Rakušan Erich Stekovics si za svou neobyčejnou rajčatovou kariéru získal mnoho přezdívek, například císař ráje nebo rajčatový kouzelník. Zakousnete se do jeho rajčat a pochopíte. Přitom vlastně nedělá svým způsobem nic neobvyklého. Rajčata pěstuje tak, jak rostou divocí předci současných kultivarů v přírodě. Neobvyklý je však především fakt, že na svých pozemcích sklízí plody cca 3200 odrůd této rajské zeleniny. Nezalévá, nevyvazuje, rostliny s plody leží na polích na slámě. A vyštipování? Zapomeňte!
Cesta k navrácení rozmanitosti
Vášeň, sběratelství, úcta k půdě a přírodě, ale také byznys, marketing, schopnost si v obrovské konkurenci zemědělských a zelinářských pěstitelů vybudovat výjimečnou pozici. Ať to už pan Stekovics udělal jakkoli, určitě šel proti proudu. Ostatně to dokazují i jeho známé citace: "Nejlepší rajčata nejsou téměř nikdy červená." "Evropské stoly jsou pokryty hrstkou hybridních odrůd, i když na celém světě existuje 300 000 odrůd rajčat, z nichž každá chutná jinak." „Za posledních 20 let bylo ztraceno 80 procent plodin, protože se již nepěstovaly. Pozdější generace nás z toho budou obviňovat, když už nezůstane téměř žádná rozmanitost.“
Je patrné, že nevsadil na zájem a obecné povědomí konzumentů o rajčatech, ale chtěl lidem ukázat, co všechno tento úžasný rostlinný druh může nabídnout. Zároveň vede jeho práce ke snaze o zachování rozmanitosti. Když to hodně zjednodušíme, než si nacpat břicho červenými rajčaty jedné komerčně úspěšné odrůdy, to je lepší ochutnávat talíř plný různobarevných a různotvarých plodů různých odrůd. A máte přitom pocit, že jste pojedli spoustu rozličné zeleniny. Oběd? Svačina? Luxusní!
Z původně etnického zemědělského byznysu celosvětový
Erich Stekovics, původně teolog srbského původu, se rozhodl v roce 1999 pokračovat v otcově zeleninovém podnikání. Sice chtěl být kuchařem, nakonec se ale dal na studia teologie, která nedokončil a stal se zemědělcem. Jeho rodiče uprchli na konci druhé světové války ze Srbska do Rakouska a právě pěstováním paprik, chilli a rajčat z místních semínek se Erichův otec Ladislaus trefil do vkusu místních Srbů. A že jich v Rakousku bylo. V roce 1958 se Ladislaus rozhodl profesionalizovat a kvůli prodeji své zeleniny jezdil až šestkrát ročně po celém Rakousku do vesnic obývaných srbskými emigranty. O mnoho později však Erich rozšířil původně etnický byznys na celosvětový.
Mezi zákazníky Ericha Stekovicse jsou dnes luxusní restaurace a gastronomické destinace z celého světa, tabule bohatých lidí, ale i stoly obyčejných zahrádkářů, byť také z řad celebrit. Svá semínka rajčat dodával například rockovému zpěvákovi Joe Cockerovi a princi Charlesovi. Koupit si je však může kdokoli, snadno se posílají poštou, stejně jako je možné si na začátku jara koupit sazenice rajčat přímo na farmě a od léta do podzimu pak výpěstky.
Exkurze i prodeje přímo na farmě
Navíc přizpůsobil své farmářské podnikání zájmu veřejnosti o rajčata a pěstování zeleniny vůbec, pořádá proto zpoplatněné exkurze, které probíhají v době zrání rajčat, což je období přibližně od poloviny července do konce září. Pokud se předem objednáte a přijde na vás řada, čekají vás až 4 hodiny na zeleninových polích, kde získáte spoustu obohacujících informací. A rajčata si samozřejmě ochutnáte, stejně jako výrobky v malé firemní prodejně.
Maximalista po otci
Farmu Ericha Stekovice, teologa, kterého přivedli nemocní rakovinou na pravou cestu, najdete u břehů Neziderského jezera, v jedné z nejúrodnějších oblastí Rakouska. A jelikož do speciálních gastronomických podniků putuje jen minimální množství úrody, většinu své produkce Stekovics zpracovává do svých produktů, které prodává. V množství pěstovaných odrůd především rajčat lze spatřit až určitou megalomanii, tu však zdědil po otci, který se pro změnu zamiloval do chilli a vlastnil až do 80. let 20. století největší pole chilli v Rakousku.
