Okusují prostě všechno, na co narazí: stromky, zeleninu, ba dokonce i kořeny stromů. Zahrádkáři neustále hledají nové způsoby, jak se hrabošů (ale i jiných hlodavců) zbavit. Přinášíme vám přehled nejčastěji používaných metod, jak hraboše vyhnat ze zahrady.
Jak hraboš vypadá a jak škodí
Hraboš měří přibližně 10 centimetrů. Ocas má krátký a v porovnání s myší jsou jeho uši menší a z větší části schované v srsti. Čumák má oblejší. Barva jeho srsti se pohybuje od šedivé (jako u myší) až po rezavou.
Přítomnost hraboše na zahradě odhalí díry o průměru asi 3-4 cm. Mezi jednotlivými vstupy do podzemních chodbiček tvoří chodníčky, okolo kterých pojídá trávu.
Hraboši škodí tím, že pojídají vaši úrodu. Ohryzávají všechny části rostlin, a to od kořenů (rostliny hynou), přes výsev, až po veškerou zeleninu blízko země. Rádi si pochutnají třeba na cibuli nebo na mrkvi. Škodí také stromům, jimž u země okusují kůru. Naštěstí ale není hraboš schopný po stromech šplhat.
Zdroj úvodní fotografie: wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
Prevence
Nejlepší samozřejmě je, pokud se k vám na zahradu hraboš vůbec nenastěhuje. Proto kontrolujte pravidelně kompost, kde si hraboši rádi hloubí cestičky. Rozhodně ale kompost nerušte. Slouží jako líheň například pro užovky, kterými se hraboši živí. Pomůže také, pokud ze zahrady budete odstraňovat zbytky výpěstků. Spadaná jablka, hrušky či švestky fungují na hraboše jako magnet.
Dvanáct způsobů, jak se hraboše zbavit
Neexistuje žádná metoda se 100% úspěšností. Vyhnání hraboše ze zahrady bývá během na dlouhou trať a ne každý uspěje. Všechny následující metody by však mohly zabrat také na hryzce a krtky.
1. Děrované košíčky z PET lahví a pletiv s malými oky
Okrasné cibuloviny sázejte v děrovaných sázecích košících. Snadno je vyrobíte z PET lahví. Ty rozřízněte a udělejte do nich díry. Stejný systém zvolte při práci s pletivem.
2. Odpuzovače z PET lahví
Hraboši (stejně jako krtci nebo hryzci) nesnáší hluk. Odpuzovač z PET lahví je schopen v podzemních chodbičkách vytvořit stejně silný hluk jaký prý vydává závodní motorka.
Jak na to? Vezměte čtyři PET lahve a odstraňte jim dno. Takto odříznutá dna následně nalepte (např. tavící pistolí) jako křidélka na další lahev, do které vyříznete otvor maličko větší, než je drát. Tu umístěte na pevný drát a zapíchněte asi 20 cm hluboko. Pak už jen stačí počkat na vítr a láhev se roztočí. Jak se láhev tře o drát, vydává nepříjemné zvuky, které se následně přenášejí do země.
Prožitek z nepříjemného hluku by si škůdci měli pamatovat, takže by se neměli vrátit ani po odstranění zařízení.
Takto vyrobené rušiče však mají tři nevýhody. Za prvé nevypadají příliš hezky, za druhé, pokud nefouká vítr, nefungují. A za třetí: podle některých názorů si hraboši na hluk zvyknou a již na ně nefunguje. Každý zahrádkář má s touto formou plašení jiné zkušenosti. Zatímco někomu funguje perfektně, u jiného vykazuje nulový účinek.
3. Vykuřování dýmovnicí
Ačkoliv se jedná o velmi účinnou metodu, má jeden háček. Musíte ucpat všechny otvory do nor, což většinou bývá pěkný oříšek a málokdy se povede.
Navíc pozor: rozhodně nevykuřujte v době sucha, mohl by vzniknout požár!
4. Odpuzující rostliny
Naše babičky proti hrabošům po zahradě pohazovaly snítky máty nebo vysadily několik afrikánů. Hraboš nemá rád i další aromatické rostliny, jakými jsou pryšec nebo třeba česnek.
5. Draselná sůl
„Pocukrujte“ každý otvor draselnou solí. Chlor, který se ze soli uvolňuje, prý hrabošům vadí.
6. Návnady
Jedovaté návnady nesmíte nikdy použít, pokud vám po zahradě pobíhají domácí zvířata nebo máte malé děti! Jedná se o jedy, proto si tuto metodu nechte na závěr, pokud vše ostatní selže!
Pokud se pro jedy nakonec rozhodnete, raději vždy volte mírnější formy, u kterých nebude hrozit tzv. sekundární otrava, tj. otrava predátorů, kteří se živí hraboši, např. káňat, poštolek, čápů, koček aj. Ohleduplnější formy fungují na principu bránění krvetvorby. S návnadou vždy pracujte v rukavicích. Prvním důvodem je ochrana vlastního zdraví. Dále je důležité zamezit tomu, abyste na návnadě zanechali svůj pach.
7. Výbuch propan-butanu v norách
Jedná se o metodu používanou ekologickými sadaři. Efektivnost této metody je asi 70 %. Hodí se spíše pro malé plochy, protože se jedná o časově náročnou metodu. Raději tuto metodu vyzkoušejte jen v přítomnosti někoho zkušeného, abyste nepřišli k úrazu!
8. Vytvořte si „hadník“
Velmi efektivní a dlouhodobě funkční řešení. Podrobný návod, jak si vytvořit hadník, naleznete v našem návodu, jak se zbavit hryzce.
9. Podporujte kočku v lovu
Jedná se o velmi ekologické řešení, které má vysoké procento úspěšnosti. Pokud chcete, aby kočka lovila co nejvíce, prostě omezte její krmení. Samozřejmě musíte kontrolovat zdravotní stav zvířete.
Vítejte i další lovce, zejména dravé ptáky. Zajímejte se o to, jaké potřebují podmínky, aby se k vám nastěhovali, respektive aby u vás lovili.
10. Elektronické odpuzovače (plašiče)
Tento typ plašičů vytváří zvuk a vibrace na velmi nízkých kmitočtech. Ty jsou hrabošům velmi nepříjemné. Přesvědčte se, zda má odpuzovač efekt na celou vaši zahradu. Hraboš by se mohl pouze přestěhovat do její jiné části.
11. Hrnec
Těsně ke vchodu do díry dejte hrnec a do něj pastičku. Hraboši vyhledávají tmu a navíc se pod hrncem drží teplo. To hraboše přiláká zejména v zimních měsících.
12. Sekejte trávu
Hraboš si rád pochutnává na dlouhé trávě, proto její pravidelné sečení připraví hraboše o potravu. Posekanou trávu co nejdříve odneste na kompost. Také zlikvidujte zarostlé kouty zahrady, kde by se hraboš mohl schovávat.