Jak v užitkové zahradě střídat plodiny
Již jste sklidili první zeleninu? Můžete znova zasít či vysadit sazenice a počkat si na další odrůdu. Jak si poradit se střídáním plodin v užitkové zahradě?
Již jste sklidili první zeleninu? Můžete znova zasít či vysadit sazenice a počkat si na další odrůdu. Jak si poradit se střídáním plodin v užitkové zahradě?
Určitě mnohé z nich znáte, mnozí všechny, přesto jsme připravili seznam bylinek, které by v zahradě neměly chybět. Věříme, že bude mnohé inspirovat.
Pokud nemáte možnost pěstovat si zeleninu ve své zahradě, pořád ještě můžete uspět na balkóně, lodžii, případně terase, ale i na vnějším okenním parapetu, kam se hodí truhlíková rajčata keříková s malými plody a nízkého vzrůstu. Jakých chyb se vyvarovat?
Pokud chcete pod pergolou dostatek stínu, je nejlepší nechat ji popnout liánami. Jaké ale vybrat?
Jaký salát můžeme pěstovat, kdy je třeba salát vysévat a kdy přesazovat? A kdy můžeme salát sklízet?
Fazole mají nádherné květy, proto byly vyšlechtěné i okrasné kultivary, jinak si ale můžeme vybrat mezi fazolemi pnoucími a keříčkovými. Po kterých sáhnout a proč?
Lopuch větší neboli Gobo je vlastně zelenina s léčivými účinky, kterou v přírodě pouze obcházíme a v zahradě běžně likvidujeme jako plevel! Pozor však - není lopuch jako lopuch!
Není nač váhat, obzvláště letos, kdy je duben netradičně teplý a suchý. Musíme však dát pozor na chladné noci, kdy se teploty pohybují i jen několik stupňů nad nulou (ve výše položených oblastech i níže). V každém případě je ale otužování sadby důležité.
Bylinky můžeme pěstovat v bytě za oknem, na venkovním parapetu, na balkóně, terase, ve svahu, na obyčejném či vyvýšeném záhoně, ale také na takzvané bylinkové spirále. V čem tkví její kouzlo?
Medvědí česnek patří do skupiny prvních jarních koření, jaké nám zahrada vůbec poskytne. Jde o oblíbenou a léčivou jarní bylinu, kterou sice běžně najdeme v přírodě, ale proč ji nemít stále po ruce.
Proč se nevyplatí šíření invazivních druhů rostlin a jak se v zahradě zbavit těch, které se zde proti naší vůli rozšířily?
Každá rostlina klíčí a roste jinak dlouho, než ji můžeme sklidit. Hovoříme o takzvané vegetační době. U některých druhů rostlin to může být jen měsíc, u jiných si nevystačíme s dobou od jara do podzimu a sazenice si proto musíme předpěstovávat již od ledna až února.
Nabídka sazenic pelargonií je každý rok ohromná, navíc jde o trvalky, o které když správně pečujeme, odvděčí se nám bohatou násadou květů a bujným růstem. Přesto se však nabízí náročnější možnost, jak si muškáty pořídit – vypěstovat je ze semen.
Záhony jsou v předjaří ještě zmrzlé, i ve studeném skleníku je ještě příliš velký chlad, proto nyní nastupují pařeniště. Jak pařeniště založit a jak v něm pěstovat ranou zeleninu?
Uvažujete, co chutného letos v zahradě vypěstujete? A co netradiční listovou zeleninu? Jaké druhy si můžeme vysít?
Jak dlouho známe alelopatii a co tento pojem znamená? Které rostliny se v zahradě vedle sebe vyloženě nesnesou, respektive si navzájem škodí?
Pokud například papriky vysejeme hodně brzy, klidně již v druhé polovině ledna, dočkáme se bohatší úrody a začnou nám plodit dříve.
Naklíčené klíčky jsou nejen v zimě pestrou zásobou vitamínů, přitom jde o jednu z nejjednodušších věcí, jakou vůbec můžeme udělat. A klíčky nemusíme kupovat.
I v zimě můžeme doma pěstovat bylinky, obohatit jimi své pokrmy a provonět byt. Jak a které?
Skutečně existují druhy zeleniny, které zdárně přežívají i za mrazu a pod sněhem. A my můžeme tuto zeleninu v zimě sklízet. Jaká to je?