Od pátku 10.1. až do neděle 12.1. se můžete jako laici zúčastnit výsostně vědecké práce. Najdete si útočiště poblíž krmítka, abyste ptáky nerušili, a přesně hodinu si zapisujete, jací a v jakém počtu krmítko navštěvují. Svůj počin pak můžete zopakovat další přesnou hodinu na stejném místě, nebo na jiných stanovištích. A vůbec nemusí jít jen o krmítka.
Ptačí hodinka, to je vlastně sčítání ptáků nejen na krmítku. Letošní sedmý ročník tohoto projektu proběhne od 10. do 12. ledna a zapojit se do akce může doslova každý. Pomůžete tak ornitologům získat zajímavé a důležité informace o chování ptáků. A jelikož nejde o soutěž, nýbrž seriózní vědecký výzkum, cenná jsou skutečná čísla, nikoli vymyšlená, nadsazovaná. Ornitologové s vaší pomocí například zjistí, že čím dál tím více rehků (mimochodem pták roku 2024) zůstává na zimu u nás. Prostě risknou kvůli stále mírnějším zimám nemigrovat.
Jak se zapojit
Sčítání ptáků, tedy ptačí hodinky, se mohou účastnit jednotlivci, rodiny, ale i školní kolektivy, přírodovědné kroužky, skautské oddíly, party důchodců z domovů pro seniorů, senioři v důchodovém věku ze sousedství. Vědět přitom nepotřebujete nic, na všechny podstatné informace a dokumenty vás navedou na webu České společnosti ornitologické.
Pokud jste nyní klikli na odkaz, vlevo vidíte výběr kapitol, dokumentů a zajímavostí, například i kvízů, díky kterým se naučíte ptáky rozeznávat. Stáhnout či vytisknout si můžete i příslušné formuláře.
Hned v první kapitole Jak se zapojit se dozvíte, že se sčítá vždy přesně hodinu (60 minut) v libovolně vymezeném časovém úseku (začít můžete třeba 13:06 a skončit 14:06). Dozvíte se také, že sčítat ptáky lze kdekoli, kde se ptactvo nebeské vyskytuje (na zahradě, na balkoně, v parku, u lesa…). Samozřejmě je doporučováno jako ideální stanoviště okno, z něhož vidíme na blízké krmítko, které je dobře zásobené vhodnou ptačí potravou. Důležité je po celou hodinu zůstat na jednom místě a zároveň pozorovat jedno místo a jeho nejbližší okolí. Sčítání tedy neprovádíme třeba formou hodinové procházky. Výrazným zvětšením sledovaného území by byly zkresleny výsledky sčítání.
Dále se zde dozvíte, jak přesně sčítat. Je to jednoduché, počítáme veškeré ptáky, kteří za daných 60 minut konkrétní místo navštíví. Vůbec už není důležité, jestli přímo navštívili krmítko, nebo jen prolétli okolo. Pro správné vědecké výsledky je důležité, abychom žádného ptáka nezapočítali dvakrát. U každého druhu proto zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v našem zorném poli, načež hlásíme jen jedno číslo (nerozlišují se počty samců, samic a mláďat). Když tedy pozorujete ve 12:15 dvě pěnkavy, o 15 minut poději čtyři a za dalších 15 minut jednu, zapíšeme 4 pěnkavy (současně).
Co se týká zapisování pozorovaných ptáků, použít můžeme elektronický formulář v mobilu či počítači, případně tužku a sčítací arch z letáku s kresbami nejčastějších hostů na krmítku, který zápis v terénu usnadní. Hodit se může i dalekohled a příručka k určování ptáků. Písemný záznam později přepíšeme do počítače a odešleme.
Na začátku jsme uvedli, že jsou cenná pouze skutečná pozorování, že vůbec nejde o soutěž, kdo spatří nejvíce ptáků. Soutěžit se přesto ale bude. Každý, kdo vyplní a odešle údaje, bude zařazen do losování o ceny. Výherci budou losovaní ve třech kategoriích podle toho, kolik let se sčítání účastní. A ceny jsou velmi zajímavé, například hlavní cenou je dalekohled GPO. Šanci vyhrát některou z cen má každý účastník Ptačí hodinky 2025! Nezáleží přitom, kolik ptáků při sčítání uvidíte, stačí se pouze zúčastnit a odeslat výsledky z alespoň jedné jediné hodiny pozorování (sčítání).
Ornitologové samozřejmě počítají s tím, že ptáky budou pozorovat laici. Proto pro ně připravili na předem přichystaném formuláři i obrázky nejběžněji se vyskytujících ptáků. Navíc je možné do víkendu trénovat na připravených materiálech, třeba ve zveřejněných kvízech. Pro základní a rychlý nácvik je možné si nejběžnější druhy prohlédnout i ve fotogalerii.
Navíc je pro laiky prakticky nemožné rozeznat některé druhy ptáků, proto ornitologové neočekávají, že se pozorovatelé budou snažit rozeznávat třeba šoupálka dlouhoprstého a krátkoprstého, stačí tedy zapsat šoupálek sp. (sp. z latinského species, čili druh). Podobné je to u sýkory babky a sýkory lužní, zapisuje se sýkora babka/lužní.
Sčítat můžete i několikrát během víkendu, například jednu hodinu každý den, nebo 2 i 3, 4 hodiny v různé denní době. O každém pozorování přitom pošlete zvláštní záznam. Jestliže sčítáte ve větší skupině u jednoho krmítka ve stejnou chvíli, o tomto pozorování pošlete pouze jeden záznam. Sčítejte všechny ptáky, které na vlastní oči vidíte, a to třeba jen v okolí krmítka, nebo když jen proletí kolem. Nezapočítávejte ptáky, které pouze slyšíte, nebo o kterých víte, že na krmítko zalétají, ale zrovna ve vaši hodinu nedorazili. Pokud na vaše krmítko zalétá jen málo ptáků, nebo dokonce během hodiny nepřiletí žádný, pořiďte záznam i tak. I to je totiž pro ornitology důležitá informace.
A pozor, při sčítání ptáků se objevují i vyložené kuriozity. Nejen druhy, které měly na zimu migrovat, ale třeba i papoušek, co někomu ulétl. Zaznamenejte i je. Loni se sčítání zúčastnilo 35 tisíc lidí a zaznamenali na svých stanovištích téměř 800 tisíc ptáků.
Zdroj: birdlife.cz, novinky.cz, ČESKÉSTAVBY.cz
Kvíz: Poznáte ptáky na svém zimním krmítku?
Udělejte si náš test a zjistěte, jak na tom jste s poznáváním ptactva na svém krmítku. Tímto testem projde amatérský ornitolog i obyčejný milovník ptáků!