zobrazit 4 fotky Na jaře a v létě jsou zahrady a louky plné květin nejrůznějších barev a vůní. Hojnost a rozmanitost květů láká si kus té nádhery přinést domů. I když se jedná o krásu křehkou a pomíjivou, nevěřili byste, co dokáže váza s květinami na vašem stole. Nemusí to však být jen stůl, oživí kterýkoliv kus nábytku.
- Květiny řežeme vždy ráno nebo večer, nikdy ne však přímo po dešti
- Z dolní části stonku odstraníme listy nebo trny, které by sahaly pod vodní hladinu. Listy by ve váze začaly tlít.
- Stonky zahradních, ale i již koupených řezaných květin seřízneme ostrým nožem šikmo dolů. Vytvoříme tak větší plochu pro příjem vody.
- Do vody přidáme lžičku cukru nebo acylpirin, který vodu desinfikuje nebo speciální výživu pro řezané květiny Chrystal, Flower fresh
- Pravidelně měníme vodu ve váze a průběžně odstraňujeme již odkvetlé květy a zvadlé listy.
- Vázu s rostlinou neumisťujeme na přímé slunce, v blízkosti topení nebo hořící svíčky. Všichni tito činitelé by nám životnost květin jen zkrátili.
Vybavení pro aranžování
- vhodná nádoba
- rostlinný materiál
- aranžovací pomůcky
Rostlinný materiál
Pro vazbu květin nám může být zdrojem nejen zahrada, ale i příroda. Mnoho rostlin roste planě a jsou volně dostupné. Jsou to spíše nenápadné rostliny. S jejich pomocí však můžeme aranžmá doladit. Pozor na chráněné rostliny, které bývají většinou nápadně kvetoucí! Dalším zdrojem pro vazbu květin může být i květinářství. Zde můžeme nakoupit květiny, které bychom na našich zahradách stěží hledali. Pomocí zdrojů ze zahrady a z přírody tak můžeme vytvořit vlastní kreaci.
- dominantní – v této skupině jsou květiny s výraznými květy a velkými listy např. lilie, růže, gerbera, pivoňka, narcis, jiřina, hortenzie, chryzantéma.
- liniový – udává výšku a šířku celé vazby. Z květin v této skupině se vytváří základní osnova (skelet). Jsou to např. blahovičník, ostrožka, zlatice, mečík, zimostráz a další.
- výplňový – slouží k zakrytí aranžérských pomůcek, okrajů nádoby a vyplňuje prázdná místa. Skládá se z rostlin menších květů a listů. Patří sem např. frézie, břečťan, cesmína, astra, zlatobýl, drobnokvěté karafiáty.
Pro vytvoření vazby jsou nezbytné ostré nůžky nebo nůž. K upevnění květů a listů používáme vypichovací hmotu a dráty, k dozdobení mašle, stuhy nebo různé dekorační předměty.
Návody na jednoduché květinové vazby spolu s ukázkami najdete v dalším díle - Řezané květiny z našich zahrad II.