Jak pěstovat rajčata, aby chutnala co nejlépe?
Rakušan Erich Stekovics pěstuje rajčata tak, že rostliny leží včetně plodů na zemi a jsou podestlané slámou. Sláma po dešti vyschne, zadrží však v půdě dostatek vlhkosti. Navíc se při vyšších denních teplotách podestýlka zahřeje až na 70 oC a zelenině se tak vrací teplo. Rajčata se prý navíc nesmí nikdy zalévat. Zálivku Stekovics uvádí jako příčinu všech chorob – v původní vlasti, Jižní Americe, rostla rajčata na skalnatém povrchu a vodu si hledala. Vytvářela až 800 metrů dlouhý kořenový systém v hloubce až 1,7 metru. A nejvíce chuti prý rajčatům dodává vítr, který rozhýbává listy. Ty způsobují plodům mikrozranění a rostlina mobilizuje mnoho sil, aby plody hojila. A právě to se projeví na kvalitní chuti plodů.
Čili nejchutnější a aromatická jsou podle Stekovicse rajčata nezalévaná a pěstovaná venku na slámě, bez vyvazování do výšky. Navíc jsou i nejzdravější. Rajče prý miluje sucho, horko a vítr, s nedostatkem vláhy si poradí bohatá kořenová soustava. Naopak přeléváním oslabujeme kořenový systém rajčat, který pak odehnívá a hniloba se šíří dál.
Všechno vám ale o svých pěstebních postupech Erich Stekovics nepoví, je třeba experimentovat.
Zdroj: rajcata.eu, stekovics.at, izahradkar.cz, zahradniknacestach.blogspot.com, vikend.hn.cz, zahrada.cz, gurmanka.cz, Wikipedia, ČESKÉSTAVBY.cz
Další články o rajčatech a jejich pěstování:
- Jak konzervovat rajčata, kterých jste již přejedení, na dobu, kdy jsou drahá?
- Černá rajčata, vyšlechtěný unikát, o který se vedou spory
- Sklízíme rajčata ještě v prosinci, krásně vybarvená a lákavá
- Jak správně zaštipovat rajčata a jak bojovat s chorobami a škůdci
- Chcete si vypěstovat rajčata na balkóně?
- Nevyhazujte nedozrálá rajčata, ještě se dají zachránit a využít
- Jsou popraskaná rajčata pořád ještě k jídlu? Záleží na typu praskliny
- Jak chutnají a vypadají rajčata?
- Opakování stejných chyb při zalévání zeleniny se vymstí na úrodě, jak zalévat rajčata a okurky
- Rajčata letos rostla i zrála pomalu, některé výpěstky nebyly dost sladké
- Potatom, tomtato či bramborajče. Tak se říká kultivaru, který plodí brambory i rajčata zároveň
- Přesazujeme rychlené teplomilné rostliny. Vychytávky a triky, jak je chránit před chladem a plísněmi
- Jak po ledových mužích přesazovat rychlené teplomilné rostliny a co nám pomůže proti plísním?
- Jak prodloužit vegetační dobu plodové zeleniny a kdy je lepší rezignovat
- Jak si počkat na sklizeň rajčat
- Co jste nevěděli o rajčatech
- Jak zpracovat a konzervovat větší úrodu rajčat
- Pěstování rajčat v interiéru s LED světly
- Umíte urychlit zrání rajčat?
- Jaké druhy rostlin jsou vhodné pro pěstování ve skleníku
- Střídání plodin sníží vyčerpávání půdy a zlepší zdraví rostlin i úrodu
- Jak si poradit s plísní na rajčatech
- Nevyhazujte zeleninu a ovoce. Naučte se je doma skladovat lépe
- 9 rad, jak zvýšit úrodu chutných rajčat
- Nemáte zahradu? Zeleninu vypěstujete i na balkóně a za oknem!
- Pozor na jedovatou zeleninu, nezralou i zralou, dovede pěkně potrápit
- Tucet špinavců: jaké druhy zeleniny a ovoce jsou nejvíce promořené pesticidy
- Pěstování rostlin naruby, prostě jinak a třeba i kořeny vzhůru