Nezapomeňte na vynikající kopr
Kopr je úžasný lék i aromatické koření, které můžeme vysévat od předjaří až do léta a sklízet tedy čerstvé, zelené, vonné natě s jemnými lístky až do zimy.
Kopr je úžasný lék i aromatické koření, které můžeme vysévat od předjaří až do léta a sklízet tedy čerstvé, zelené, vonné natě s jemnými lístky až do zimy.
Nevíte, jak zpracovat a uskladnit bohatou úrodu cuket, která se vám aktuálně - mírně řečeno – již tak trochu přejídá?
Věděli jste, že některé rostlinné druhy vedle sebe nelze v zahradě pěstovat, nebo se jim prostě tolik nedaří? Které to jsou?
Rýmovník a anginovník zná již snad každý, ovšem co třeba takový migrénovník? Co je to za rostlinu, opravdu nám pomůže s migrénami a jak ji pěstovat?
Všechny bazalky mají v podstatě stejné účinné látky v odpovídajícím množství, ovšem liší se velikostí, tvarem a zbarvením listů, chutí i vůní. U nás nejčastěji narazíme na bazalku pravou, ale též v široké nabídce odrůd.
Jakou zeleninu, bylinky, ale i okrasné rostliny můžeme vysít ještě v červnu?
Vařit či zdobit připravované pokrmy, saláty, ale i sladkosti čerstvě utrženými květy, je nejen zábava a určitá výtvarná nadstavba, ale též kulinářský zážitek. Jaké květy jsou jedlé a co s nimi?
Pažitku můžeme pěstovat kdekoli, v bylinkové zahrádce, na skalce, za oknem, na balkóně a nebo vedle zeleniny v záhonu i skleníku.
Právě nastal čas pro výsev cuket, kdo však začal dříve, určitě neprohloupil, bude dříve i sklízet. Jak o cukety správně pečovat, aby bohatě plodily?
Nemáme na mysli pouťové potřeštěnce, kejklíře a mágy, ale nádherně kvetoucí okrasné rostliny, které opravdu oživí okrasnou výsadbu. Inspirujte se kejklířkami.
Některé bylinky vypadají nádherně právě v okrasných trvalkových záhonech, nejenže zde krásně vypadají, ale i nádherně voní a budou nám účinně sloužit. Které to jsou?
V dubnu je v zahradách snad nejvíc práce v roce, odmění se nám však ke konci měsíce kvetoucími ovocnými stromy, například třešeň v naší zahradě je již týden v plném rozpuku a květy se chtějí z poupat drát ven.
Křen řadíme mezi nenáročnou zeleninu, která zabere v zahradě svým poměrně mohutným vzrůstem dost místa, ovšem extrémně zdravé kořeny křenu za to stojí. Jak křen pěstovat a sklízet?
Pokud si nyní vysejete ředkvičky (a do teplého pařeniště jste to mohli udělat již od začátku března), sklízet můžete do měsíce od výsevu. Bez čerstvých ředkviček ze zahrádky není jaro jarem.
Tajemná i špatná pověst, magická, mýtická rostlina, tedy především její kořen. Věděli jste, že mandragoru, tedy pokřín lékařský si můžete pěstovat i ve své zahradě, i když jen od jara do zimy?
První jarní byliny se již klubou z půdy, která je přes den zahřívána sluníčkem. A právě sluneční paprsky a tepelné záření vytahují z půdy první jarní byliny. A právě ty mají největší léčivou sílu. Najdeme je přitom i v zahradách a blízkém okolí.
Květinové louky mizí z přírody a s nimi i hmyzí společenství, a že je úbytek hmyzu doslova alarmující. Přitom si může každý s nás vytvořit ve své zahradě alespoň kousek květinové louky.
Buráky, burské ořechy či arašídy jsou české výrazy pro chutné oříšky, které získáváme díky rostlině jménem podzemnice olejná (Arachis hypogaea) patřící do čeledi bobovitých.
Artyčok se velmi podobá bodlákům, ale nepatří mezi ně. Jeho chutný plod přitom můžeme konzumovat syrový, můžeme jej dusit, grilovat i smažit. Jak si ale artyčok vypěstovat?
Rajská jablka nemusí být vůbec červená a vůbec nemusí mít tradiční tvar. A také mohou různě chutnat. Nebojte se při pěstování rajčat experimentovat a vysejte si na konci února či začátkem března odrůdy, jaké běžně nenajdete ani na pultech obchodů.