Pukolu se nesprávně říká kadeřavá myrta pro jeho zkadeřené okvětní plátky a listy. Jinak se správně jmenuje lagerstrémie a jde o skutečně dlouholetou (věkovitou) rostlinu, která miluje letnění. Přes sezónu se dokonce ráda stává chloubou balkonů, teras, atrií, případně slunných míst v zahradách. A dokonce byly vyšlechtěné i mrazuvzdorné variety pro naše okrasné zahrady.
Mrazuvzdorné variety pukolu
Právě novodobým křížením pukolu okrouhlolistého (Lagerstroemia indica) s pukolem nádherným (Lagerstroemia speciosa) a s Lagerstroemia faueriei byly vyšlechtěné mrazuvzdorné variety, které mohou zůstat celoročně v zahradě. Co však pukol vyloženě miluje, to je plné slunce, ovšem snese dobře i polostín, ve kterém ale hůře a méně vykvétá.
Jedním ze známých kříženců odolávajících mrazu je kultivar Muscogee, který kvete levandulově růžovými květy a roste velmi pomalu. Na jaře se doporučuje zkrátit loňské letorosty na třetinu původní délky. Mrazuvzdornost kořenů se u tohoto kultivaru uvádí dokonce až –25 °C, mrazuvzdornost horních pater rostliny až –21 °C.
Mrazuvzdorný je též kultivar Acoma s bílými květy v boubelatých latách, stejně jako Tento, který byl vyšlechtěn v USA a kvete purpurově rudě. Pokud navíc větve kultivaru Tento zmrznou až k zemi, rostlina rychle a bohatě obráží a v druhé polovině léta kvete. Ovšem pro české klima je ideálním kultivarem Natchez, který má bohatá bílá květenství a sytě zelené listy. Ty jsou lesklé, na podzim před opadem zčervenají a nakonec jsou až zlatožluté. Pěstovat jej lze i ve tvaru stromku a dosti rychle roste v porovnání s jinými druhy a odrůdami pukolu.
Další z asijských krásek v našich zahradách
Pukol čili lagerstrémie (Lagerstroemia) pochází z jihovýchodní Asie (Korea, Japonsko, Čína), je to opadavý keř či strom, který kvete zhruba od srpna do října. Patří do čeledi kyprejovité (Lythraceae) a dobře prospívá ve všech teplých oblastech po celém světě. A mrazuvzdorné variety dnes klepou i na naše zahrádky. Jinak je však pukol možné pěstovat jako rostlinu pokojovou.
Květy pukolu, plody a borka
Květy pukolu jsou uspořádané do lat dlouhých až 20 cm a o průměru 7 cm, působících impozantně. Pukol kvete od bílé až po různé odstíny růžové a nachovou, listy má krátce řapíkaté, tmavě zelené, před opadem nejprve bronzové a na podzim žluté až okrové. Ovšem mnohé druhy a kultivary mají barvu uvadajících listů též jistou dobu rudých odstínů. Plodem pukolu je kulovitá tobolka, která obsahuje malá okřídlená semínka. Působivá je odlupující se skořicově hnědá borka dřeviny, obzvláště u rostlin starších, kdy borka tvoří zajímavou kresbu.
Ve volné půdě doroste až osmi metrů a je léčivý
Ve volné půdě může pukol dorůst výšky až 8 metrů, v mobilních nádobách ale takových rozměrů samozřejmě nedosáhne. U starších rostlin je pak třeba usměrňovat jejich růst. Dobře se množí semínky i řízky a kvete dokonce již cca 7 měsíců po výsevu. Semena nám lépe vyklíčí, pokud je na 24 hodin před výsevem namočíme.
Pukol je dokonce rostlinou léčivou, kůra se používá v lidovém léčitelství k odvodnění organismu a jako poměrně drastické projímadlo. Navíc snižuje horečky. Semena pak mají narkotické vlastnosti.
Pukol pěstovaný v nádobách
Pokud pukol pěstujeme v nádobě, není náročný, dobře snese průměrné bytové podmínky, vyžaduje teplotu 15 až 25 °C a pravidelnou zálivku. Nesnese přelévání ani přesušený substrát, přihnojování se doporučuje jednou za 2 týdny. V době vegetačního klidu stačí teploty 10 až 20 °C, omezená zálivka a nehnojit. K přesazování saháme jednou za 3 až 5 let a čím je pukol starší, tím menší jeho nároky na přesazování jsou. U starších jedinců stačí vyměnit vrchní vrstvu substrátu. Dobré je, že pukol netrpí výrazně chorobami a škůdci.
Mrazuvzdorné kultivary v zahradě
Mrazuvzdorné kultivary vysazujeme v zahradě na plné slunce a do dobře odvodněné půdy. Nikdy ne na přemokřená stanoviště. Obzvláště v zimě nesmí dřevina zůstat v těžké a podmáčené půdě. Jinak ale kořeny snesou mráz až –20 °C, doporučuje se však bohaté zamulčování.
A pozor, přílišné hnojení pukolu dusíkatými hnojivy podporuje růst na úkor jeho kvetení. Proto přidáme dusík jen brzy na jaře a dále již aplikujeme hnojiva podporující květ. V mírně kyselé půdě rostliny na podzim výrazněji zbarvují své listy.
Květy pukolu netvoří nektar
Zajímavostí je, že květy pukolů netvoří nektar, proto jsou opylovány především většími druhy včel, které sbírají pyl. V květech přitom najdeme 2 typy tyčinek, na kterých se v prašnících tvoří 2 různé typy pylu. Delší tyčinky produkují pyl sloužící k reprodukci rostlin, na kratších tyčinkách najdeme neklíčivý pyl, který je výhradně výživou opylovačů. Je pro ně totiž stravitelnější, je méně dehydrovaný, má pórovitější povrch a obsahuje více glukózy oproti sacharóze. Křídlatá semena jsou později šířena větrem.