeme stejně jako jiné letničky a na záhon pak vysadíme již zdatné sazenice. Výsev provádíme v teple v březnu až dubnu a volíme výsev řidší, aby nebyly rychle rostoucí sazeničky později příliš přehuštěné. Poté jednotlivé sazenice přepícháme do kelímků či rašelinových květníčků a na záhon přesadíme až po půlce května (po zmrzlících). Jelikož jsou rostliny vysoké a mohutné, necháme mezi nimi vzdálenosti cca 0,5 metru. Kromě okrasných parterů lze luštěnici pěstovat i v truhlících na terase, nádoby však musí být hlubší.
Ohromnou předností kleome je v našich podmínkách absence chorob a škůdců. Navíc jde o jednu z mála opravdu vysokých letniček kromě například laskavce a několika málo dalších. Obzvláště v kvalitní, propustné a humózní půdě je kleome skutečně schopna dosáhnout až téměř 1,5 metru výšky. Od báze se přitom rostliny keřovitě větví a jejich postranní výhony bývají o něco nižší.
Velice pěkně vypadají i dlouze řapíkaté, dlanitě dělené a vzdušné listy. Byť jsou kleome olistěny poměrně hustě přesto působí vzdušně. Listy mají žláznaté chlupy, které dosahují délky až 12 cm. Na stoncích a bázích listů pak najdeme šedozelené trny. Rostliny nakvétají postupně zdola a pokud odkvetou, dočkáme se další ozdoby, velmi pěkně vypadajících lusků, ze kterých získáme semena pro další sezónu. Výjimkou nejsou ani luštěnice s dvoubarevnými květenstvími, což se často stává právě z vlastních vypěstovaných semen. Kupované osivo je producenty hlídáno.
Kam s kleome a jakou zvolit barvu
Semena jsou pak nejčastěji balena ve směsi barev s názvem 'Colour Fountain Mix', lze si však pořídit i jen jednotlivé barvy květů. Například fialová se ukrývá pod názvem ‘Violetkönigin’, karmínová 'Kirschkönigin' a bílá je 'Helen Campbell'.
Pokud chcete vysazovat kleome spolu s jinými letničkami do skupiny, měly by právě luštěnice tvořit pozadí. V jakékoli výsadbě působí dominantně. Vynikajícím místem pro kleome jsou též předzahrádky, obzvláště pak ty městské. Pozornosti kolemjdoucích tyto nádherné květiny určitě neujdou.