CS House aneb jak se z farmy na venkově stal moderní městský dům
Působivá rekonstrukce, která překročila původní rámec a proměnila využití i podoby někdejší zemědělské farmy, a vytvořila z ní moderní rezidenci.
Působivá rekonstrukce, která překročila původní rámec a proměnila využití i podoby někdejší zemědělské farmy, a vytvořila z ní moderní rezidenci.
Můžeme si utahovat z chronických pěstitelů trávníků, kteří se snaží za cenu enormního výdeje energie udržet nepatřičný a nepůvodní zelený pažit před svým domem. Ale ti, kdo propagují městské zahrady jako univerzální řešení, si vlastně počínají stejně. Je totiž ve svém principu nehospodárné, neekonomické a bohužel dost často i neekologické.
Bývaly časy, kdy celé pobřeží dánského Tisvilde (a s ním i městečka Tisviledeje) byl regionem rybářů. Časy se ale mění, a dnes se už všechny rybářské chatrče v oblasti staly vyhledávanými víkendovými chatičkami. Klient studia OS architects k nim nechtěl přidávat další. A proto si raději nechal postavit Dům ze dřeva.
Představa o dokonalé sauně, kterou by chtěli mít obyvatelé domu z předměstí lotyšského městečka Mārupe na dvoře za domem. Na druhé straně rozpočet limitovaný stropem 30 000 € (cca 745 000,- Kč), a rozloha stavby předdefinovaná stavebními vyhláškami. Jak to dopadlo?
Chystáte se stavět rodinný dům a při pohledu do vizualizací a 3D modelů od architekta si nejste jisti, zda skutečně odpovídá vašim představám? Máme pro vás řešení!
O tom, že bambus je navýsost tradiční stavební materiál, nikdo moc nepochybuje. Pro jednoduché a nenákladné přístřešky budované v tropech je skutečně asi tím nejlepším, co okolní příroda nabízí. Rozhodně vám ale bambus nevytane na mysl jak konstrukční materiál pro stavbu šestipatrového luxusního hotýlku. A právě v tom je indonéský projekt unikátní.
„Škoda, že jsem si výsledek nemohl prohlédnout ještě před rekonstrukcí, rozhodl bych se jinak.“ Chcete se této větě vyhnout? Nechte si zpracovat vizualizaci interiéru a nebo celého nového domu včetně jeho exteriéru.
Australanům je do vínku nadělena dlouhověkost. Proto se tu někteří architekti soustředí právě na takové úpravy domů, jež umožní lidem pokročilejšího věku „stárnout ve svém“. Chce to pochopitelně vyjít ze strategií určité empatie, pochopení principů a důsledků stárnutí. Ale když se to podaří? Stojí to opravdu za to.
Krásná ukázka elegance a moderního designu, který těží z výhod i omezení lokality, kde stavební parcela stojí. Kouzlo mu dodávají tvarované průhledy a střešní okna, a také neobvyklá geometrie stropů.
Se Včelínem to nakonec dopadlo úplně jinak než se čekalo. Příběh se začal psát nedaleko Strahovského kláštera blízko kanceláře jeho tvůrce, a to už v roce 2014. Dnes naleznete Včelín v Hostivaři, jeho větší sestra Ester pak tvoří dominantu v Jeruzalému nedaleko Zdi nářků. Za těmito projekty stojí ateliér Huť architektury.
Permakulturní bydlení představuje život v souladu s přírodou, ale i obyčejným selským rozumem. Na prvním místě je praktičnost, dostupnost a úspora energií, ale i vody, stejně jako úcta k přírodě a život v harmonii s ní. Nejen permakulturní zahrady jsou fenoménem doby, ale též bydlení v tomto stylu.
Nízkoenergetický bungalov Bára má dispozice 4+kk. Na užitné ploše 124 metrů čtverečních najdete kromě hlavního obytného prostoru ložnici a další dva pokoje, prostornou koupelnu a technickou místnost. Každý z pokojů má jako bonus vlastní šatnu a ložnice dokonce i druhou koupelnu.
Není to dům, na který by běžný smrtelník nejspíš našetřil hypotékou. U nás, ani v brazilském Guarujá, kde stojí. Přesto je stavbou, která dráždí fantazii. Casa na Mata se usadila v divoké džungli, ve strmém svahu, odkud vyhlíží na blízký Atlantický oceán.
Cabernet je prostě úžasný dům. Čtyři ložnice nabídnou zázemí až pětičlenné rodině a dvě koupelny zajistí, že ranní shon bude probíhat v pohodovějším tempu. Pokud máte rádi dvoupatrové stavby, které ušetří místo na pozemku při maximální podlahové ploše, je právě dřevostavba Cabernet ideální volbou. Ne náhodou se Cabernetu říká VILA DŮM! A to prosklení.
Tři malé stodoly a jedna velká, propojené do jednoho rodinného domu. Rodinný dům Totoral kombinuje přirozenost s výjimečností, a je schopen upravovat svůj provoz i energetickou bilanci podle toho, kolik lidí v něm zrovna žije.
Může být rekreační objekt, víkendová chata usazená v člověkem nezasažené přírodě, poctou moderní stavební technologii? Může. Architekti totiž svůj projekt pojali jako demonstraci toho, co je dnes díky dostupným materiálům možné.
Mládí si vystačí s málem, hlavně když je ve středu dění. To platilo i pro mladý pár, který žil v bytě formátu garsonky v centru Tel Avivu. Jenže když se ze dvou stali čtyři? Malý byt už nedostačoval, a bylo třeba přesunout se na jinou adresu. Do ne až tak rušné části města, do rekonstruovaného apartmánu, který nabízí rodině plné moderní zázemí.
Většinou stavební záměry nevznikají z rozmarů, ale z nezbytnosti. Ovšem to, co definuje onu nezbytnost, se může výrazně lišit. Projekt přestavby a rekonstrukce kamenné boudy do podoby obytné chaty, vznikl z nezbytnosti nezbláznit se nudou a nečinností během pandemie covid-19.
U většiny realizovaných projektů v architektuře máte jasno, k čemu slouží. Nevyjádřenost projektu by tak nějak z principu byla považována za selhání. V případě alternativních chat na čínském ostrově ale není užití pevně definované, a je to klad. Otevírá se tím totiž neohraničeným možnostem. A není to jediná zvláštnost, kterou Pohádkové městečko u Kukiang zaujme. Areál s plochou 1200 metrů čtverečních je prostě tajuplným zdrojem překvapení.
Působivá rekonstrukce domu s minulostí dodala nový rozměr pohody. Architekti tu vyzvedli úlohu původních rysů, zimních zahrad a prosklených teras. A vytvořili útulný a světlý dům, který svému stáří navzdory obstojí i v 21. století.