zobrazit 2 fotky Průzkum podloží – je to nadstandardní služba nebo nezbytná nutnost? Zatím neexistuje žádná zákonem daná povinnost prozkoumat půdu před zahájením stavby. Přesto se často investice do zjištění charakteru podloží vyplatí. Dovolí nám totiž např. lépe zvolit styl založení základů. Jaké technologie průzkumu se využívají a co všechno se díky nim můžeme dozvědět? Jak dlouho průzkum trvá? Kolik stojí a vyplatí se vůbec?
Pokud není proveden průzkum podloží, pak prakticky nevíme, na čem stavíme. První orientační informace můžeme získat z některých geologických map, ale budou velice nepřesné a povrchní.
Rizika
Výsledky průzkumu nám prozradí složení půdy, které má zásadní vliv na výběr stylu založení základů – jaké materiály, jaké postupy zvolit. Návrhy projektu stavby budou s danými podmínkami optimálně počítat. Když výzkum odhalí v půdě nějaké významné nedostatky, pak existují různá opatření pro zlepšení kvality podloží – návrhy jsou samozřejmě prováděny pro individuální situaci.
Čím nás podloží může překvapit?
Možná by nás ale ani nenapadlo, že to není vždy jen příroda, kdo nám může komplikovat průběh stavby základů. Pod povrchem levně získaného pozemku se totiž můžou nalézat i pozůstatky dřívější činnosti člověka.
Pod povrchovou vrstvou země se může objevit navážka. Přítomnost staré skládky v podloží většinou znamená komplikace. Písek, vyhozené staré spotřebiče a předměty – z nichž některé mají dutý tvar (např. sud) mohou zapříčinit propadnutí a další nebezpečné dispozice.
Průzkum
Finální rozhodnutí je ale na každém z nás: vyplatí se ušetřit pár tisíc a jít do tak velkého a nevypočitatelného rizika?