Každoročně jsou prezentovány aktuální vánoční trendy, ostatně jako u jakýchkoli jiných svátků a událostí, oborů a výrobků po celý rok. Vánoce jsou však natolik významným křesťanským svátkem a z hlediska trhu ekonomickým impulsem, že si na nich dávají designeři obzvláště záležet. Přesto však „neházejte flintu do žita“, pokud si trváte na svém vkusu a již letité výzdobě, kterou pouze postupně doplňujete či obměňujete. Vše se točí, opakuje. A proto prostě bude právě vaše výzdoba některý rok takzvaně „v kurzu“ a jiné roky ne.
Kde se vánoční trendy vlastně berou?
Jedna otázka však zůstává pro mnohé tak trochu zahalena tajemstvím. Totiž, kde a jak vznikají vánoční trendy, které jsou každoročně celkem přesně stanoveny (už jen tento výraz je podivný), a které se každý rok mění? Na začátku každého roku se v Evropě obvykle koná vánoční veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Zde představují své zboží výrobci ozdob a dekorací doslova z celého světa. A právě zde se to všechno takzvaně „peče“.
Vládne námořnická modř, platina a černobílá kostka
Například loni převládaly ve vánočních dekoracích pastelové tóny (třeba ledově modrá, mátově zelená a mrazivě růžová), letošní trendy se pak vrací k tradičnějším odstínům. A jak to letos tedy je? Významným designovým trendem letošních Vánoc je námořnická modrá a platinová barva, vedle toho zůstává v módě tradiční stříbrná a zlatá, lze je však nahradit a nebo doplnit dalšími kovovými odstíny. Dalším významným a dosti nečekaným trendem je pak černobílá kostka.
Obzvláště námořnická modř se za poslední roky prosadila v domácnostech na různých dekoracích včetně textilních, na výmalbě, ale dokonce i na nábytku. Bylo proto jen otázkou času, kdy se tato barva prosadí i o Vánocích. Kromě námořnické modré pak letos o Vánocích letí i jiné tmavší i světlejší modré odstíny. Vynikající je schopnost těchto barev se kombinovat se spoustou jiných odstínů (bílá, stříbrná, zlatá, růžová apod.).
A právě námořnickou modř nádherně doplní i platina a další kovové odstíny včetně zlaté a stříbrné. Obzvláště platinová barva působí honosně jako stříbro a zlato, ale je tlumenější a více zklidňuje. A to je tím, co letos o Vánocích potřebujeme nejvíce. Platinový tón se prostě pohybuje někde mezi barvou stříbrnou a zlatou. Obzvláště elegantně tento tón působí v kombinaci s černou barvou a slonovinovou bílou.
Domácí cukroví a staročeská klasika
Nadále platí, že podomácku vyráběné cukroví doplní výzdobu stromku dokonale. Určitě mnohem lépe než čokoláda v barevném staniolu, která je na ústupu. I bez čokoládových figurek tak můžeme ze stromku umlsávat.
A nyní dobrá zpráva pro milovníky retra. Klasické české ozdoby prostě neomrzí. Ať již jde o ozdoby slaměné, ze včelího vosku, hliněné, textilní (např. červené mašle) a nebo skleněné, například v kombinaci barev zelené a bílé. Doplníte například umělým sněhem a nebo vatou a je dokonáno. Vhodné jsou též klasické ozdoby v podobě sněhových vloček. České retro jde prostě napříč proudy bez ohledu na Frankfurt, však též máme právo si své styly definovat a navrhovat samostatně. Byť se někdy dozvíme, že svět má za to, že pochází odjinud.
Nesmrtelné zimní motivy a vzory
Ale zpět ke sněhovým vločkám. Právě ledové dekorace v jakékoli podobě jsou jedním z trendů, který souběžně kopírujte ty nejaktuálnější novinky. Tato výzdoba symbolizuje zimu, led a sníh. Kromě sněhových vloček jsou vhodné různé rampouchy, ledové krystaly a sněhové poprašky. A zdaleka se taková výzdoba nehodí jen na stromky, ale i okna, stěny, nábytek apod. Klidně si sněhové vločky vystříhejte se svými dětmi z papíru, navíc jde o aktuální zimní výzdobu, která je platná nejen o Vánocích. A upřímně, je mnohem vkusnější než Santa Claus (neplést si s Klaus) lezoucí na balkón a nebo světelní „sobíci“ a jiné nesmysly.
Do váz můžete naaranžovat různé větvičky a postříkat je umělým sněhovým popraškem, doplníte celek několika dřevěnými a nebo slaměnými ozdobami a tradiční české Vánoce jsou na světě doslova za pár korun. Odborníci hovoří o skandinávském stylu, ale já bych byl trochu opatrnější. Však nesněží a dřevo a jiné přírodní materiály se k výrobě ozdob nepoužívají jen ve Skandinávii.
Působivé jsou i světelné řetězy, ale vsaďte na jemná bílá světýlka, zapomeňte na barevnou „divočinu“. Zajímavě vypadají světelné řetězy v podobě sněhových koulí a rampouchů. Stačí však i obyčejná "ledově" bílá svíčka, která se rozhoří hřejivým plamínkem. Jemný kontrast za pár korun a přitom k nezaplacení.
Rustikální styl je nesmrtelný
Dál též zůstává vyloženě rustikální trend (styl), čili vesnický (venkovský). Tedy rustikální dekorace zaměřené na přírodní prvky a textury. Tyto výrobky dotvoří útulné a příjemné prostředí a vykouzlí vánoční atmosféru. A že si venkovskou výzdobu vyrobíme i sami a lacině. Stačí se vypravit do přírody a nasbírat něco z jejích darů (šišky, kůru, větvičky, mech, slámu, podzimní plody apod.). Případně si lze zakoupit svitky skořice, hvězdičky badyánu, nasušit řezy plodů (citróny, pomeranče, mandarinky) apod. Tvořivosti se prostě meze nekladou. Mimochodem – ve světě se říká creativity (kreativitě). Uvidíme, zda v budoucnu zvítězí počeštělá kreativita a nebo původní česká tvořivost.