Žumen je oblíbenou pokojovou rostlinou již velmi dlouho, snadno o ni pečují i začátečníci, její růst je rychlý, vzhled nádherný, pěstovat ji přitom lze i jako zavěšenou, jelikož výhony této liány mohou přepadávat dolů z květináče, nemusí se jen přichytávat opory.
Žumen (Cissus rhombifolia) je navíc pokojovou rostlinou, kterou lze od mládí snadno tvarovat. Tato liána si prostě již získal dlouhé řady příznivců. Její stinnější stránkou je, že dovede narůst do značného objemu, proto v bytech vyžaduje časem dostatek místa.
Žumen je tropická rostlina, která svými listy velmi připomíná břečťan. Ve své domovině roste ve vlhkých tropických lesích, jde o typickou liánu deštných lesů, která potřebuje méně světla. Listy druhu Cissus rhombifolia jsou složené ze tří lístků, které mají na začátku (mladé) stříbřitou barvu a později tmavě zelenou. Listy jsou stejně jako stvol pokryté jemnými chloupky. Oproti tomu například Cissus antarctica má leské srdčité listy se zubatými okraji. Letnit lze pouze Cissus antarctica, jinak ostatní druhy nesnesou za veder venkovní prostředí a vůbec už ne sluneční úpal. A jelikož tyto rostliny nejsou mrazvuzdorné, mohou být v našich podmínkách pěstovány pouze jako pokojové.
Žumen lze pnout po pevné opoře, ale i po drátech či sítích. Pokud této rostlině poskytnete oporu, přidržuje se na ní tenkými úponky, které vyrůstají vždy za každým druhým listovým paždím. Pokud budete řez provádět správně a zvolíte vhodné podpěry, bude žumen vděčnou liánou.
V interiérech nám sice žumen zřejmě nevykvete, ale s oblibou je pěstován právě pro možný tvar, jakého může dosáhnout a pro pěkné, sytě zelené listy. A v nabídkách prodejců je více druhů těchto rostlin, které rozlišujeme podle tvaru listů.
Nároky žumenu na pěstování
Žumenu vystačí běžné prostředí běžného bytu a pěstitel bez větších zkušeností. V zimě nám postačí jedna zálivka týdně, v létě dvě až tři. Pro žumeny je vždy lepší dočasné sucho než přemokření. Zalévat je dobré vždy odstátou vodou, substrát volíme kyprý (jeho základ by tedy měla tvořit rašelina), přesazovat můžeme každoročně, přičemž substrát vždy vyměníme. Pokud již právě váš žumen dosáhl obřích rozměrů a vy se bojíte jeho poškození při přesazování, stačí vyměnit pouze vrchní část (vrstvu) zeminy. A co víc, dva měsíce po přesazení či výměně části zeminy nemusíme přihnojovat. Jinak žumeny běžně přihnojujeme od března do listopadu, nejvýše jednou týdně, zcela stačí jednou za 14 dní.
Žumeny nemusíme pěstovat přímo na vnitřním okenním parapetu, vystačí jim i méně rozptýleného světla. Naopak žumenům při příliš silném osvětlení zblednou listy. Dokonce se jim dobře daří i na severně orientovaných oknech, kde je v bytech nejméně světla, stejně jako v polostínu temnějšího pokoje. Cenou je pouze to, že roste méně bujně. Při dostatku denního světla pak naopak dosáhneme hustých, bujně rostoucích rostlin, jejich listy však nebudou tak sytě zelené. Vhodnými teplotami pro pěstování žumenů jsou teploty mezi 12 až 25 °C (ideál je uprostřed, tedy 18 °C). Pokud jsou listy žumenu zaprášené, otíráme je lehce vlhkým hadříkem. Žumeny lze s úspěchem pěstovat dokonce i hydroponicky. Příliš chladné stanoviště v zimě způsobí skvrny na listech žumenu, pozor tedy na zimní teploty, nejde o rostlinu subtropickou, ale tropickou.
Řez žumenu čili množení
Množení žumenu je ideální vegetativní, nakonec vzhledem k tomu, že nám žumeny v našich bytech nevykvetou, se jiná možnost ani nenabízí. Pokud na jaře seřízneme nejdelší výhony, můžeme odříznuté části výhonů použít na řízky. K řízkování používáme vždy boční výhonky s nejméně třemi listy. 8 až 10 cm dlouhé řízky zapícháme do zeminy v květináči, uložíme na teplé místo a schováme pod igelitový sáček (kvůli teplu). Stonek je před zapíchnutím do zeminy vhodné ponořit do stimulátoru růstu, tedy roztoku se stimulátorem, lépe pak zakoření.
Škůdci žumenů
Žumen může být napaden sviluškami, pokud je vystaven vysokým teplotám a suchu. Snadno se na takovou rostlinu přestěhují z jiných pokojovek. Svilušek však žumen jednoduše zbavíme pod sprchou pomocí silného proudu vody. Případně lze použít vhodný chemický přípravek a zvlhčování vzduchu v místnosti. Žumenům mohou škodit také puklice, mšice, molice a štítěnky.
Jak v interiéru umístit žumen
Žumen může být jak solitérem uprostřed místnosti, tak pěknou hrnkovou rostlinou na okně. Může dokonce i zakrývat příliš holé stěny, viset dolů zavěšen v květináči jako balkónovka, jako liána pak popne okna i dveře a vůbec různé konstrukce. Je ale třeba zvýšit hustotu výsadby, 1 rostlina určitě nebude stačit. Žumen může být dokonce přepážkou místnosti.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org, shutterstock.com