Recyklace není pro nikoho z nás žádnou novinkou, ale stavební a dokonce i interiérové pohledové desky z použitých nápojových kartonů? I to je realita současné recyklace. Vznikají přitom výrobky nejen vysoce funkční a nahrazující dražší alternativy, ale i velmi estetické.
Dvě kouzelné formule: Flexibau a PackWall
Právě Flexibau, s.r.o. je firma vyrábějící stavební a interiérové desky z použitých nápojových kartonů. A PackWall je jméno jedinečného výrobku, který vrací život materiálu, jež se zdál být pouhým nepotřebným odpadem, nápojovým kartonům. Dokonce jde o jediný subjekt v ČR, který tetrapaky vůbec přijímá k recyklaci. „Troufnu si říci, že jsme jediní ve střední Evropě, kteří umí takovýto odpad recyklovat celý. Čili neoddělovat z něho jen dílčí složky, jako je tomu například v papírenské výrobě, kde se z tetrapaků využívá pouze jediná ze tří složek – celulóza“, říká Radim Lovětínský, ředitel Flexibau, s.r.o.
Přeměna nepotřebného odpadu na velice trefný a funkční produkt
Především je ale přeměňován téměř nepotřebný odpad na velice trefný a funkční produkt. Desky, které mají oproti konvenčním alternativám na trhu dokonce i některé benefitní vlastnosti. Je jimi poloviční nasákavost vodou (lehce přes 1 %), 50% bobtnavost oproti deskám na bázi dřeva, vysoký útlum hluku (31 dB), nulový obsah dodatečně přidávaných chemikálií a vysoká prodyšnost (μ = 111). Navíc jde o velice praktické řešení v době kůrovcové kalamity a nedostatku dřeva, respektive rostoucí ceně dřeva a s tím souvisejícího nedostatku. Vedle toho je zde dřevo poškozené, nekvalitní, o které není valný zájem, dřevo kůrovcové. A právě recykláty se za takové situace stávají plnohodnotným řešením.
Zvýšený zájem o alternativy ze strany maloodběratelů
Navíc se stále vyvíjí mentalita koncových uživatelů, stavebníků a majitelů nemovitostí. Mnozí se začínají stále více ubírat eko zeleným či modrým směrem. A právě z řad maloodběratelů se firma dnes setkává se zvýšeným zájmem. Je to dáno již jen tím, že velkoodběratelům (obchodníkům) je více méně jedno, co prodají nebo přeprodají. Jejich zvýšený zájem o výrobky z recyklovaných materiálů je dán začínajícími radikálními „útoky“ (poptávkami) po alternativních řešeních ze strany maloodběratelů.
Roste spolu s ostatními cenami i cena tetrapakových desek PackWall?
„Ano, dlouho jsme odolávali, dokonce jsme do června loňského roku drželi ceny z roku 2019, avšak byli jsme na základě zvyšování cen surovin, energií, práce, aj. donuceni letos ceny našich produktů zvýšit. Jednalo o zdražení ve výši cirka 50%,“ odpovídá Radim Lovětínský. Dlužno též dodat, že desky PackWall jsou běžně k dispozici prostřednictvím hned několika řetězců stavebnin, které mají pobočky nejen v okresních městech, ale také v řadě městysů až vesniček. Nehrozí navíc nebezpečí, že by byl na trhu těchto desek nedostatek, jako je tomu u jiných stavebních materiálů. Ostatně suroviny potřebné k výrobě je k dispozici nadbytek.
Stinná stránka tetrapakových desek
Jednoduše řečeno jsou jí nečistoty. Tedy ty nečistoty, které pak představují určité problémy na stavbě, jelikož je nelze zcela odstranit. Vždy se prostě jedná o materiál (surovinu) s drobným obsahem nečistot. Některé vstupní suroviny nelze zcela dočistit, jako bychom je získali těžbou v přírodě. Řemeslníci pak musí při práci s deskami například častěji brousit řezné kotouče pil. Ne vždy, nejde o standard, ale může se to stát.
Ekologické označení výrobků
Výrobce dlouho zvažoval, zda a jak své výrobky takzvaně ekologicky označit, certifikovat. Na světě je řada takzvaných „EKO“ systémů a nebo komerčních projektů (firem), které se snaží o nějaké shlukování nebo prezentaci věcí, produktů, služeb apod. zeleným či modrým směrem. Nakonec se ve firmě Flexibau rozhodli pro GREEN BRANDS. Celý proces získání certifikace trval skoro rok a mezinárodní porota opravdu prověřovala nejen produkt samotný, ale i společnost jako celek (například zda se dokumenty tisknou na papír a nebo je využíváno elektronických cest a nosičů, zda zaměstnanci třídí odpady, které sami vyprodukují apod.). Díky dobře nastaveným interním procesům nakonec firma získala hodně vysoké hodnocení a bylo jí pro roky 2021 a 2022 uděleno označení GREEN BRANDS. A to začalo být ihned prezentováno na površích desek PackWall a na všech možných médiích včetně stránek www.packwall.cz.
Výroba a využití desek PackWall
Výše jsme uvedli, že tyto desky vznikají recyklací takzvaných tetrapak obalů, čili nápojových kartonů. Jde o obaly (krabice) od džusů, mléka, vína a obdobných potravin. Obaly jsou vstupní výrobní surovinou, která je nadrcena na takzvané chipsy a za vysokého tlaku a teploty zalisována mezi dvě krycí vrstvy.
Desky PackWall jsou zpravidla plnohodnotnou alternativou dřevoštěpkových desek OSB. Základní výrobní modifikací je deska PackWall basic, což je standardní deska s hnědým povrchem. Používá se ve stavebnictví během suché výstavby domů a bytů, nejčastěji k tvorbě obvodových stěn, příček, kleneb, střešních plášťů, záklopů podkroví, podhledů, stavebních ohrad nebo jiných dílčích
konstrukcí. Desky PackWall basic mají hranu rovnou, zaoblenou a nebo s drážkami pro vsazení spojovacích lamel.
K atraktivním a pohledovým účelům je používána deska PackWall design. Tato pohledová deska má průhledný povrch na jedné straně. Ideální je pro originální expozice a jako přiznaný obkladový prvek. Za účelem dlouhodobého zachování perfektního vzhledu desky se však doporučuje povrch opatřit transparentním lakem s obsahem UV blokátorů. Oproti tomu deska PackWall design panel má povrch průhledný po obou stranách.
Deska PackWall surface má hladký povrch a kromě zaoblených hran a drážek může též nabídnout překryvnou Z hranu, stejně jako deska PackWall design a deska PackWall design panel.
Desky PackWall design a PackWall design panel se též hojně používají v truhlářském průmyslu. Zhotovují se z nich vestavěné skříně, komody, lavice, regály, police, pulty, designové prvky, obklady, ale třeba i zahradní nábytek, prostě cokoli.